Elementarz bezpieczeństwa transakcji internetowych

 1. Upewnij się że korzystasz z właściwego linku do strony banku. Oszuści korzystają z łatwowierności ludzi i wysyłają emaile do złudzenia przypominające te które otrzymujesz od swojego banku. Raczej nie korzystaj z linków umieszczonych w emailu.
 2. Na dole strony powinien pojawić się symbol kłódki. Czasem może on wyświetlać się u góry (np. w Operze). Oznacza to że Twoje połączenie z bankiem jest szyfrowane.Symbol połączenia szyfrowanego w poszczególnych przeglądarkach:
 3. Firefox

  Opera

  Internet Explorer 6

 4. Nie umieszczaj na dysku twardym żadnych  informacji o logowaniu to jest: loginów, haseł, podpowiedzi do haseł, kodów jednorazowych. Jeśli je tam przechowujesz to musisz być świadomy że wcześniej czy później staną się one dostępne dla osób niepowołanych.  Jeśli masz słabą pamięć zapisz je na kartce.
 5. Nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł w przypadku stron bankowych, w szczególności nie rób tego w miejscach użyteczności publicznej takich jak kafejki internetowe jeśli sytuacja ZMUSI cię do korzystania z przelewów bankowych.
 6. Jeśli posiadasz sieć WIFI w domu (np Livebox TP) upewnij się czy twoja sieć jest wystarczająco zabezpieczona. W szczególności powinieneś pamiętać o zastosowaniu szyfrowania transmisji (WEP 128bit lub WPA TKIP) najlepiej zrobisz wyłączając rozgłaszanie SSID (ang. SSID broadcast). Podczas odwiedzania stron bankowych w niezabezpieczonej sieci nasze dane wpisywane do komputera przy logowaniu są transmitowane radiowo  wobec tego każdy kto posiada możliwość podłączenia się do naszej sieci i posiada
  odpowiednie oprogramowanie jest w stanie zarejestrować te dane. Nawet jeśli jesteś przekonany że nikt nie mieszka w promieniu kilku kilometrów -  nie ryzykuj.  Konfiguracja  zabezpieczeń
   trwa kilka minut. Usuwanie skutków lekkomyślności zwykle dużo więcej czasu.
  Przeczytaj na temat wardriving
 7. Korzystaj z programów typu Firewall
 8. Sprawdź ważność certyfikatu autentyczności witryny.

Zwróć uwagę na datę wygaśnięcia ważności certyfikatu.

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.