Excel - szybsze sumowanie danych w kilku kolumnach

Najczęściej sumowanie wykonujemy w odniesieniu do danych znajdujących się w jednej kolumnie poprzez zaznaczenie zakresu danych i naciśnięcie przycisku Sigma (Grecka litera - matematyczny symbol sumy ciągu liczb) w menu standardowym. Co zrobić gdy chcemy szybko zesumować liczby z kolumn np A i B a wynik umieścić w C (bezpośrednie sąsiedztwo kolumny wynikowej ułatwia to zadanie).
Są dwa sposoby:
1. W pierwszym wierszu kolumny wynikowej piszemy regułę =A+B i naciskamy ENTER

excelsuma1.PNG

Następnie klikamy dwukrotnie w prawym dolnym rogu komórki (w poniższym rysunku wykorzystałem inne dane - może to być mylące, chodzi mi tu o ideę dwukrotnego kliknięcia)

excelsuma4.PNG

Jeśli kolumna wynikowa przylega do jednej z kolumn sumowanych to w efekcie uzyskamy błyskawiczny wynik sumowania we wszystkich wierszach kolumny wynikowej.

2. Zaznaczamy obszar danych w kolumnach sumowanych oraz pusty obszar kolumny wynikowej

excelsuma2.PNG

Następnie klikamy symbol SIGMA w menu (jak na powyższym rysunku) i otrzymujemy w wyniku tego:

excelsuma3.PNG

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply