Excel i VBA - odwoływanie do procedury z parametrami

Ostatnio napisałem że aby uruchomić kod jednej procedury Sub nazwa () w innej procedurze wystarczy podać tylko jej nazwę.
To wszystko prawda. Jeśli jednak utworzymy procedurę z argumentami to podanie samej jej nazwy (z parametrami oczywiście) nie zadziała. Mam na myśli taką procedurę

Sub mojaprocedurka (argument1, argument2)
‘ różne instrukcje np

Cells(1,1)=(argument1+argument2)/2
‘ w komórce A1 aktywnego arkusza wyświetli się średnia argumentów podanych w nawiasach

End Sub

Jej wywołanie na zasadzie

mojaprocedurka (argument1, argument2)

Nie przyniesie pożądanego rezultatu a jedynie błąd interpretera

Aby ją wywołać należy użyć następującej składni

Call mojaprocedurka(argument1, argument2)

Procedura z argumentami wykonuje jakieś zadanie w oparciu o argumenty podane w nawiasach np wylicza objętość walca w oparciu o promień i wysokość. Argumenty mogą byś różnego typu i może być ich dowolna liczba (oczywiście bez przesady).

Nie będę się na dłużej rozpisywał na temat tworzenia procedur z argumentami, faktem jest że taka konstrukcja nieraz bardzo upraszcza tworzenie aplikacji w VBA i zmniejsza ilość koniecznego kodu, więc warto je stosować tam gdzie nadarza się okazja.

Być może wrócę do tego niebawem

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply