Seryjna obróbka zdjęć w programie Irfan View

tulipan.jpg

Wyobraź sobie, że właśnie wróciłeś z podróży podczas której wykonałeś sporo różnych fajnych fotografii i masz zamiar szybko umieścić je na serwerze tak aby twoi znajomi mogli je obejrzeć. Kurczę, ale co zrobić jeśli jest tego ponad dwie setki.


Nowe aparaty mają sporo megapixeli a zdjęcia z nich mają mnóstwo megabajtów ;) wypada więc nieco je odchudzić przed wysłaniem na serwer. Niezależnie od tego jak pojemnego konta na serwerze używasz warto pomyśleć o zmniejszeniu objętości plików do 1024×768 lub choćby 1280×960 taka fotka (jpg) ma już 190-350kB zamiast 3MB i zdecydowanie szybciej otworzy się w przeglądarce Twoich znajomych. Drugim czynnikiem przemawiającym za zmniejszeniem rozdzielczości jest czas wysyłania plików - bez tego zdjęcia ładowałyby sie niemiłosiernie długo na serwer.

Gdy ja robię zdjęcia i mam zamiar dodać je do galerii to muszę dokonać obróbki każdego z osobna pod katem kolorystyki, ostrości, rozdzielczości. Zwykle do tego celu używam darmowego programu Irfan View Zmiana rozdzielczości jest czynnością, którą z racji jej jednostajności i podobieństwa dla wszystkich zdjęć mogę zautomatyzować. Jeśli miałbym ochotę do każdego z tych zdjęć dodać ramkę lub podpis to nic nie stoi na przeszkodzie, można to wszystko zrobić ze wszystkimi zdjęciami za jednym razem a ty za ten czas zajmiesz się czymś mniej nużącym. Efekt jaki daje taka obróbka (i głównie oszczędność czasu) jest zdecydowanie wart aby poświęcić kilka minut na zainstalowanie programu i zorientowanie się w dodatkowych opcjach przetwarzania jakie on oferuje. Irfan View oprócz tego że jest darmowy ma polską nakładkę językową i możliwość wgrywania różnych pluginów.
W mojej ocenie jest to program bardzo wszechstronny i ma spore możliwości.
Aby wykonać seryjną obróbkę należy postąpić jak na poniższym rysunku:

irfanbatchconv2.jpg

irfanbatchconv3.jpgKliknij aby powiększyć.

irfanbatchconv3a.jpg

Przetwarzanie w akcji:

irfanbatchconv1.jpg

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply