Clippings - wstawianie gotowych tekstów

Praca z firefoxem staje się przyjemniejsza jeśli korzystamy z usprawnień. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka wydają się mało przydatne, lecz po dokładnym zapoznaniu okazują się dobrze przemyślanym rozwiązaniem.

Do takich należy między innymi Clippings - rozszerzenie usprawniające wstawianie często używanych sekwencji tekstu. Oczywiście można się zastanawiać kiedy to jest potrzebne. W moim przypadku przydaje sie na co dzień kiedy uzupełniam formularze online i w jednym z okienek muszę wstawić dłuższy ciąg tekstu (w którym zmienia się tylko parę znaków na początku i końcu). Przepisywanie stałego adresu i kilku danych dodatkowych byłoby nużące i zajmowałoby niepotrzebnie sporo czasu. Po za tym łatwo o literówki przy częstym przepisywaniu. Jakiś czas radziłem sobie w ten sposób że stałe teksty trzymałem w jednym z plików tekstowych na pulpicie i wklejałem. Jednak takie rozwiązanie też nie jest pozbawione wad. Trzeba uruchomić dodatkowy program, zaznaczyć tekst, skopiować go do schowka i wkleić (nie będę tego już rozbijał na czynniki pierwsze). Wspomniane na wstępie rozszerzenie pozwala gromadzić wpisy i z menu podręcznego wklejać je dosłownie trzema kliknięciami myszy.

clippings1.jpg

Wpisy możemy tworzyć w wielu wariantach opisywać je odrębnymi oznaczeniami, katalogować (warto to robić) ze względu na możliwość znacznego rozrośnięcia się naszej listy co w niedługim czasie mogłoby nam utrudnić życie zamiast je ułatwić. Gromadzenie w katalogach poszczególnych wpisów pozwala łatwiej je odnaleźć. Istnieje możliwość tworzenia wielu poziomów katalogów jednakże wymaga to drobnego triku (mam na myśli że utworzenie katalogu w katalogu nie jest zbyt intuicyjne) polegającego na utworzeniu wpisu w istniejącym katalogu i kliknięciu go a następnie utworzeniu katalogu co spowoduje że będzie to wyglądać jak poniżej.

clippings4.JPG

Wybór z menu podręcznego trochę się wydłuży ale “coś za coś”

clippings5.JPG

Tworzenie nowych wstawek “New clipping” oraz ich wstawianie zostało też pokazane niżej.

clippings2.jpg

Jak widać wpisy i katalogi możemy wstawiać i przenosić co ułatwia pracę i organizowanie zdobytych wpisów. Istnieje też mozliwość importu i exportu plików ze wstawkami, niestety są to pliki rdf (format wymyslony przez autora) a więc mogą się przydać tylko w przypadku gdy chcemy zrobić backup naszych tekstów lub skopiować je od kolegi używającego tego rozszerzenia.
Wpisy można eksportować również jako plik html.
Żeby już było łatwiej gromadzić wpisy można je wklejać bezpośrednio ze schowka systemowego (Należy kliknąć w Options i wybrać “New from clippboard”).

clippings

Rozszerzenie Clippings można pobrać ze strony
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1347

Autor
Dariusz Tupaj

artykuł do przedruku

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.