Aplikacje przenośne (portable)

Przyzwyczajenie to siła, którą ciężko przełamać, a im człowiek starszy tym mniej skłonny do poznawania nowych rozwiązań. Nieraz jednak przyzwyczajenie i dobra znajomość jednego tematu może być przydatna. Dzieje się tak wówczas gdy mamy do rozwiązania problem i zależy nam na czasie. Brak czasu na testowanie nowych rozwiązań decyduje o wyborze tego starego i wypróbowanego.
W dziedzinie programów jest sposób, aby stare przyzwyczajenia przenosić w nowe miejsca. Takim rozwiązaniem są aplikacje przenośne. Programy ftp, kompresory plików, programy graficzne (GIMP), programy do obróbki dźwięku (audacity), przeglądarki internetowe (Firefox) są dostępne w wersji przenośnej czyli takiej którą możemy zainstalować raz (na prendrive) i używać wszędzie gdzie jest takie samo środowisko (system operacyjny). Jak dotychczas spotkałem się tylko z aplikacjami z licencją freeware, które przerobiono na wersję portable. Niektórzy mogą poczuć niesmak, ale cóż - tam gdzie są ograniczenia licencyjne - nie można legalnie używać wersji portable.
Ktoś kto lubi używać firefoxa, openoffice, gimpa, putty, notepad++, pewnie nie będzie zawiedziony.

Dodam jeszcze że podstawową zaletą takiego rozwiązania jest przenośność konfiguracji takiego programu. Jeśli się namęczyliśmy dodając do niej różne usprawnienia (rozszerzenia, motywy, skróty klawiszowe, makra) to nie musimy tego robić ponownie na innym komputerze.

Proces Instalacji wersji portable:

1. Ściągamy na dysk komputera aplikację ze strony.
2. Wkładamy pendrive do komputera (może być karta pamięci jesli mamy przenośny czytnik kart na usb)
3. Uruchamiamy plik i wybieramy jako miejsce instalacji swój pendrive.

Po zakończeniu instalacji program jest gotowy do użycia na każdym komputerze z Windows XP/Vista (98 ani Win2000 nie testowałem)

Wczoraj wszechstronnie testowałem pod tym względem Firefox portable i doszedłem do wniosku że opłaca się miec taką podręczną wersję.
Zalecam zajrzenie na stronę portableapps.com

Powered by ScribeFire.

onlyregistered1.png Przydała Ci się ta informacja? Subskrybuj mój kanał RSS, by być na bieżąco z nowymi wiadomościami.

----------------------------------------------------------
KOCHANI CZYTELNICY ! Obecnie nie prowadzę aktywnej opieki nad tą stroną. Dużo z zawartych tu informacji zdezaktualizowało się i nie będzie tak pomocne jak dawniej. Mam nadzieję że znajdziecie tu jednak coś przydatnego. Gdyby były jakieś szczególne prośby z Waszej strony to możecie kierować je na email dartu@wp.pl Postaram się odpisać, chociaż nie obiecuję że nastąpi to szybko. Dariusz Tupaj 23.02.2019
----------------------------------------------------------

One Response to “Aplikacje przenośne (portable)”

  1. Paweł - sprężarki Says:

    Ciekawy tekst, być może to kogo¶ zainteresuje: sprężarki.

Leave a Reply