Archive for November, 2008

Nowe właściwości konfiguracyjne w Gmail - zmiana motywu

Friday, November 21st, 2008

W poczcie gmail pojawiła się możliwość personalizacji wyglądu strony, polega ona na zmianie tła i stylu strony. Opcja jest dostępna także w języku polskim

. Aby z niej skorzystać należy włączyć menu Ustawienia w Gmail a następnie wybrać kompozycje i po otwarciu strony z kompozycjami wypróbować najlepsze dla siebie ustawienia.

gmail_themes.jpg

gmail_themes2.jpg

Miłej zabawy.

Usuwanie makra z arkusza excela

Wednesday, November 19th, 2008

Jestem zwolennikiem stosowania makr wszędzie gdzie tylko można :) myślę jednak że są sytuacje gdzie ich wstawianie jest nieuzasadnione. Może się zdarzyć że sami niechcący zarejestrujemy makro, lub ktoś nas uszczęśliwi na siłę ;) pokazując zalety makr w naszych arkuszach. Wówczas usunięcie makra z listy makr może nie przynieść rezultatu i ciągle widzimy na starcie coś takiego:

usuwmakro0.jpg

Aby pozbyć się makra postępujemy kolejno jak pokazałem poniżej.

usuwmakro1.jpg

usuwmakro2.jpg

Jeśli jest więcej modułów należy je także usunąć.

usuwmakro3.jpg

usuwmakro4.jpg

Po wykonaniu tych czynności zamykamy edytor Visual Basic i zapisujemy jeszcze zmiany w arkuszu.

Ta metoda powinna być skuteczna w większości przypadków.

Makro sprawdzające poprawność danych

Tuesday, November 18th, 2008

Ostatnim razem obiecałem że poruszę temat makra sprawdzającego poprawność danych. Zamieszczam więc informację jak wykorzystać makro w Excelu do sprawdzenia wartości komórki i zastosowania reakcji jeżeli wartość nie spełnia określonych kryteriów.

Aby utworzyć w pełni działający najprostszy formularz do uzupełnienia potrzebujemy:

- Przygotowanego szablonu wprowadzania danych (czyli zwykłego arkusza excel z zaznaczeniem miejsc gdzie użytkownik ma wpisać dane)

makrosprawdzajace1.jpg

- Przygotowanej procedury postępowania z danymi.

makrosprawdzajace5.JPG

- Przycisku uruchamiającego procedurę. Procedura została opisana wcześniej

Procedurę piszemy w Edytorze Visual Basic (który jest wbudowany w środowisko Excela). Poniżej pokazany jest sposób uruchomienia edytora VB

makrosprawdzajace2.jpg

Nazwa którą nadamy procedurze staje się jednocześnie nazwą makra.

listamakr.jpg

Przykładowo wykonany plik z makrem możesz pobrać na końcu tekstu wpisu

Aby obejrzeć makra wejdź do edytora VBA i zaznacz w pasku eksploracji projektu katalog modules (moduły)

makrosprawdzajace7.JPG

W razie wątpliwości do treści makra postaram się odpowiedzieć na emaila. Można pisać na adres dariusz.tupaj@gmail.com lub umieszczać komentarze na które też będę starał się odpowiedzieć wówczas ktoś inny też skorzysta.

UWAGA - przeczytaj przed ściągnięciem pliku.

Dołożyłem starań aby plik stworzony przeze mnie excela nie zawierał żadnych szkodliwych kodów, które mogłyby zniszczyć Twój komputer lub usuwać dane jednak nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki uruchomienia tego pliku. Jeśli nie ufasz zawartości tego pliku, zablokuj uruchamianie makr w swoim oprogramowaniu Excela (Menu Narzędzia-Makro-Zabezpieczenia-zakładka poziom zabezpieczeń-opcja Bardzo wysokie) lub nie pobieraj go. Pobierając i uruchamiając plik z makrami sam odpowiadasz za ewentualne skutki tych czynności.

POBIERZ PLIK