Excel - sprawdzanie poprawności - komunikaty ostrzegawcze

Około 4 miesiące temu pisałem na temat sprawdzania poprawności wprowadzanych danych w Excelu za pomocą listy wyboru (lista ogranicza możliwość prowadzenia danych do kilku lub kilkunastu przygotowanych przypadków).

Jak wiadomo jest to rozwiązanie dobre tylko w pewnym zakresie. Istnieje jeszcze kilka innych możliwości ograniczenia danych.
Jedna z nich pozwala między innymi ograniczenie formatu danych, zakresu dolnego lub górnego lub obu naraz. Ograniczenie takie może być sygnalizowane komunikatami.
Trzecia możliwość polega na sprawdzeniu poprawności za pomocą specjalnie przygotowanego makra w VBA które jest uruchamiane na przykład przyciskiem

Poniżej omówię sprawdzanie poprawności za pomocą wartości dziesiętnych w danym zakresie.

exceldataval1.jpg

exceldataval2.jpg

exceldataval3.jpg

exceldataval4.jpg

Poniżej pokazałem efekt zaznaczenia kursorem komórki ze sprawdzaniem poprawności.

exceldataval5.jpg

Na temat makra sprawdzającego napiszę przy najbliższej okazji :)

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply