Seryjna obróbka zdjęć w programie Irfan View - kadrowanie zdjęć

Niedawno pisałem jak dokonać obróbki seryjnej swoich fotografii pod kątem wysłania ich na serwer. Dotyczyło to w głównej mierze zmniejszenia rozdzielczości obrazu.
Niekiedy zachodzi potrzeba kadrowania obrazu aby miał ściśle określone rozmiary nie wynikające bezpośrednio z proporcjonalnego zmniejszenia zdjęcia. Przykładowo 800×600 wynika z dwukrotnego zmniejszenia wymiarów x i y zdjęcia 1600×1200 czyli w efekcie zdjęcie jest 4 razy mniejsze od oryginału. Ale 800×500 nie pasuje do tych proporcji.
Jeśli chcemy ukryć któryś fragment zdjęcia lub chcemy aby pasował poziomym lub pionowym rozmiarem do określonego elementu strony internetowej wówczas potrzebujemy takie zdjęcie przyciąć lub inaczej skadrować.
Chcąc więc obraz 1200×1600 przerobić do rozmiaru 800×500 musimy wykonać kolejno operacje skalowania do 800×600 a drugiej kolejności dopiero skadrować takie zdjęcie.
Niestety w irfan view nie warto zbytnio iść na skróty i tych operacji robić “za jednym zamachem” bo wówczas program wykona samo kadrowanie i wynik będzie bezsensowny. Najpierw skalujemy jedno lub więcej zdjęć. Następnie ustawiamy kadrowanie do 800×500 i dokonujemy kolejnej obróbki.
Osobnego omówienia wymagałoby traktowanie zdjęć pionowych lub poziomych ale nie będę na razie o tym pisał.
W irfan view nie istnieje niestety odrębna funkcja kadrowania. Jest ona zaszyta w przetwarzaniu wsadowym i jeśli chcemy kadrować nawet jedno zdjęcie to musimy skorzystać z przetwarzania wsadowego. Dzisiaj akurat miałem potrzebę przygotowania około 300-u zdjęć o ściśle określonych rozmiarach (w pixelach i dpi). Gdybym chciał to robić “na piechotę” w jakimś profesjonalnym programie (jak photoshop) to pewnie bym nad tym usnął ;).
Nie ma oczywiście porównania co do komfortu pracy w photoshopie bo irfan view ma mniej czytelną metodę kadrowania ale i tak warto go używać tam gdzie chodzi o zysk na czasie i nie przepracowanie się z przyzwoitym efektem.
Wstępnie irfan view był omówiony tutaj

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply