Excel - jak zamienić wiersze z kolumnami

Czasem mamy potrzebę aby zamienić wzajemnie położenie wierszy i kolumn. Co wówczas zrobić aby bezproblemowo przenieść dane.
Na początek radziłbym zrobić kopię pliku z tabelą i na niej dokonywać dalszych operacji.
Druga rzecz to zachowanie odpowiedniej kolejności, gdyż czasem może się zdarzyć że w wyniku transpozycji otrzymamy błędy związane z adresem komórki do której się odnosimy (problem jest rzadki ale istnieje).
Trzecia rzecz jeśli dane z przekształcanej tabeli są źródłem danych dla innych tabeli trzeba bezwzględnie operować na kopii tej tabeli - najlepiej znajdującej się w innym arkuszu.
Eksperymentowanie na źródle danych może być w tym przypadku przyczyną błędów w pozostałych częściach skoroszytu.

Dokonanie transpozycji
Aby dokonać transpozycji kopiujemy zaznaczamy i kopiujemy obszar tabeli a następnie chcąc wkleić transponowaną tabelę w innym miejscu stosujemy funkcję wklej specjalnie z zaznaczonymi opcjami wartości oraz transpozycja.

Nawiązując do uwagi powyżej czasem lepiej najpierw wkleić dane specjalnie (wartości) ale chwilowo bez opcji transpozycji.
Następnie zaznaczyć ponownie ten obszar, skopiować go i klikając na wolny obszar arkusza wkleić ponownie specjalnie tym razem z opcją transpozycji.

Wklejanie w tej samej komórce początkowej (lewy górny róg tabeli) nie jest dobrym pomysłem gdyż transponowana tabela ma odwrotną proporcję liczby wierszy do liczby kolumn i ryzykujemy zaśmiecanie obszaru niewłaściwymi danymi.

Przykład

Zastosowanie transpozycji

tabele dla prezentacji parametrów urządzeń (np. silników, procesorów, itp).

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.