Audacity - jak zapisać plik w formacie mp3

Audacity jest programem do edycji dźwięku, dzięki któremu można składać różne pliki w jeden lub tworzyć wielościeżkowy utwór złożony z nieograniczonej liczby ścieżek (ograniczonej tylko wydajnością komputera). Program umożliwia nagrywanie dźwięku między innymi przez mikrofon lub wejście liniowe. Jest przynajmniej kilka wersji tego programu biorąc pod uwagę system operacyjny jest wersja dla linux i windows poza tym są wersje instalowane oraz portable. Program może operować na kilku formatach plików, ale domyslnym jest format wav.
W opisie tym pominę cały proces tworzenia pliku, który być może opiszę innym razem a skupię się jedynie na samym zapisaniu dźwięku w formacie mp3. Przy zapisywaniu domyślnym plikiem jest plik projektu o rozszerzeniu aup przechowujący wszystkie informacje o wykonywanych operacjach. Jesli chcemy wynik zapisać jako wav lub mp3 musimy wykorzystać opcję eksportowania pliku.

audacity menu Plik

Eksport do formatu wav nie wymaga żadnych dodatkowych czynności natomiast eksport do formatu mp3 spowoduje wyświetlenie komunikatu o braku biblioteki lame_enc.dll obsługującej format mp3

W przypadku wersji instalowanej 1.3 wygląda to tak:

audacity13beta_lameenc1.png

a w przypadku wersji portable (opartej na nieco starszej wersji audacity) tak:

lameencdll_audacityportable.png

Rozwiązanie:
Należy ściągląć plik lame_enc.dll ze strony http://lame.buanzo.com.ar/

ściąganie biblioteki lame_enc.dll

uruchomić plik instalacyjny, zignorować komunikaty typu “publisher could not be verified” wskazać miejsce instalacji w C:\program files\lame for audacity\
Po uruchomieniu audacity i utworzeniu dowolnego pliku lub jego otwarciu, trzeba kliknąć menu plik eksportuj jako mp3 (jak pokazano wyżej) i wskazać położenie pliku lame_enc.dll (tam gdzie był instalowany czyli C:\program files\lame for audacity\). Czynność ta jest jednorazowa i nie będzie wymagana przy kolejnym eksporcie do formatu mp3.

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.