Porównywanie plików tekstowych za pomocą notepad++ i total commander

Porównywanie plików tekstowych przydaje się zwykłemu użytkownikowi na ogół dość rzadko. Zwykle nie sprawdzamy czy dany plik w komputerze nie powiela treści innego pliku a jeśli nawet to machamy na to ręką sądząc że jakiś backup też jest potrzebny.
Porównanie może się jednak przydać, gdy chcemy mimo wszystko pozbyć się zbędnych duplikatów.

Jak porządkując pliki pozbyć się śmieci nie tracąc istotnej informacji.
Jednym ze sposobów jest porównanie obu plików i wyrównanie różnic jednego względem drugiego i wybranie tego pełniejszego. Takie zastosowanie ma jednak wąskie zastosowanie gdyż zwykle przechowujemy informacji w postaci bardziej rozbudowanej niż w przypadku pliku txt a więc w Wordzie, Excelu i np PDF-ie.
O wiele bardziej porównanie plików tekstowych przydaje się do kontroli wersji kodu źródłowego jakiegoś programu napisanego na przykład w Pascalu, Javie czy C++ gdyż pliki te to zazwyczaj czysty plik tekstowy bez formatowania (rozszerzenie pliku nie ma znaczenia). Porównanie pozwoli łatwiej wyłapać wszelkie zmiany pomiędzy plikami i jest bardzo przydatne przy budowie nowego kodu.
Poniżej pokazałem jak takiego porównania można dokonać za pomocą dwóch różnych programów. Jeden z nich to mniej znany zaawansowany edytor plików tekstowych, o którym już kiedyś wspomniałem Notepad++a drugi to szerzej znany manager plików Total Commander.

Porównywanie plików w notepad++

nppcompf1.PNG

nppcompf2.PNG

Aby można było skorzystać z funkcji porównywania plików tekstowych należy najpierw pobrać plik Compare plugin
Plugin Compare można pobrać klikając tutaj

Plugin należy rozpakować do podkatalogu plugins będącym wewnątrz katalogu, w którym zainstalowaliśmy Notepad++

Porównanie plików w total Commanderze

totalcom_cf1.PNG

totalcom_cf2.PNG

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply