Archive for April, 2009

Excel - Jak zamienić wiersze z kolumnami w tabeli

Monday, April 27th, 2009

Czasem mamy potrzebę aby zamienić wzajemnie położenie wierszy i kolumn. Co wówczas zrobić aby bezproblemowo przenieść dane.
Na początek radziłbym zrobić kopię pliku z tabelą i na niej dokonywać dalszych operacji.
Druga rzecz to zachowanie odpowiedniej kolejności, gdyż czasem może się zdarzyć że w wyniku transpozycji otrzymamy błędy związane z adresem komórki do której się odnosimy (problem jest rzadki ale istnieje).
Trzecia rzecz jeśli dane z przekształcanej tabeli są źródłem danych dla innych tabeli trzeba bezwzględnie operować na kopii tej tabeli - najlepiej znajdującej się w innym arkuszu.
Eksperymentowanie na źródle danych może być w tym przypadku przyczyną błędów w pozostałych częściach skoroszytu.

Dokonanie transpozycji
Aby dokonać transpozycji kopiujemy zaznaczamy i kopiujemy obszar tabeli a następnie chcąc wkleić transponowaną tabelę w innym miejscu stosujemy funkcję wklej specjalnie z zaznaczonymi opcjami wartości oraz transpozycja.

Nawiązując do uwagi powyżej czasem lepiej najpierw wkleić dane specjalnie (wartości) ale chwilowo bez opcji transpozycji.
Następnie zaznaczyć ponownie ten obszar, skopiować go i klikając na wolny obszar arkusza wkleić ponownie specjalnie tym razem z opcją transpozycji.

Wklejanie w tej samej komórce początkowej (lewy górny róg tabeli) nie jest dobrym pomysłem gdyż transponowana tabela ma odwrotną proporcję liczby wierszy do liczby kolumn i ryzykujemy zaśmiecanie  obszaru niewłaściwymi danymi.

Przykład

Zastosowanie transpozycji

tabele dla prezentacji parametrów urządzeń (np. silników, procesorów, itp).

Profil strony - małe zmiany

Wednesday, April 22nd, 2009

Strona stała się szeroka tematycznie i wiele tematów to zwykłe zapychacze. Dlatego podjąłem decyzję ograniczenia tematyki strony do aplikacji czysto lokalnych na komputerze, cała natomiast tematyka związana z edycją online będzie się w niedługim terminie pojawiać wyłącznie na innej stronie do której podam link w artykułach i wpisach dotyczących aplikacji online.
Mam nadzieję że uda mi się utrzymać tempo edycji strony na poprzednim poziomie.

Wyniki sondy

Monday, April 20th, 2009

Parę tygodni temu (24 marca) prosiłem o wypełnienie krótkiej ankiety odnośnie pewnej usługi. Wszystkim, którzy zechcieli poświęcić minutę na jej uzupełnienie dziękuję serdecznie. Zgodnie z obietnicą publikuję wyniki sondy.

sonda.PNG

Zainteresowanych treścią ankiety (sondy) odsyłam do wisu z 24 marca

10 przydatnych wskazówek przy korzystaniu z Excela

Saturday, April 18th, 2009

1. Nazywaj Arkusze (niech to nie będzie Arkusz1, Arkusz2 …)

2. Koloruj zakładki arkuszy.

3. Używaj makr gdzie tylko możliwe i uzasadnione (czyli na przykład wszędzie gdzie musisz powtarzać te same czynności kopiuj-wklej).

4. Nie buduj na początku zbyt skomplikowanych reguł lepiej stosować je kaskadowo (reguły są w osobnych kolumnach lub wierszach). Ułatwi Ci to analizę i rozbudowę arkusza w przyszłości. Przy częstej rozbudowie opłaca się stosować większe zagnieżdżanie.

5. Stosuj importowanie zamiast wklejania (jeśli pobierasz dane z dużego pliku tekstowego)

6. Używaj szybkiego zaznaczania komórek przy operacjach na dużych seriach danych.

7. Korzystaj z autofiltru dla lepszego sortowania i szybszego docierania do danych.

8. Korzystaj tam gdzie to konieczne z funkcji blokowania okienek tak by pierwszy wiersz lub/i kolumna były zawsze widoczne.

9. Używaj funkcji sąsiadującego ułożenia okien podczas pracy z kilkoma skoroszytami jednocześnie (menu Okno)

10. Poświęć więcej czasu (ok 2 do 5 godzin) na zaprojektowanie usprawnienia za pomocą makr (ten czas zawsze się wraca z nawiązką)

Być może przyda Ci się ta książka:  Po prostu Excel 2002/XP PL

Szybkie przyporządkowanie etykiet w Gmailu

Wednesday, April 15th, 2009

Zalety stosowania etykiet w Gmailu opisałem już dość dawno. W skrócie rzecz ujmując służą one do szybszego znajdowania emaili i sprawniejszego zarządzania pocztą. Wracam do tematu ponieważ niedawno pojawiły się nowe właściwości związane z etykietami.

Pozwalają one szybko i wygodnie przypisać etykiety bez zagłębiania się w menu.

W menu nad listą wiadomości pojawiły się pozycje: Przenieś do oraz Etykiety. Po rozwinięciu obie funkcje wyglądają dość podobnie lecz różnią się od siebie kilkoma ważnymi szczegółami.

Przenieś do

Ma za zadanie sklasyfikować daną wiadomość do konkretnej etykiety i po jej zastosowaniu wiadomość staje się niewidoczna w liście odebranych a jest dostępna tylko po otwarciu konkretnej etykiety. Działanie jest podobne jak w przypadku folderów.

gmaillabelsmove.jpg

Etykiety

Ma za zadanie przypisanie jednej lub więcej etykiet do wiadomości co jest bardzo przydatne jesli wiadomość spełnia kilka kryteriów a tak jest bardzo często. Wywołanie tej funkcji następuje przez wybranie z menu lub naciśnięcie litery L (może być mała litera). Skrót klawiaturowy działa dopiero po aktywowaniu funkcji skróty klawiaturowe w Gmail Labs.

gmaillabelsmark.jpg

W obu przypadkach możemy używając klawiatury szybko zawęzić listę etykiet do tych, które chcemy przypisać. Wpisując w czarnym okienku początkowe litery etykiety uzyskujemy do nich szybszy dostęp. Jest to szczególnie przydatne jeśli utworzyliśmy już dużą liczbę etykiet i przedzieranie się przez ich listę jest czasochłonne.

gmaillabelsmark1.jpg

To jest ostatni wpis dotyczący Gmaila na tej stronie, wszystkie kolejne wpisy będą się pojawiać na stronie aplikacje online