Archive for February, 2009

Stosowanie zagnieżdżonej funkcji JEŻELI w Excelu

Wednesday, February 18th, 2009

Jeśli chodzi o programowanie w dowolnym języku na ogół nie ma problemu z funkcją wyboru kilku opcji jak na przykład select case jednak excel nie posiada takiej funkcji, co więc zrobić aby w przypadku braku spełnienia lub spełnienia warunku sprawdzał się dodatkowy warunek ?

Podstawowy wzór instrukcji warunkowej w Excelu ma postać:

Jeżeli (warunek=prawda;wartość;wartość2) gdzie wartość to wartość wynikowa (może to być funkcja oparta o wartości) w przypadku spełnienia warunku natomiast wartość2 to wartość/czynność w przypadku jego niespełnienia

Chcąc zagnieździć tę funkcję czyli dodać warunek w warunku możemy działać na dwa sposoby:

Gdy chcemy by spełniły się 2 warunki aby akcja była podjęta wówczas dodatkowy warunek umieszczamy w miejscu gdzie ma się pojawić wartość
Jeżeli chcemy aby spełnił się jakiś drugi warunek w przypadku niespełnienia pierwszego warunku wówczas umieszczamy go w miejscu gdzie ma być wartość2

Funkcję tę możemy zagnieżdżać wielopoziomowo i stosować nawet dwa sposoby jednocześnie jednak warto zdać sobie sprawę że ewentualna interpretacja tej funkcji w przyszłości w celu jej zmodyfikowania może się okazać dość trudna. Czasem lepiej rozbić warunki i obliczać je osobno a wynik końcowy złożyć w odrębnej kolumnie wyników.
Przykład 1 sposobu
Osoby w wieku między 18 a 22 lata są uprawnione do udziału w konkursie funkcja ma wyselekcjonować te osoby (oczywiście da się to zrobić autofiltrem, ale to tylko przykład).
A1 to umownie wiek osoby:
Jeżeli(A1>18;jeżeli(A1<22;"Uprawniony";"Nieuprawniony");"Niepełnoletni")

Przykład 2 sposobu
Podobna sytuacja ale funkcja sprawdza kto na przykład może się ubiegać do udziału w następnym konkursie na preferencyjnych warunkach
Jeżeli (A1>18;”tak”;jeżeli(A1>16;”rezerwacja”;”nie”))

Nic nie stoi na przeszkodzie by te warunki połączyć.
Jeżeli(A1>18;jeżeli(A1<22;"Uprawniony";"Nieuprawniony"); jeżeli(A1>16;”rezerwacja”;”nie”))

kondensed_if.JPG

Oceń ten artykuł

Foxit Reader - szybki czytnik PDF

Sunday, February 8th, 2009

Zapewne większość z Was przeglądając pliki pdf korzysta ze znanego czytnika firmy Adobe o nazwie Acrobat Reader. Program ten jest rozprowadzany darmowo i dołączany do dokumentacji różnych urządzeń (drukarki, skanery, aparaty itp) na płytach CD lub DVD. Format pdf jest popularny głównie ze względu na fakt że dokumenty stworzone w tym formacie (portable document format) są łatwe do przeglądania, dobrze się skalują (nie tracą jakości przy powiększaniu tekstu, i przy tym niewiele więcej zajmują w porównaniu ze zwykłym plikiem tekstowym o ile zawierają tylko tekst). Program Acrobat Reader poza tym że umożliwia łatwe przeglądanie takich dokumentów to ma dość dużą wadę - jest pamięciożerny i długo ładuje większe dokumenty.

Dla nowszych komputerów nie stanowi to żadnego problemu jeśli założyć że mają 2GB RAM i procesor Dual Core 1,4GHz lub lepszy, jednak nieco starsze komputery mogą wyraźnie spowolnić pracę jeśli uruchomi się na nich aplikację, która sama od siebie zajmuje około 26MB pamięci RAM (mówię o wersji 8.1 AR) poza tym katalog z plikami po instalacji zajmuje około 73MB co nie jest bez znaczenia dla mniej pojemnych dysków (10-30GB). Istnieje alternatywne rozwiązanie o nazwie Foxit Reader które powinno zadowolić większość użytkowników. Plik czytnika nie wymaga instalacji i zajmuje jedynie 4 MB miejsca na dysku i niemal tyle samo w pamięci RAM ładowanie nawet większych dokumentów przebiega dość szybko.

W plikach przeglądanych za pomocą tego programu można nanosić własne uwagi w formie notatek i zapisywać dokument w zmienionej formie o ile nie jest on zablokowany przez twórcę pliku.

Samo działanie pliku i jego ciekawsze cechy wymagają osobnego szerszego opisu.

Program można ściągnąć ze strony: http://www.foxitsoftware.com/pdf/editor/

lub bezpośrednio stąd:

————-

Oceń ten artykuł: