Archive for June, 2009

Safari dla Windows

Friday, June 26th, 2009

Wczoraj z ciekawości zainstalowałem przeglądarkę Safari. Wnioski i pierwsze wrażenia z użytkowania są następujące:
- największym atutem jest szybkość ładowania stron
- interface i dostęp do opcji i ustawień jest podobny do tego w Chrome
- 3d interfejs do wyboru najczęściej oglądanych stron podobny do Speeddial z Firefoxa i Opery.
- ustawienia proxy bazują na ustawieniach z IE czyli odwołują się do tego samego okna konfiguracji. Podobnie jest zresztą w Chrome o czym niedawno pisałem w artykule o zmianie ustawień proxy w przeglądarkach.

VirtualBox - łatwy sposób na 2 lub więcej systemów operacyjnych

Thursday, June 18th, 2009

    Ostatnio zainteresowałem się możliwością uruchomienia drugiego systemu na moim komputerze. Przeszkodą wydawała mi się konieczność partycjonowania dysku. Robiłem to wcześniej kilkakrotnie na starym komputerze jednak tu trochę się boję (nowszy laptop).
Czytałem więc na temat aplikacji dzięki którym mogę zainstalować inny system nie naruszając obecnego. Trafiłem na VirtualPC, ale jakoś brakło mi czasu żeby się z nim zapoznać, za to przypadkiem kilka dni później znalazłem VirtualBox firmy Sun Microsystems i zainstalowałem go. Na pierwszy ogień poszedł (jako system-gość) Damn Small Linux jako że jest to mały system w wersji LiveCD (95MB). Instalacja (a właściwie tylko ustawienie i uruchomienie) zajęła kilka minut. No i działa świetnie.

W Virtual Box można ustawić kilka (właściwie ograniczeniem jest miejsce na dysku i pamięć RAM) niezależnych maszyn wirtualnych (środowisk) w których mogą działać niezależnie od siebie inne systemy operacyjne. Współdzielenie urządzeń peryferyjnych (myszka, klawiatura) odbywa się oddzielnie po wejściu na konkretną maszynę wirtualną.

Przy kliknięciu na okno maszyny wirtualnej pojawia się zapytanie czy maszyna ma przejąć myszkę i klawiaturę, oraz informacja że można łatwo wyjść klikając w klawisz którego oznaczenie widnieje obok “strzałki w dół” na dole okna maszyny wirtualnej. Trochę mi zajęło zanim zrozumiałem że chodzi o klawisz PRAWY CTRL. Zwykle po przejęciu myszki przez maszynę wirtualną nie można nią operować nigdzie poza obszarem okna wirtualnego systemu (co wydaje się oczywiste) więc wyłączenie przejęcia myszką jest niemożliwe. Ale jak wspomniałem PRAWY kalwisz Ctrl załatwia sprawę

Dodam jeszcze że w czasie tworzenia maszyny wirtualnej VirtualBox udostępnia jej sterowniki kart sieciowych i graficznych więc dostęp do sieci jest bezproblemowy a także dostosowanie rozdzielczości okna maszyny wirtualnej nie nastręcza większych problemów. Parametry danej maszyny można w dowolnym momencie zmienić.

Na koniec to co mi się najbardziej spodobało:
Przy zamykaniu maszyny wirtualnej jest opcja zamrożenia jej stanu do momentu ponownego uruchomienia, co w przypadku DSL Linuxa zajmuje kilka sekund, frajda z szybkiego uruchomienia w stanie poprzednio zostawionym jest naprawdę duża (odpada faza konfiguracji linuxa). Podejrzewam że to wygląda dobrze jedynie w przypadku systemów o małych wymaganiach pamięciowych i nie będzie tak rewelacyjne dla XP czy Visty jako systemu-gościa ale zawsze można spróbować :).

Więcej o virtualbox można znaleźć na stronie

http://virtualbox.org

Swoją drogą zechcę opisać jak tworzyłem swoją pierwszą maszynę wirtualną.

Uwaga do użytkowania

Nie zalecam wchodzenia do trybu pełnoekranowego - wygląda super ale nie wiadomo jak go wyłączyć :).
Napotkałem jeszcze jeden mankament, mianowicie funkcjonalnie wszystko działa, ale połączenie karty bezprzewodowej nie jest widziane przez aplikację do zarządzania kartą. Cały czas wyświetla się brak połączenia chociaż ono jest  ustanowione. Być może jest to spowodowane nieumyślnym wciśnięciem jakiejś opcji w trakcie uruchamiania maszyny.
Narazie ten problem rozwiązałem drastycznie poprzez przywrócenie systemu. Jednak będę dalej próbował bogatszy o dotychczasowe doświadczenia.

Tinyusb - mempad

Tuesday, June 16th, 2009

Dziś chciałem krótko opisać zalety pewnego małego programu będącego częścią pakietu Tiny USB
Program służy do organizowania notatek i informacji na różne tematy. Zasada działania programu polega na takim formatowaniu tekstu aby był on ułożony w strukturze listy o wielu poziomach zagnieżdżenia. Program operuje na plikach tekstowych o rozszerzeniu lst, nie można w nim stosować linków i obrazków, za to pozwala tworzyć dowolnie rozbudowane drzewa (gałęzie) kategorii i podkategorii a każda z nich może być opatrzona krótką lub rozbudowaną informacją.

mempad1.jpg

mempad2.jpg

Potencjalne zastosowanie dla tego programu widzę w przypadku pisania książek, artykułów, przygotowania wpisów na bloga, przechowywania informacji o dostępie do różnych stron www.
Generalnie program nadaje się idealnie do organizacji treści.
Przemieszczanie kategorii pomiędzy sobą nie nastręcza żadnych problemów dzięki klawiszom nawigacji. Nowa kategoria może być łatwo dodana w dowolnym miejscu struktury, a niepotrzebna kategoria może być łatwo usunięta.

Można go pobrać ze strony

http://download575.mediafire.com/udjmmyzotm2g/mlynl1yzmmn/tiny_usb_office.zip

Beta przeglądarki Opera 10

Wednesday, June 10th, 2009

Dwa dni temu zainstalowałem nową wersję przeglądarki Opera (na razie w fazie beta). Interfejs nieco różni się od poprzedniego. Jest znacznie uproszczony. Przeglądarka działa wyraźnie szybko. Z deklarowanych nowych cech programu najbardziej eksponowana jest szybkość otwierania stron, visual tabs czyli podgląd miniatur strony po najechaniu na zakładkę karty, oraz znacznie bardziej niż dotychczas rozbudowana funkcja speeddial.

Moje wrażenia są bardzo dobre. Zdecydowanie warto zainteresować się tą wersją.

Można ją pobrać ze strony: http://www.opera.com/browser/next/

Excel - szybkie zliczanie zaznaczonych komórek

Monday, June 1st, 2009

Sumowanie za pomocą reguł i autofiltry pomagają szybko zliczyć komórki jeśli zaznaczymy jakiś większy ich zakres. Są sytuacje w których taki sposób zliczania zaznaczonych komórek jest trochę nieopłacalny czasowo, jakiej więc funkcji excela użyć w sytuacji gdzie trzeba szybko zsumować lub zliczyć ilość zaznaczonych komórek. Z pomocą przychodzi funkcja widoczna w dolnym pasku Excela o nazwie NUM. Potrafi ona błyskawicznie zsumować, policzyć średnią, zliczyć ilość zaznaczonych - po prostu idealne rozwiązanie dla małych obliczeń. Poniższy rysunek przedstawia jak użyć tej funkcji.

excelzliczanie-zazn.png