Archive for June, 2011

Excel 2010 - formatowanie warunkowe

Tuesday, June 28th, 2011

W początkach tworzenia tej strony pisałem o formatowaniu warunkowym w Excelu 2003. Jak pewnie wielu wie dało się zdefiniować 3 warunki odróżniania komórek w zależności od ich zawartości. Sytuacja ta uległa zmianie już w wersji 2007 ale ponieważ nią nie dysponuję to opiszę co się zmieniło w oparciu o wersję 2010.

excell_conditional_formatting.png

W wersji 2010 poza wizualnymi różnicami widocznymi na pierwszy rzut oka typowe formatowanie warunkowe też opiera się na podziale na 3 zakresy tzn 1 poniżej dolnej wartości 2-gi pomiędzy dolną a górną zadaną wartością i 3 powyzej górnej wartości
jest oczywiście dużo bardziej ergonomicznie rozwiązane niż w wersji 2003. Są też słupki poziome wewnątrz komórki których rozmiar jest proporcjonalny do wartości.
Wszystkie predefiniowane reguły mogą być na siebie nakładane to znaczy mogą działać w odniesieniu do tego samego zakresu komórek niekiedy może to jednak zmniejszyć przejrzystość:

Oprócz reguł predefiniowanych możemy tworzyć swoje własne reguły, robimy to za pomocą Menedżera reguł

excell_conditional_formatting3.png

Menedżer reguł formatowania ma dość szerokie możliwości, omówienie przykładowego formatowania będzie tematem następnego wpisu.

Jakiś czas bez laptopa

Tuesday, June 14th, 2011

Witam

Przez pewien czas miałem problem z komputerem, stąd rzadsze pisanie na tej stronie, ale chcę to zmienić. :) Sprzęt komputerowy jest już sprawny i można się wziąć za pracę.