Jak skopiować tekst z pliku pdf

Czasem zdarza się że chcemy skopiować tekst z pliku pdf. Jego zaznaczenie nie jest jednak takie intuicyjne. Jak to zrobić ?

Z użyciem Adobe Reader 8.0:

pdfsellect.JPG

Następnie zaznaczamy tekst w dokumencie i naciskamy kombinację klawiszy Ctrl C lub klikamy prawym klawiszem myszki i zmenu podręcznego wybieramy kopiuj. Następnie wklejamy do wybranego przez nas pliku tekstowego.
Jest jeszcze jeden sposób:
Jeśli chcemy skopiować tekst z niewielkiego pliku pdf (do 10MB przy wysyłaniu z twojego komputera i 2MB z podanego adresu www) To możemy się posłużyć panelem Google Docs. Niedawno pojawiła się tam możliwość importu plików pdf oraz ich przechowywania w zasobach Google Docs. Są one widoczne w panelu. Gdy zaimportujemy taki niewielki plik to możemy z niego dość łatwo kopiować. Podgląd pdf posiada możliwość wyszukiwania frazy w otwartym dokumencie - ułatwia to czasem znalezienie tekstu do skopiowania.

Bonus :)
Jeśli oprócz tego chcemy maksymalnie szybko skopiować fragment grafiki (lub tekstu w formie grafiki) z dokumentu PDF w Adobe Readerze to używamy funkcji snapshot tool. Zaznaczamy wówczas pożądany obszar do skopiowania. A program sam informuje nas że plik graficzny jest już w schowku systemowym.

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply