Audacity jako narzędzie anonimizacji nagrań
Audacity - darmowy program do edycji nagrań dźwiękowych można użyć w takich komercyjnych zastosowaniach jak choćby anonimizacja nagrań czyli zamiana wypowiadanych danych osobowych na dźwięk o stałej częstotliwości. W Telewizji czy radiu mamy do czynienia głównie z innego rodzaju anonimizacją polegającą na zniekształceniu dźwięku rozmówcy tak aby nie był rozpoznawalny. Zdarza się jednak że ktoś wypowiada nazwę jakieś firmy czy instytucji lub nazwisko i wówczas jest to zastępowane charakterystycznym “pipczeniem”
Po co się robi anonimizację
Anonimizacja służy przeważnie celom treningowym lub demonstracyjnym gdy chcemy pokazać treść rozmowy bez ujawniania kto ją przeprowadził.
Anonimizacja jest czynnością technicznie prostą chociaż czasochłonną, męczącą i niestety póki co nie można jej zautomatyzować
Całej procedury anonimizacji nie będę tu omawiał a jedynie fragment dotyczący samego podstawiania dźwięku.
Po otwarciu pliku wav lub mp3 (w zależoności od tego czym dysponujemy) przesłuchujemy rozmowę w celu zlokalizowania fragmentów zawierających dane osobowe (dane osobowe to dane pozwalające zidentyfikować daną osobę) co w zależonści od okoliczności może oznaczać różny zakres informacji w tym celu odsyłam do strony GIODO
Po odnalezieniu danego fragmentu postępujemy z nim w następujący sposób:
Zaznaczamy fragment rozmowy
Z menu wybieramy pozycję Generowanie Tonu a następnie Ton
Na wyświetlonym oknie do edycji poprawiamy jedynie wartość amplitudy dźwięku na 0,02 (oczywiście, można więcej ale jest to niepraktyczne)
Po wyedytowaniu wartości amplitudy naciskamy przycisk generowanie tonu. Wynikiem będzie zastąpienie dotychczasowego dźwięku tonem o częstotliwości 440Hz. Ustawienia te zostaną zapamiętane i przy kolejnym fragmencie nie musimy już poprawiać wartości amplitudy.
Aby coś więcej dowiedzieć się o audacity przeczytaj poniższe artykuły
Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z filmu avi
Audacity - jak zapisać plik w formacie mp3