Picasa - w czym i komu ułatwia życie

Od ponad roku używam konta picasaweb.google.com do umieszczania fotografii ze względu na niezwykle intuicyjną obsługę i wiele innych zalet (1 GB na zdjęcia w darmowej wersji). Jedno czego bardzo mi brakowało to załadowanie naraz większej ilości zdjęć. W wersji dostępnej online na serwer można załadować jednocześnie 5 zdjęć (tyle można wskazać fotografii do pobrania za jednym razem).
Nie jest to nic złego pod warunkiem że mamy ich załadować kilkanaście, ale przy większej ilości dosłownie “ręce opadają”. Google stworzyło program graficzny który całkiem dobrze radzi sobie z obróbką zdjęć i jednocześnie rozwiązuje powyższy problem. Można zatem wybrać tyle zdjęć, ile chcemy i wysłać je na serwer nie martwiąc się aby za każdym razem dodawać kolejne 5 sztuk do załadowania. Takie rozwiązanie ma też drobniutką wadę polegającą na z góry zdefiniowanym rozmiarze zdjęć do wysłania. Uploader wmontowany w program oferuje możliwość wyboru jednej spośród trzech rozdzielczości, jest to rozsądne rozwiązanie, ale nie pozwala zaoszczędzić miejsca gdyż program sam przetwarza obrazy do wysłania.

picasa_uploadopt1.jpg

Właściwie cena minimalnie większego rozmiaru zdjęcia za możliwość automatycznego ładowania całości jest niska tym bardziej że zdjęcia, które nam się mniej podobają możemy w dowolnym momencie kasować i odzyskiwać wolną przestrzeń.
1 GB (1024 MB) pozwala na umieszczenie średnio 2,5-4 tysięcy zdjęć JPG o rozmiarze 1024×768 (40kB-350kB w zależności od złożoności obrazu). Jest to całkiem sporo, jeśli nawet braknie nam miejsca pozostaje utworzenie jeszcze jednego konta lub opłacenie abonamentu za zwiększoną przestrzeń dyskową.

Podsumowując
Zalety Galerii obrazów Picasa:
Możliwość tworzenia albumów prywatnych (udostępnianych jedynie wybranym osobom)
Możliwość powiększania (do podglądu) i obracania zdjęć.
Możliwość dodawania geolokalizacji do swoich albumów prywatnych i publicznych
Duża pojemność w ramach darmowego konta.
Wady:
Konieczność ciągłego otwierania nowych zdjęć do załadowania.
W kwestii ilości ładowanych zdjęć Picasa nie stanowi wyjątku - większość galerii online nie pozwala załadować więcej niż 5 zdjęć za jednym razem.

Nie odpowiedziałem bezpośrednio komu program Picasa ułatwia życie chociaż to wynika z tekstu, oczywiście trzeba mieć konto Google i galerię w Picasaweb bo program nie współpracuje z innymi galeriami.
Stosowanie programu polecam wszystkim początkującym nawet jeśli nie mają konta Google gdyż można przetwarzać nim obrazy na własny użytek a potem wysyłać je z pomocą uploaderów w innych galeriach. Program ma zdecydowanie duże mozliwości i wart jest szerszego omówienia, ale nie zrobię tego w tym wpisie.
Zainteresowanych odsyłam do ściągnięcia programu (program instalacyjny zajmuje niecałe 6MB)

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply