Nietypowe opcje autofiltru w arkuszu Excela

Większość użytkowników Excela zapewne zetknęła się z funkcją autofiltr, która w najprostszym przypadku pomaga nam wybrać te wiersze w arkuszu które spełniają określone kryteria. Autofiltr można też wykorzystać do zakrycia tych wierszy których nie chcemy widzieć bo zmniejszają przejrzystość danych w arkuszu.

W tym celu zaznaczamy kilka kolumn w arkuszu między innymi tę w której wiersze zawierają informacje których chwilowo nie chcemy widzieć (zaznaczenie tylko wspomnianej kolumny z niewiadomych powodów powodowało że opcja wykluczania nie działała tak jak tego oczekiwałem). Następnie wybieramy menu Dane-Filtr-Autofiltr. Klikając w listę rozwijaną wybieramy niestandardowe jak na poniższym rysunku.

afiltrout1.jpg

Spośród opcji wybieramy “nie równa się” a po prawej wybieramy element, który nie ma być wyświetlany. Zaznaczenie lub i wybranie dodatkowego kryterium jest opcjonalne pozwala jednak poszerzyć możliwości odfiltrowania. W tej wersji Excela nie ma możliwości wstawienia większej liczby kryteriów. Można to zwiększyć poprzez skopiowanie kolumny i ustawienie w tej skopiowanej następnych kryteriów o ile takie rozwiązanie będzie miało jakieś uzasadnienie.

afiltrout2.jpg


Do czego może Ci się przydać ta informacja:

Jeśli przerabiasz setki danych w kolumnach a dla celów porównawczych chcesz skopiować dane pozbawione wierszy oznaczonych w taki sam
sposób na przykład Chcesz mieć spis towarów które sprzedano inaczej niż w ramach “promocji wiosennej” w tym celu wycinasz wiersze oznaczone hasłem “promocja wiosenna” a resztę kopiujesz i wklejasz metodą Wklej specjalnie (z opcją wartości) do innego arkusza.

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

Leave a Reply