Archive for September, 2008

Nowość w Gmail Labs - Lista etykiet po prawej stronie

Monday, September 22nd, 2008

W Gmail Labs pojawiła się nowość w zakresie zmiany interfejsu polegająca na możliwości umieszczenia pola etykiet po prawej stronie okna Gmaila.
Aktualnie funkcja ta nie jest kompatybilna z Navbar Drag and drop (przeciągnij i upuść pasek nawigacyjny) tak jak jest to możliwe w ramach lewej strony okna (Chat i Labels można było przemieszczać względem siebie). Niby nieistotne a jednak może się przydać. Funkcję tę aktywuje się jako opcję w oknie Gmail Labs.

gmailrightlabels.jpg

Skróty do aplikacji www w Google Chrome

Thursday, September 18th, 2008

Przyszłością internetu będą aplikacje sieciowe

Tę tendencję można zaobserwować już od jakiegoś czasu i nie ma chyba w tym przesady bo faktycznie powstaje ostatnio bardzo dużo aplikacji działających w oparciu o przeglądarkę www, na dodatek aplikacji, którym już teraz niewiele brakuje w porównaniu z typowymi aplikacjami instalowanymi na dysku komputera (przykład: Pixilr ZOHO, Google Docs ).

Przeglądarka Chrome jest właściwie jakby stworzona do współpracy z takimi aplikacjami, stąd jej ubogi interfejs w zakresie oferowanych opcji, gdyż cała siła przeglądarki jest ukryta w jej sposobie i szybkości przetwarzania kodu Javascript o który jest oparta prawie każda aplikacja sieciowa. Skoro więc przeglądarka jest tylko narzędziem umożliwiającym pracę innych narzędzi to niepotrzebne jest udostępnianie gąszczu opcji nie zawsze potrzebnych przeciętnemu użytkownikowi.
Skróty
Ideą tego krótkiego tekstu było opisanie tworzenia skrótów do aplikacji sieciowych jako do aplikacji samych w sobie. Wprawdzie nic nie stoi na przeszkodzie aby taki skrót powstał pod Firefoxem lub Operą ale w przypadku skrótów do aplikacji które wykorzystują Chrome oraz Google Gears uruchamianie aplikacji jest naprawdę błyskawiczne (zakładając że łącze internetowe jest sprawne).
Aby utworzyć skrót do strony z aplikacją należy kliknąć w ikonę zagiętej kartki tuż za paskiem adresu.

chromeshortcuts1.jpg

Pojawia się wówczas okienko z zapytaniem o miejsce umieszczenia skrótu:

chromeshortcuts2.jpg

Skróty do aplikacji wyglądają jak niżej.

chromeshortcuts3.jpg

Zastosowanie filtrów do etykietowania wiadomości w Gmail

Wednesday, September 17th, 2008

Można sobie zadać pytanie - po co etykietować wiadomości
Głównym celem jest łatwiejsze ich późniejsze odnalezienie.

Od dłuższego czasu Gmail udostępnia dosyć wygodną funkcję dodawania etykiet do wiadomości. Każda z etykiet może mieć swój odrębny kolor (ostatnio gama kolorów uległa znacznemu rozszerzeniu). Wiadomość spełniająca określone kryteria może być opisana więcej niż jedną etykietą. Pozwala to lepiej zarządzać wiadomościami zwłaszcza kiedy uzbiera się ich całkiem sporo (u mnie przez prawie 2 lata użytkowania uzbierało się około 10 tysięcy wiadomości nielicząc tego co trafiło do kosza i co było spamem). Przeglądanie setek stron z listą wiadomości w celu odnalezienia tej jednej właściwej jest prawie nieuniknione jeśli nie zastosujesz etykiet. Możesz wprawdzie wyszukać wiadomość w górnym okienku przeszukiwania poczty, ale z praktyki wiem że to jest mniej efektywne gdyż trzeba utrafić taką frazą wyszukiwania która występuje w danym emailu inaczej wynik będzie negatywny.

Wróćmy do znacznikowania etykietami

Ręczne opisywanie etykietami kilkuset wiadomości sprzed tygodni lub miesięcy jest zbyt czasochłonne i na ogół napawa zniechęceniem. Proces znacznikowania etykietami można jednak znacząco skrócić przy użyciu filtrów, które posiadają opcję znacznikowania wiadomości wstecz, spełniających dane kryterium.
Efekt oznaczenia etykietami wygląda następująco.

gmaillabels.jpg

Aby utworzyć nowy filtr kliknij w ustawienia i następnie zakładkę Filtry

gmailfilter11.jpg

gmailfilter1.jpg

Poniżej pokazany jest panel z istniejącymi już filtrami, oczywiście żaden nie jest tworzony domyślnie w gmailu, więc u Ciebie panel nie będzie prawdopodobnie zawierał żadnych wpisów. Klikamy w link Utwórz nowy filter

gmailfilter2.jpg

Krok 1

gmailfilter3.jpg

Po uzupełnieniu odpowiednich pól filtra kliknij link Testuj wyszukiwanie. Wynik pokazano niżej.

gmailfilter4.jpg

Jeśli widzimy że cokolwiek się nam wyświetla i wynik jest dla nas zadowalający (dużo znalezionych) wówczas klikamy Dalej u dołu okienka filtru. Pojawi się okno w którym mamy zdecydować co filtr ma robić z wyszukanymi wiadomościami. Jest to właściwie kluczowe okno w którym zaznaczamy opcję zastosowania filtru do wszystkich wcześniejszych wiadomości spełniających kryterium (określone w pierwszym kroku tworzenia filtru).

Krok 2

gmailfilter5.jpg

Po zaznaczeniu opcji jak na powyższej ilustracji klikamy link Utwórz filtr który zatwierdza wszystkie ustawienia filtru.

To wszystko.
Gama możliwości jest duża w połączeniu z kwalifikacją wiadomości do zastosowania filtru (Krok 1) i zależy od naszej pomysłowości co zrobimy z nadchodzącymi wiadomościami.

Nowe właściwości Gmaila są już dostępne w Gmail Labs

Friday, September 12th, 2008

Jeśli przełączyłeś swojego Gmaila na wersję angielską (US) to możesz skorzystać z całkiem nowych ciekawych właściwości jakie są oferowane.
W zakresie edycji wiadomości pojawiła się opcja odpowiedzi do wszystkich.
W zakresie interfejsu pojawiła się funkcja Drag and Drop w menu nawigacyjnym ora dodania własnych zestawów kolorów do kolorowania etykiet (Labels) oznaczających wiadomości.
Szybsze znajdowanie wiadomości oznaczonych określoną etykietą odbywa się domyślnie przez użycie skrótu Gl (od Go to label)

Funkcja sugerująca adresy stron WWW

Thursday, September 11th, 2008

W otrzymanym dzisiaj newsletterze z PC World Computer przeczytałem coś takiego

IE8 BETA 2 I GOOGLE CHROME - KTÓRA BARDZIEJ WŚCIBSKA?
Najnowsza wersja testowa przeglądarki internetowej Internet Explorer 8
wyposażona w funkcję sugerującą adresy stron WWW, zdaniem ekspertów
może stanowić zagrożenie dla prywatności internautów. Co ciekawe,
podobna funkcja działająca również w przeglądarce internetowej Google
Chrome wywołała już ogromną falę krytyki i zmusiła Google do szybkiej
reakcji na postawione zarzuty. Czy internauci będą mogli liczyć na to
samo ze strony Microsoftu?

Właściwie to dziwię się tym użytkownikom którzy tak reagują na wsparcie ze strony przeglądarki.
W moim przypadku funkcja ta kilka razy się przydała a w pozostałych nie sprawiała mi problemów. Jedyne co by się przydało w Google Chrome to osobne okienko do wpisywania wyszukiwanej frazy tak jak to zostało zrobione w Firefox 2.x i 3.x i Opera 9.2x 9.5.x a nawet w IE7 bo sama sugestia strony choć pomocna to nie wyręczy wyszukiwarki.