Czym są ebooki (e-książki)

Wprawdzie dla większości młodych użytkowników internetu to pewnie żadna nowość i tajemnica, jednak nie każdy musi się znać na wszystkim dlatego możliwie najbardziej skrótowo opowiem o tym.

Ebook (eksiążka) to elektroniczna wersja książki czyli w większości jej cyfrowy odpowiednik nadający się do czytania na komputerach a ostatnio także na tabletach, komórkach (smartfonach) i czytnikach w technologii e-ink.

Format ebooka może być naprawdę różny, może to być zwykły plik tekstowy txt, plik w języku html (taki w jakim były początkowo pisane strony www), może to być plik pdf (portable document format - znany bardziej powszechnie gdyż większość dokumentacji i instrukcji obsługi dołączanych do urządzeń jest w tym formacie), doc znany z Worda w pakiecie Microsoft Office.

Ostatnio upowszechniła się jeszcze jedna forma książek a są to audioksiążki (z angielskiego audiobooks). Zwykle dostepne w formacie mp3.
Ich istota opiera się na tym że słucha się nagrania głosowego (zwykle czytanego przez znanego aktora lub lektora radiowego).
Jest to zwykle starannie przygotowane nagranie w studiu akustycznym, ze szczególnym naciskiem na intonację przy czytaniu tekstu przez lektora przez co staje się łatwiejsza w odbiorze. Taka forma jest zwykle przyjemna i nadaje się wszędzie tam gdzie mamy często zajęte ręce, ale wbrew pozorom wymaga większego wysiłku by skupić uwagę na słuchaniu niż czytanie. Przynajmniej takie są moje osobiste odczucia. Oczywiście to wszystko zależy, kto ma jaką predyspozycję do słuchania.

W czasie kiedy upowszechniono czytniki Kindle (Amazon.com) powstały nowe formaty bazujące na dotychczasowych rozwiązaniach a są to pliki epub i mobi.

Można powiedzieć jeszcze, że jest to tania w produkcji i dystrybucji forma książki przez co jest zwykle nieco tańsza od swego papierowego odpowiednika. Drugim plusem (to zależy od punktu widzenia) jest brak książek na półkach w domu a do formy elektronicznej można sięgnąć w dowolnym miejscu podobnie jak do zwykłej książki (jeśli dysponujemy tabletem lub czytnikiem). Ebooki możemy przechowywać w dużych ilościach na pendrive lub na zdalnym serwerze plików lub na karcie pamięci w czytniku lub tablecie.
Przeciętna e-książka zajmuje od 1,5Mbajta do 3 MBajtów a to oznacza że na karcie pamięci 2GB możemy pomieścić średnio 1000 książek.
Czy wyobrażasz sobie że mógłbyś mieć dostęp do tak dużej liczby zwykłych książek w dowolnym miejscu poza domem ?

onlyregistered1.png

Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.