Sieć bezprzewodowa - upgrade firmware’u Accespointa - problemy

Chciałem omówić krótko temat, który mnie ostatnio mocno absorbował. Dotyczy on sprzętu a w szczególności Accespointów. Na podstawie ostatnich doświadczeń ze sprzętem tego typu mam taką uwagę iż nie należy we własnym zakresie podejmować się aktualizacji firmware’u na accespointach jeśli nie mamy 100% pewności że dany firmware jest przeznaczony dla tego właśnie sprzętu. Wgranie firmware od urządzenia różniącego się w nazwie jedynie jedną cyferką może nas kosztować sporo nerwów i wyrzucenie w błoto pieniędzy, bo gwarancja na sprzęt w takim przypadku przepada bezpowrotnie.
Przykład ?
Wgranie firmware przeznaczonego dla ovislinka 5460 na ovislink 5450 w nadziei na poszerzenie możliwości tego ostatniego kończy się brakiem dostępu nawet do funkcji serwisowych, gdyż oba urządzenia różnią się zastosowanym procesorem i wielkością pamięci Flash (5460 ma dwukrotnie większą pamięć od 5450).
Wgranie firmware’u choćby trochę przekraczającego obszar istniejącej pamięci powoduje że dostęp softwerowy do sprzętu odpada i pozostaje stosowanie skomplikowanych procedur programowania pamięci za pomocą specjalizowanego programatora co tez niekoniecznie musi skończyć się powodzeniem jeśli nie zna się specyfiki urządzenia. Taki accespoint jest już tylko świecącym pudełkiem nie pełniącym żadnej funkcji.
Mam oczywiście za sobą udaną aktualizację na Accespoincie 7206 APG (w celu uzyskania sprawnej funkcji uniwersal repeater, która w poprzedniej wersji nie działała w ogóle choć była zadeklarowana w menu urządzenia) ale upewniałem się kilkakrotnie co wgrywam i przyznam że bardzo się bałem wyniku tego postępowania.
Jeśli nie jesteś dobrze obeznany w tematyce upgrade’u lepiej się tego nie podejmuj. Fora internetowe - jak się przekonałem - to nie najlepsze źródło informacji aby dowiedzieć się o sensowności upgrade’u.
Jeśli już chcesz coś robić to poczytaj wnikliwie na stronie producenta danego modelu czy są dostępne nowsze wersje firmware’u na ten konkretny model. Jeśli nie ma konkretnej wzmianki o twoim modelu to lepiej powstrzymaj się z upgradem. Są czasem wersje oprogramowania alternatywnego, ale pamiętaj że jego instalację podejmujesz na własne ryzyko i to też wymaga wnikliwej lektury zanim przystąpisz do akcji choćby dlatego żebyś potem nie miał żalu do siebie i nikogo innego że coś nie wyszło.

Uwaga na koniec:
Jeśli szukasz accespointa do swojej sieci bezprzewodowej dowiedz się więcej na tematy:
- swojej własnej sieci (czy potrzebujesz AP, AP+Router, ADSL+AP+Router) na rynku są urządzenia, które zaspokoją twoje potrzeby już nawet za cenę 60-110 zł
- specyfiki terenu w jakim rozchodzi się sygnał (czy dużo przeszkód wizualnych - to wymusza stosowanie odpowiednich anten)
- funkcji bezprzewodowych oferowanych przez urządzenie które kupujesz (AP, APClient, WDS, Bridge, WISP, Repeater) funkcji bezpieczeństwa (blokada MACadresów, szyfrowanie WEP, WPA), Funkcje LAN (DHCP, NAT, Traffic Shaper (QoS)).

Upewnij się czego chcesz tak byś nie musiał szukać upgrade’u do firmware’u. Zapytaj doświadczonych ludzi ze swojej okolicy by pomogli Ci rozeznać się w temacie i ustalić czego Ci potrzeba.

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.