Archive for July, 2010

Excel 2003 - zamiana pierwszej litery na dużą

Friday, July 23rd, 2010

Czasem może zajść potrzeba aby kilkaset lub więcej nazw zmienić tak aby zaczynały się z dużej litery. O ile przypadek że zmieniamy nazwy z samych małych liter może być dość rzadki o tyle zmiana z samych dużych może występować częściej. Do zamiany ciągów znaków w taki sposób służy funkcja tekstowa Z.WIELKIEJ.LITERY()

zwielkiejlitery.PNG

W wersji anglojezycznej excela funkcja ta nosi nazwę PROPER()

Excel 2010 - tworzenie makr

Thursday, July 15th, 2010

Ostatnio przeinstalowałem MS Office z wersji 2003 na wersję 2010. Oczywiście jedną z pierwszych czynności, którą zrobiłem po zainstalowaniu było sprawdzenie dostępu do funkcji które poprzednio mnie interesowały czyli formatowanie warunkowe, makra i reguły. Ponieważ menu jest znacząco przeorganizowane w stosunku do tego z wersji 2003 więc z początku miałem małe trudności, ale i tak trzeba przyznać że obsługa jest intuicyjna. Postaram się nieco o tym napisać w najbliższych dniach.
Na razie napiszę tylko jak dobrnąć do funkcji tworzenia makr.
Z funkcjami rejestracji makr można zacząć przygodę od użycia zakładki View

excel2010_tab_view1.png

W tym przypadku brakuje jednak możliwości tworzenia przycisków które uruchamiają makro. Aby mieć dostęp do szerszego pakietu funkcji związanych z makrami należy uaktywnić zakładkę Developer znajdującą się w zakładce File - options

excel2010_tab_file_options.png

Szczegółowo pokazane jest to poniżej - kliknij obrazek aby powiększyć.

excel2010_tab_file_options_developer.png

Warto korzystać z tej wersji. Sama obsługa makr nie różni się prawie niczym od wersji 2003.

Jedną rzeczą którą zauważyłem to rozdzielenie rodzajów plików wynikowych na te które są z makrami i na te które ich nie zawierają. Myślę że jest to dobre posunięcie ze strony Microsoftu.

Poniżej link do książki na temat poprzedniej wersji office. Kiedy pojawi się książka o aktualnej wersji dokonam podmiany linku.