Przypisy w Dokumentach Google

Ostatnio na blogu Dokumentów Google pojawił się wpis o wprowadzeniu funkcji przypisów. Przypis to adnotacja na końcu strony wyjasniająca dane zagadnienie lub odsyłająca do literatury źródłowej (Zobacz definicję w Wikipedii). Kiedy ktoś pisze dokument i cytuje inny dokument lub chce szerzej opisać daną kwestię bez naruszania wątku w tekście może skorzystać z możliwości dodania przypisu.
Jedynym mankamentem Google Docs jest fakt że wygląd online zwykle nie jest taki sam po wygenerowaniu pdf. Mam na myśli to że wydruk bardziej złożonego dokumentu online w którym pośredniczy konwersja na pdf daje inny wynik niż na stronie.

W konkretnym przypadku przypisów nie jest to wadą, ale nieraz byłem zawiedziony że fantastyczne możliwości formatowania dokumentu za pomocą css nie przenoszą się poza stronę www.

Poniżej pokazałem jak wygląda zastosowanie przypisów w trakcie edycji dokumentu

footnotes2.PNG

Widok przypisu w wygenerowanym pliku pdf.

footnotes1.PNG

Widok przypisu w wygenerowanym pliku doc (przypis znajduje się na końcu dokumentu zamiast na końcu strony).

footnotes4.PNG

Jak wygląda wstawianie przypisu

gdocs_footnotes3.jpg

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply