i.Eos - miniaturki stron w wyszukiwarce

Kiedy przeszukujemy internet aby znaleźć wartościową informację korzystamy zazwyczaj z wyszukiwarek takich jak google czy yahoo lub też netsprint. Aby szybciej trafić na obiekt naszych poszukiwań zawężamy zakres przez wybór specyficznych słów kluczowych lub też typów plików, które chcemy obejrzeć (np. pdf). W większości kierujemy się jednak wzrokową oceną strony w trakcie selekcji. Wchodząc na stronę o znikomej ilości treści a ogromnej ilości reklam opuszczamy ją zazwyczaj szybko szukając kolejnych. Każde jednak obejrzenie takiej strony to strata kilku do kilkunastu sekund a przy dużej ilości stron w wynikach wyszukiwania może się to przełożyć nieraz na kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
Wspomniany w tytule dodatek do firefoxa daje możliwość obejrzenia miniatury układu strony i tym samym pozwala ocenić orientacyjnie przydatność określonej strony w osiągnięciu celu.
Zaletą jest niewątpliwie możliwość odfiltrowania dzięki temu stron, które ewidentnie nie spełniają oczekiwań (strony na zupełnie inny temat zawierające fałszywe lub pozornie skojarzone słowa kluczowe w nagłówku pliku html).
Do wad zaliczyłbym cechę offline tych miniaturek to znaczy że nie są one generowane na podstawie wyszukiwania na bieżąco, ale pochodzą z wcześniejszego okresu, a dodatek (i.Eos) wyszukuje w bazie danych miniaturkę i wyświetla ją z bazy danych, która jest odświeżana co jakiś bliżej nie znany czas. Staje się to widoczne wówczas gdy zadamy jakieś mniej popularne słowo kluczowe. Efektem trafienia na stronę która nie znajduje się w bazie eos jest wyświetlenie stałego obrazka „Podgląd w przygotowaniu”
Dodatek obsługuje kilka znanych wyszukiwarek (google.com, live.com, yahoo, wp.pl) co jest jego zaletą. Domyślnie po najechaniu na miniaturkę pojawia się nieco większa miniatura co niespecjalnie pomaga w ocenie strony (powiększenie nie jest dużo bardziejczytelne od samej miniatury), można tę funkcję powiększania miniatury wyłączyć w opcjach dodatku. W tym celu należy w przeglądarce firefox wybrać z menu kolejno:
Narzędzia>dodatki>karta rozszerzenia. Pod nazwą dodatku jest przycisk „Opcje” który nalezy wcisnąć i odznaczyć funkcję „Powiększ podgląd po wskazaniu go kursorem myszy”.
Odnośnie okienka opcji to zawiera ono dodatkowo wybór wyszukiwarek dla których miniatury będą wyświetlane. Można poodznaczać nieużywane wyszukiwarki chociaż nie ma to wpływu na wydajność i tym samym nie ma takiej potrzeby.
Jedną cechą która według mnie jest wadą tego rozwiązania jest brak podlinkowania miniatury, co oznacza że jej kliknięcie do niczego nie prowadzi poza przesunięciem okna do pierwszej pozycji na stronie wyników wyszukiwania. Być może jest to technicznie trudne do wykonania lub powodowałoby jakieś inne komplikacje lub niestabilność pracy samego dodatku albo całej przeglądarki. Kilkakrotnie odruchowo kliknąłem w miniaturę stąd moje wnioski że byłoby to bardziej ergonomiczne rozwiązanie niż dotychczas.

Podsumowując.
Pomysł i sposób działania oceniam pozytywnie. Jest to pożądane rozwiązanie w czasie gdy pogoń za informacją jest duża i użytkownicy internetu chcą coś znaleźć szybko nie tracąc czasu na grzebanie w wynikach. Jak każdy dobry pomysł wymaga on stałego udoskonalenia aby coraz lepiej spełniał oczekiwania.
Podlinkowanie miniatury umieściłbym jako opcję która nie jest domyślnie włączona. Możliwość jej ustawienia byłaby jednak pożądana. Zwiększylbym o jakieś 20-30% rozmiar powiększenia miniatury.

Autor artykułu
Dariusz Tupaj

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.