Excel - Sprawdzanie poprawności - ograniczanie wartości

Kiedyś pisałem jak użyć list do ograniczania wartości komórek w Excelu. Celem takich operacji jest zwykle uniknięcie błędów przy uzupełnianiu formularzy. Dzisiaj pokażę bardziej rozbudowany przykład, który wykorzystuje zarówno listy, regułę sprawdzajacą if (jezeli) jak i ograniczenie wartości od góry i od dołu.
Ograniczenie wartości od góry i od dołu jest sygnalizowane okienkiem z komunikatem ostrzegawczym
Budowa reguły jeżeli składa się kolejno z warunku, wartości dla prawdy i wartości dla fałszu.

W podanym przykładzie służy ona do obliczenia dolnego ograniczenia (pływający próg).

excelvalidate1.JPG

Wartości pomocnicze TAK i NIE służą jako źródło listy dla pierwszego pytania (Czy ukończyłeś szkołę podstawową) jeśli odpowiedź brzmi tak to reguła jeżeli wylicza na tej podstawie wartość 14 jako że osoba która ukończyła szkołę podstawową nie powinna mieć mniej niż 14 lat. Jeśli wybierze się wartosć NIE to reguła obliczy wartość 7.

Przypadek 1

excelvalidate2a.JPG

Przypadek 2

excelvalidate2.JPG

Aby komórka na prawo od pytania ile masz lat reagowała na wpisywane wartości musimy ustawić
sprawdzanie poprawności dla tej komórki.

excelvalidate3.JPG

excelvalidate5.jpg

Jeżeli wybierzemy TAK (14) to w komórce na prawo od pytania ile masz lat możemy wpisać wartość pomiędzy 14 a 100 inaczej pojawi się coś takiego

excelvalidate6.jpg

Myślę że jeśli ktoś chce się nauczyć reguł i ograniczania wartości to powinien trochę eksperymentować z podobnymi sytuacjami.

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply