Jak umieścić blog

Istnieje obecnie bardzo dużo darmowych serwerów gdzie można założyć własny blog, są wśród nich systemy na dość wysokim poziomie dające sporo możliwości konfiguracyjnych i w znaczny sposób ułatwiające pisanie bogato sformatowanych tekstów. Można też samemu zainstalować jeden z systemów blogowych (CMS - Content Management System - system zarządzania treścią np PostNuke, Mambo, Wordpress, Joomla!, TYPO3) jeśli posiada się płatne konto hostingowe z obsługą języka php i baz mysql.

Dla większości internautów nieposiadających większego doświadczenia w tematyce baz danych i stron www może to być jednak problem niełatwy do rozwiązania, dlatego na początek polecam systemy blogger.com lub wordpress.com.
Dają one sporą kontrolę nad tym co ma się pojawić na stronie i posiadają największą ilość gotowych szablonów do wykorzystania i dość dużą przestrzeń dyskową do wykorzystania. Blogger jest dostępny w języku polskim i posiada więcej przestrzeni dyskowej, natomiast wordpress.com posiada łatwiejszy moim zdaniem interfejs jeśli chodzi o dodawanie multimediów do strony i zmianę szablonu a także dobrze skonstruowany wbudowany system analizy statystycznej strony (który może być wykorzystany w zewnętrznych skryptach wordpress takich jak ten na mojej stronie).
Oba wymienione systemy wymagają zarejestrowania się (utworzenia konta) które jest darmowe i w kilka minut można zacząć swoją przygodę z blogowaniem.
Jeśli chcesz zacząć zarabiać na blogu możesz używać darmowych rozwiązań jak te wymienione wyżej jednak wcześniej czy później warto pomyśleć o płatnej wersji hostingu, która nie ogranicza tak bardzo transferu i pozwala na wykorzystanie dużo większej przestrzeni dyskowej.
Strona tupaj.com chociaż nie jest blogiem w pełnym tego słowa znaczeniu to opiera się na skrypcie Wordpress przeznaczonym do blogów i zainstalowanym na wykupionej usłudze hostingowej. Wybrałem ten system ponad rok temu bo doszedłem do wniosku że ułatwia mi on znacznie pracę w zakresie rozbudowy strony bez poświęcania uwagi tworzeniu strony od podstaw. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z wyboru.

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.