Makro sprawdzające poprawność danych

Ostatnim razem obiecałem że poruszę temat makra sprawdzającego poprawność danych. Zamieszczam więc informację jak wykorzystać makro w Excelu do sprawdzenia wartości komórki i zastosowania reakcji jeżeli wartość nie spełnia określonych kryteriów.

Aby utworzyć w pełni działający najprostszy formularz do uzupełnienia potrzebujemy:

- Przygotowanego szablonu wprowadzania danych (czyli zwykłego arkusza excel z zaznaczeniem miejsc gdzie użytkownik ma wpisać dane)

makrosprawdzajace1.jpg

- Przygotowanej procedury postępowania z danymi.

makrosprawdzajace5.JPG

- Przycisku uruchamiającego procedurę. Procedura została opisana wcześniej

Procedurę piszemy w Edytorze Visual Basic (który jest wbudowany w środowisko Excela). Poniżej pokazany jest sposób uruchomienia edytora VB

makrosprawdzajace2.jpg

Nazwa którą nadamy procedurze staje się jednocześnie nazwą makra.

listamakr.jpg

Przykładowo wykonany plik z makrem możesz pobrać na końcu tekstu wpisu

Aby obejrzeć makra wejdź do edytora VBA i zaznacz w pasku eksploracji projektu katalog modules (moduły)

makrosprawdzajace7.JPG

W razie wątpliwości do treści makra postaram się odpowiedzieć na emaila. Można pisać na adres dariusz.tupaj@gmail.com lub umieszczać komentarze na które też będę starał się odpowiedzieć wówczas ktoś inny też skorzysta.

UWAGA - przeczytaj przed ściągnięciem pliku.

Dołożyłem starań aby plik stworzony przeze mnie excela nie zawierał żadnych szkodliwych kodów, które mogłyby zniszczyć Twój komputer lub usuwać dane jednak nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki uruchomienia tego pliku. Jeśli nie ufasz zawartości tego pliku, zablokuj uruchamianie makr w swoim oprogramowaniu Excela (Menu Narzędzia-Makro-Zabezpieczenia-zakładka poziom zabezpieczeń-opcja Bardzo wysokie) lub nie pobieraj go. Pobierając i uruchamiając plik z makrami sam odpowiadasz za ewentualne skutki tych czynności.

POBIERZ PLIK

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply