Excel - współdzielenie skoroszytu w sieci

Excel pozwala na wydajną pracę w pojedynkę, może się jednak zdarzyć że potrzeba aby kilka osób działało jednocześnie na jednym pliku.
Przy standardowych ustawieniach pliku w excelu jest to niemożliwe i przy próbie dostępu do pliku otrzymujemy komunikat że dany skoroszyt jest tylko do odczytu, a więc więcej niż jedna osoba nie może zapisywać zmian w arkuszach w tym samym czasie.
Funkcja jednoczesnego dostępu do edycji dla kilku osób znacząco rozszerza zakres możliwości Excela. Jest też jeden duży plus takiej funkcji (mam na myśli sieć wewnątrz-firmową) a polega on na tym że nie musisz dzwonić do kolegi czy koleżanki aby na chwilę wyszła z edycji arkusza bo akurat ty musisz coś super ważnego w nim zmienić :).
Po prostu edytujesz i zapisujesz. W przypadkach konfliktowych decydują kryteria zapisu skoroszytu. Kryteria te można ustalić na początku udostępniania a potem w razie potrzeby zmodyfikować.

Aby włączyć udostępnianie skoroszytu w Excelu 2000/2003 należy wejść do menu Narzędzia, a następnie kliknąć pozycję Udostępnij skoroszyt

excel_shareworkbook1.png

Po otwarciu funkcji udostępniania arkusza widzimy okno

okno udostępniania arkusza zakładka pierwsza

Zaznaczenie pola jak pokazano wyżej pozwala na równoczesną edycję tych samych danych przez kilku użytkowników naraz pozwala też na scalanie skoroszytu.

Poza tym zaznaczenie jej pozwala na zmianę bardziej szczegółowych opcji w następnej zakładce.

Współdzielenie arkusza zakładka druga

W powyższym przypadku zaznaczyłem opcję przechowywania historii zmian oraz opcję uaktualniania pliku po zapisie. Dobór opcji najlepiej dostosować do własnych wymagań. Ze względu na brak wewnętrznej sieci do przetestowania w trakcie pisania artykułu nie będę wnikał w szczegóły. W miarę możliwości wrócę do tego tematu w innym czasie. Uzupełniając artykuł odpowiednimi zrzutami ekranu.

Przykładem wielodostępnego skoroszytu jest skoroszyt obsługujący prosty sklep a w jego ramach magazyn i sprzedaż (oraz raporty dla managera). Gdy pojawia się nowy towar na magazynie wówczas dane o nowych produktach i ich cena są wprowadzane przez magazyniera, stają się one równocześnie (po zapisaniu skoroszytu) widoczne dla sprzedającego, który widzi że ilość danego produktu wzrosła. Managerowi aktualizują się tabele i wykresy obrazujące obrót w sklepie

Bardziej w tej roli widziałbym oczywiście Dokumenty Google jednak wymaga to aby wszyscy użytkownicy mieli konto w google i wątpliwe wydaje mi się bezpieczeństwo danych w przypadku ważnych informacji handlowych.

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

One Response to “Excel - współdzielenie skoroszytu w sieci”

  1. Marek Says:

    A jak zlikwidować funkcję “Udostępnianie skoroszytu”?
    Nie mam pojęcia jak sie z tym uporać.

    Pozdrawiam

Leave a Reply