Zalety funkcji “Wklej specjalnie” w Excelu

W Excelu (podobnie zresztą jak w Wordzie) istnieje funkcja Wklej specjalnie (ang. Paste special)) służąca do przenoszenia dodatkowych informacji o wklejonym fragmencie danych lub samych danych pozbawionych wszelkich innych informacji. Ma to ogromnie ważne znaczenie w pracy nad danymi w Excelu.
Jeśli kopiujemy szereg danych nie chcąc naruszać docelowego formatu komórki użyjemy Wklej specjalnie, wybierając w okienku opcję wartości.

Wiele arkuszy utworzonych profesjonalnie przez inne osoby może wręcz wymuszać taką formę wstawiania danych w określone obszary arkusza (mówię tu tylko o wklejaniu danych).
Innym ciekawym aspektem używania Wklej specjalnie jest kopiowanie formatu (wyglądu i zachowania komórek) bez naruszania formuł i danych w komórce. Aby tej metody użyć trzeba wybrać w okienku opcji Wklej specjalnie opcję Formaty.

pastespecial1.jpg

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply