Archive for January, 2009

Google przestaje wspierać aplikację Notatnik

Thursday, January 22nd, 2009

Notatnik Google o którym już kilkakrotnie pisałem wcześniej jest jednym z projektów, które Google ma zamiar zamknąć lub przestać rozwijać w najbliższym czasie. W przypadku Notatnika Google będzie to polegać na braku dalszego rozwoju i zamknięcie na nowych użytkowników. Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na korzystanie z tej aplikacji to możesz rozglądać się za czymś podobnym - ot choćby za notatnikiem na ZOHO.com, który pełni podobną funkcję. Dotychczasowi użytkownicy będą mogli nadal korzystać z notatnika Google i dla nich praktycznie nic się nie zmieni.

Jak umieścić blog

Monday, January 19th, 2009

Istnieje obecnie bardzo dużo darmowych serwerów gdzie można założyć własny blog, są wśród nich systemy na dość wysokim poziomie dające sporo możliwości konfiguracyjnych i w znaczny sposób ułatwiające pisanie bogato sformatowanych tekstów. Można też samemu zainstalować jeden z systemów blogowych (CMS - Content Management System - system zarządzania treścią np PostNuke, Mambo, Wordpress, Joomla!, TYPO3) jeśli posiada się płatne konto hostingowe z obsługą języka php i baz mysql.

Dla większości internautów nieposiadających większego doświadczenia w tematyce baz danych i stron www może to być jednak problem niełatwy do rozwiązania, dlatego na początek polecam systemy blogger.com lub wordpress.com.
Dają one sporą kontrolę nad tym co ma się pojawić na stronie i posiadają największą ilość gotowych szablonów do wykorzystania i dość dużą przestrzeń dyskową do wykorzystania. Blogger jest dostępny w języku polskim i posiada więcej przestrzeni dyskowej, natomiast wordpress.com posiada łatwiejszy moim zdaniem interfejs jeśli chodzi o dodawanie multimediów do strony i zmianę szablonu a także dobrze skonstruowany wbudowany system analizy statystycznej strony (który może być wykorzystany w zewnętrznych skryptach wordpress takich jak ten na mojej stronie).
Oba wymienione systemy wymagają zarejestrowania się (utworzenia konta) które jest darmowe i w kilka minut można zacząć swoją przygodę z blogowaniem.
Jeśli chcesz zacząć zarabiać na blogu możesz używać darmowych rozwiązań jak te wymienione wyżej jednak wcześniej czy później warto pomyśleć o płatnej wersji hostingu, która nie ogranicza tak bardzo transferu i pozwala na wykorzystanie dużo większej przestrzeni dyskowej.
Strona tupaj.com chociaż nie jest blogiem w pełnym tego słowa znaczeniu to opiera się na skrypcie Wordpress przeznaczonym do blogów i zainstalowanym na wykupionej usłudze hostingowej. Wybrałem ten system ponad rok temu bo doszedłem do wniosku że ułatwia mi on znacznie pracę w zakresie rozbudowy strony bez poświęcania uwagi tworzeniu strony od podstaw. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z wyboru.

Gmail Tasks - Zadania do wykonania

Tuesday, January 6th, 2009

Zestaw narzędzi Google zawierał jak do tej pory tylko jedno narzędzie do planowania czasu i zadań. Kalendarz google moim zdaniem spisywał się w tej roli jak najbardziej prawidłowo. Ostatnio pojawiła się nawet możliwość zintegrowania go z Gmailem w ten sposób że w lewym sidebarze pojawiało się okienko kalendarza z aktualnymi zadaniami (oczywiście po dodaniu go w Gmail Labs :) ).

gcingmail1.jpg

Kalendarz to jednak nie wszystko. Twórcy Gmaila postanowili dodać zintegrowany z nim program do planowania zadań (większości użytkowników Gmaila korzystających z planowania czasu znany jest zapewne inny program online o nazwie Remember the Milk)

Gmail Tasks przeznaczony jest do lepszej kontroli nad wykonaniem określonego zadania lub grupy zadań. Wiadomo że jeżeli stale przypominamy sobie o wykonaniu jakiejś czynności to będzie można ją łatwiej lub szybciej zrealizować niż w przypadku gdyby jej plan istniał tylko w obrębie naszej ulotnej pamięci.

Opcja Tasks dostępna jest na razie w wersji angielskiej, ale warto przełączyć język aby z niego skorzystać. Poniżej opisałem jak skorzystać z Gmail Tasks i jak go uruchomić. Uruchomienie odbywa się przez włączenie ustawień w Gmail, w zakładce główne wybieramy język English (US) następnie po samoczynnym przeładowaniu Gmaila przechodzimy do zakładki Labs (w ustawieniach ang. Settings) i zaznaczamy enable przy funkcji Tasks jak pokazałem niżej:

gmailtaskactivate.jpg

Gmail tasks jest widoczny pod menu skrzynki w lewym pasku bocznym:

gt_ingmail1.jpg

Zadanie można dodać na dwa sposoby

1. Poprzez uaktywnienie Gmail Tasks w formie okienka w dolnej prawej części,

gt_ingmail2.jpg

2. Poprzez dodanie z poziomu pisanej lub przeglądanej wiadomości (wówczas wiąże się z tą wiadomością)

gt_ingmail1a.jpg

W odniesieniu do punktu 1 zadanie można dodać na dwa sposoby:

1. Najechanie kursorem pod poprzednie zadanie lub po prostu w środkowy obszar w górnej części pola zadań.

Dodawanie zadania

2. Klikniecie w symbol “plusa” w dolnym menu

Aby ustawić szczegóły zadania (opis i orientacyjną datę)

gt_ingmail21.jpg

Ustawienie daty możemy wykonać z podręcznego kalendarza. Data nie ma takiego charakteru jak w programach przypominających. Tutaj jedynie informuje na kiedy zadanie jest zaplanowane.

gt_ingmail211.jpg

Zadanie możemy opisać jak niżej.

gt_ingmail212.jpg

Kliknięcie w pole po lewej stronie zadania w liście zadań powoduje że jest ono zaznaczone jako wykonane (symbol v i przekreślenie treści zadania).

Zadania mogą mieć zgoła różny charakter, czasem więc lepiej jest je oddzielić wizualnie aby się nie rozpraszać przy ich realizacji. W Gmail Tasks jest to zrealizowane na zasadzie list zadań.

W danym momencie może być wyświetlona tylko jedna lista (ilość zadań w liście może być dowolnie duża).

W prosty sposób można przełączać listy klikając w ich nazwy po rozwinięciu dolnego menu Tasks.

Listy można tworzyć w zasadzie w nieograniczonej ilości. Osobiście przetestowałem utworzenie 11-u list zadań więc myślę że ograniczenie jako takie nie stanowi problemu ponieważ listy można kasować i zmieniać ich nazwy.

gt_ingmail3.jpg

Po lewej stronie w dolnej części pola zadań znajduje się menu Actions zawierające polecenia pomagające w szeregowaniu i ustawianiu zadań jako wykonanych lub niewykonanych.

gt_ingmail4.jpg

Na uwagę zasługuje funkcja Indent i unindent polegająca na zaznaczaniu zadań jako składowych większego planu. Poprzez wykonanie dwupoziomowych wcięć tekstu zadań możemy podzielić większe zadania na czynniki podstawowe i realizować je zgodnie z założoną strukturą. Poniżej przedstawiłem przykładowe zastosowanie funkcji indent. Oczywiście nie wszystkie elementy zadania są do końca zasadne ale chodzi o ideę działania funkcji.

funkcja indent w Gmail Tasks

Zachęcam do testowania Gmail Tasks, z pewnością warto podchodzić do realizacji swoich planów poważnie nawet tych najmniejszych. Satysfakcja z wykonania swoich zamierzeń zwykle wynagradza włożony trud. Skoro są dobre narzędzia, które w tym pomagają to czemu z nich nie skorzystać.

Miłej zabawy w realizacji swoich planów.

————

Oceń ten artykuł

Nowy Rok 2009

Thursday, January 1st, 2009

Wszystkiego co dobre, jak najwięcej powodów do radości,
jak najmniej powodów do obaw i smutku.
Tego życzę wszystkim, którzy odwiedzali, odwiedzają lub odwiedzą moją stronę.
Mam nadzieję że nie braknie mi zapału i konsekwencji w dodawaniu coraz ciekawszych i przydatnych wpisów.

newyear.JPG