Archive for November, 2009

Jak przekonwertować plik wav, amr lub wma na mp3

Monday, November 9th, 2009

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele programów za pomocą których można przekonwertować plik dźwiękowy w formacie wav na plik mp3 oraz mnóstwo innych formatów na różne możliwe sposoby.
Zapewne każdy chwali jakiś tam swój ulubiony program do tego celu. Nie każdy jednak chce instalować programy niepewnego pochodzenia, które “zmulają” nasz komputer lub w zamian za swoją darmowość wyświetlają reklamy, albo nie są dopracowane pod względem wygody obsługi.
Mi zdarzyło się używać kilku różnych programów spośród których polubiłem jeden, o którym chcę teraz napisać.

Mam na myśli program Switch firmy NCH a dokładniej jego darmową wersję (do celów niekomercyjnych). Program jest banalnie prosty w obsłudze a przy tym wygodny, szybki, zajmuje mało miejsca i ma sporo możliwości w zakresie konwersji formatu mp3.

okno głównw programu.

W jakich sytuacjach on się przydaje ?
Potrzebny jest zwykle wówczas gdy
- chcemy zgrać nasze pliki z dyktafonu lub komórki (zwykle format wav, amr, wma)
- chcemy wgrać pliki mp3 na naszą mp3-kę w nieco odchudzonej wersji (mniejszy współczynnik bitrate).
- chcemy sformatować plik mp3 do innych rzadko spotykanych formatów jak np vox (może się przydać jeśli chcemy wgrać zapowiedź na małą centralkę, która wymaga specjalnego formatu dźwięku).

Użycie programu sprowadza się do wskazania plików do konwersji (przycisk “Add Files”) zaznaczenia plików, wskazania miejsca gdzie mają trafić gotowe pliki (przycisk Browse po prawej stronie pola tekstowego Output folder) wybrania z listy Output format i naciśnięcia przycisku Convert. To wszystko.