Mininotatnik Google jako rozszerzenie Firefoxa

Czym jest notatnik Google
Notatnik Google jest jedną z darmowych aplikacji www utworzonych przez Google. Powstał aby ułatwić gromadzenie i organizowanie informacji i linków na temat różnych miejsc sieciowych w jednym miejscu dostępnym każdego komputera. Aby móc korzystać z notatnika trzeba się zarejestrować na stronie http://www.google.com/notebook/

Praca z notatnikiem Google
Aplikacja Notatnik jest wygodna przy zapisywaniu linków do stron, do których kiedyś w przyszłości mamy zamiar powrócić lub komuś chcemy je pokazać.
Trudno może nazwać alternetywą dla stron startowych bo to trochę inna kategoria aplikacji ale posiada ona podobne możliwości.
W ramach konta mamy możliwość tworzenia dowolnej liczby notatników (zapewne ograniczonej, ale w praktyce nieosiągalnej) każdy z notatników utworzony w ramach konta może być w dowolnym momencie kasowany, można zmienić jego nazwę. Wewnątrz notatnika informacje mogą być grupowane w sekcje.
Sekcje również można dowolnie tworzyć, kasować, zmieniać ich nazwy. Można także przenosić informacje między sekcjami, a nawet pomiędzy notatnikami. Można usuwać w prosty sposób zbędne informacje. Edytować je, kolorować ich fragmenty, podkreślać, pogrubiać, tworzyć linki do stron.
Pod każdą informacją w notatniku można opcjonalnie dodać komentarz. Co jest nieraz dość przydatne jeśli chcemy opisać link, a nie chcemy zaciemniać treści informacji.
Notatniki można udostępniać. Tworzona jest wówczas strona o dość skomplikowanej końcówce adresu, który to adres możemy podesłać znajomym lub zwyczajnie umieścić go na swojej stronie www.

Eksportowanie notatników
Notatniki można pojedynczo eksportować do Dokumentów Google a tam przekonwertować na PDF z aktywnymi linkami. Omówienie dokumentów Google nie jest tematem, którym tutaj się będę zajmował. Można o nich poczytać na mojej stronie.

Co daje nam mininotatnik Google jako rozszerzenie Firefoxa
Dla porównania powiem tylko że aplikacja działająca na stronie www jest o wiele bardziej rozbudowana od mininotatnika i pozwala przede wszystkim sprawnie zarządzać notatkami.
W czym więc mininotatnik pomaga ?
1. Przez fakt że jest on zintegrowany z firefoxem i cały czas jest dostępny – ułatwia dostęp i skraca jego czas.
Już nie musisz przełączać między oknami przeglądarek aby wkleić skopiowany link.
2. Przez konstrukcję oknienka notatnika i sposób dodawania nowych linków - ułatwia maksymalnie dodanie linku.
Teraz nie opuszczając aktualnie oglądanej strony można kliknąć „Przypnij” i dodać adres danej strony do notatnika. Zapis następuje automatycznie po wykryciu przez serwer zmiany w notatniku.

wygląd mininotatnika Google

Dostępność notatnika w różnych przeglądarkach
Notatnik jako rozszerzenie dostępny jest dla Firefoxa od wersji 1.5 wzwyż a także dla systemu Windows i Linux oraz Internet Explorera w wersji 6.0 tylko w Windows.
Notatnik dla przeglądarek: Opera i Safari jest obecnie niedostępny.

Omówiłem tutaj krótko działanie tej aplikacji. Notatnika używam od kilku miesięcy i jestem przekonany o jego przydatności. Warto z niego skorzystać. Chętnych do eksperymentowania zachęcam także do skorzystania z Dokumentów Google, które omawiam na swojej stronie.

W artykule wykorzystałem informacje z FAQ oferowanego przez Google oraz własne doświadczenia.

autor: Dariusz Tupaj

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.