Dokumenty Gogle w procesie tworzenia ebooków

Czym są ebooki

Ebooki są elektroniczną formą przekazywania informacji tekstowej i obrazowej. W formie ebooków wydawane są książki o różnej tematyce (dużo książek o linuksie jest wydawane w tej formie), komiksy, instrukcje, czasopisma, dokumentacje programów i urządzeń.

Elektroniczna forma czyli pliki

Ideą ebooka jest maksymalizacja jego dostępu dla wszystkich użytkowników komputerów stacjonarnych, przenośnych w tym palmtopówi smartfonów. Aby tak było format pliku musi być taki aby jego wykorzystanie nie stwarzało żadnych problemów niezależnie od platformy sprzętowej i systemowej. Do takich formatów można zaliczyć pliki o rozszerzeniach txt PDF i html gdyż są one na ogół dostępne dla każdego typu współczesnego komputera i dla każdego powszechnie stosowanego systemu operacyjnego (Windows, Linux, MAC OS). Spotkać można także ebooki w formacie exe lub doc ale jak można się domyślać są one ograniczone do użytkowników ściśle określonych platform sprzętowych i systemów operacyjnych.

Najpopularniejszym formatem ebooków z którym są one często identyfikowane jest PDF stworzony i spopularyzowany przez firmę Adobe, która znana jest również z czytnika Acrobat Reader. Czytnik ten jest dostępny dla wielu platform sprzętowych i systemów operacyjnych.

Cechy jakich oczekuje czytelnik ebooków.

Cechą zasadniczą jest wartościowa treść. O ile książkę zwykłą ktoś czasem kupi dla ładnej okładki i dużej ilości treści (czytaj: dużej ilości kartek) z której coś wyłowi cennego o tyle ebooki są pod tym względem ostrzej traktowane. Polacy nie są jeszcze przekonani do tej formy czytelnictwa, ale wraz ze wzrostem dostępności Internetu w naszym kraju zmienia się też w pozytywnym kierunku podejście wielu ludzi do tematyki książek elektronicznych.

Jeżeli forma ta znacząco się upowszechni w Polsce na tyle że ludzie będą skłonni częściej płacić za treść a nie papier to wpłynie to też korzystnie na przyrodę. Niektóre czasopisma w Stanach Zjednoczonych są wydawane równolegle w formie elektronicznej i papierowej. Treść w formie elektronicznej jest udostępniana za opłatą nieco niższą niż w przypadku formy papierowej.

Wady i zalety tworzenia ebooków

Wady:

Napisać dobrego ebooka nie jest łatwo (liczy się głównie wartość merytoryczna).

Zalety:

Można na nich zarabiać podpisując umowę z wydawcą ebooków (zakładanie własnego wydawnictwa jest żmudne)

Można je tworzyć i udostępniać w dla lepszej promocji swojej strony WWW (marketing wirusowy)

Zerowy koszt produkcji:

Nie potrzebujesz nic poza komputerem, znajomością jego obsługi oraz odrobiną wiedzy i doświadczenia w temacie o którym chcesz pisać.

Gdzie miejsce na Dokumenty Google

Firma Google stworzyła liczne narzędzia które chętne udostępnia za darmo. Głównym źródłem dochodów są wyszukiwarki i reklama zamieszczana na milionach stron. Aby skorzystać z wielu naprawdę wartościowych (moim zdaniem) aplikacji wystarczy założyć konto na stronie google.com/accounts

Możliwości o których chcę w tym momencie pisać ograniczam do edytora tekstu online, który z każdym miesiącem staje się bardziej rozbudowany i upodabnia się pod względem funkcjonalności do Worda z pakietu Office. Do niedawna brak dostępu do internetu uniemożliwiał edycję dokumentów. Obecnie dzięki oprogramowaniu Google Gears jest możliwa także praca nad dokumentem w trybie offline. Jednak większość funkcjonalności dostępna jest dopiero po połączeniu do internetu, wówczas też dokumenty są synchronizowane z tymi na serwerze.

Dokument utworzony w Dokumentach Google może być konwertowany na PDF (i wiele innych formatów). Taka możliwość czyni z dokumentów google wyśmienite narzędzie do rozpowszechniania swojej wiedzy i zarabiania na niej w sposób pośredni (promocja własnej strony). Edycja tekstu jest wygodna a konwersja dość szybka

autor

Dariusz Tupaj

http://www.tupaj.com

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.