Archive for July, 2008

Excel - Szybkie zaznaczanie obszaru

Thursday, July 31st, 2008

Jedną z najszybszych ale pewnie najrzadziej używanych metod zaznaczania obszaru w excelu 2003 jest ręczne wpisanie zakresu komórek np A1:B14000 w polu nazwy będącym na lewo od paska formuł

excel_selekt1.jpg

Metoda jest bardzo przydatna gdy chcemy skasować dane w bardzo dużym obszarze (np: 10000 wierszy). Sam dawniej często zaniedbywałem tę metodę, ale jest to znacząca droga na skróty i dużo szybsza metoda zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze słabszym komputerem i dużym plikiem (wówczas przewijanie myszką lub nawet użycie szybszej kombinacji SHIFT+PGDOWN wydaje się niemiłosiernie długie).

Jeśli chcemy usunąć tylko niektóre bardzo rozrzucone rekordy ale dają się one łatwo wyfiltrować za pomocą autofiltru (kombinacja Alt+D+F+U po zaznaczeniu filtrowanych kolumn) to możemy śmiało podać pierwszą i ostatnią komórkę z wyfiltrowanych danych (niebieski kolor tekstu). Po ich usunięciu reszta danych zostanie nienaruszona. Testowałem to na niewielkim zbiorze danych i przyniosło to pozytywne rezultaty. Jeśli boisz się o swoje dane lepiej zrób kopię zapasową.

Przeciągnij i upuść w Dokumentach Google

Monday, July 21st, 2008

Przeglądając dzisiaj Dokumenty Google niemal przypadkiem trafiłem na funkcję przeciągnij i upuść. Wcześniej o ile pamiętam ta funkcja była zastosowana na stronie Notatnika Google (niestety nie w dodatku Firefoxa). Zmiana w tej kwestii stanowi duży krok na przód w obsłudze Dokumentów. Łatwe staje się przenoszenie plików między katalogami. Funkcja ta działa poprawnie w Firefox 2.0 i 3.0, IE7, Flock 1.2.1 W Operze 9.5 wszystko byłoby ok gdyby nie fakt że lista folderów nie daje się rozwijać. W związku z tym samo przenoszenie drag and drop choć jest możliwe kończy się fiaskiem (cóż trzeba jeszcze trochę poczekać).

Inne pozytywne cechy Dokumentów google dodane ostatnio to:

1. Łatwe korzystanie z szablonów (przynajmniej w wersji angielskiej). Istnieje całkiem spory zasób szablonów dokumentów, arkuszy i prezentacji w języku angielskim, które stosunkowo łatwo da się zaadaptować do polskich zastosowań (zobacz tutaj).

fromtemplate.PNG

2. Tryb pełnoekranowy w edycji dokumentu

3. Korzystanie z trybu offline (narazie w wersji angielskiej)

Przykład zastosowania metody przeciągnij i upuść

draganddrop.PNG

Jeśli Twój Kingston datatraveller (pendrive) nie działa pod Vistą

Sunday, July 13th, 2008

Ostatnio zakupiłem sobie pendrive Kingston Datatraveller 4GB (poprzedni wydawał mi się zbyt mały). W paru miejscach gdzie był zainstalowany Windows XP wszystko działało jak trzeba. Jakież było moje zdziwienie kiedy sie okazało że na moim laptopie z Vista Home Premium nie działa. Po wstępnej próbie zainstalowania przestał być widoczny i wykrywany przez system.
Ponieważ nie lubię zbyt łatwo się poddawać zacząłem uparcie szukać sterowników chociaż przeczucie podpowiadało mi że to nie ma sensu (wszystkie inne napędy usb działały bez najmniejszego zgrzytu).
Niemal przypadkiem trafiłem na forum, gdzie jedna z odpowiedzi rozwiązała w końcu mój problem.

Adres forum
http://forum.pcmweb.nl/showthread.php?p=69199

W skrócie co należy zrobić:
1. Odinstaluj datatravellera z managera urządzeń (u mnie był na samej górze listy urządzeń)
2. Zostaw pendrive w napędzie i zrestartuj komputer
3. Po starcie przy próbie wykrycia sterownika pojawią się błędy. Jako odpowiedź zaznacz w okienku: “Zapytaj mnie później” (ja to musiałem klikać aż 3 razy aż Vista zrezygnowała). Sprawdź czy okienku “Mój komputer” pojawił się twój pendrive.

Excel - szybsze sumowanie danych w kilku kolumnach

Wednesday, July 9th, 2008

Najczęściej sumowanie wykonujemy w odniesieniu do danych znajdujących się w jednej kolumnie poprzez zaznaczenie zakresu danych i naciśnięcie przycisku Sigma (Grecka litera - matematyczny symbol sumy ciągu liczb) w menu standardowym. Co zrobić gdy chcemy szybko zesumować liczby z kolumn np A i B a wynik umieścić w C (bezpośrednie sąsiedztwo kolumny wynikowej ułatwia to zadanie).
Są dwa sposoby:
1. W pierwszym wierszu kolumny wynikowej piszemy regułę =A+B i naciskamy ENTER

excelsuma1.PNG

Następnie klikamy dwukrotnie w prawym dolnym rogu komórki (w poniższym rysunku wykorzystałem inne dane - może to być mylące, chodzi mi tu o ideę dwukrotnego kliknięcia)

excelsuma4.PNG

Jeśli kolumna wynikowa przylega do jednej z kolumn sumowanych to w efekcie uzyskamy błyskawiczny wynik sumowania we wszystkich wierszach kolumny wynikowej.

2. Zaznaczamy obszar danych w kolumnach sumowanych oraz pusty obszar kolumny wynikowej

excelsuma2.PNG

Następnie klikamy symbol SIGMA w menu (jak na powyższym rysunku) i otrzymujemy w wyniku tego:

excelsuma3.PNG

Picasa - w czym i komu ułatwia życie

Sunday, July 6th, 2008

Od ponad roku używam konta picasaweb.google.com do umieszczania fotografii ze względu na niezwykle intuicyjną obsługę i wiele innych zalet (1 GB na zdjęcia w darmowej wersji). Jedno czego bardzo mi brakowało to załadowanie naraz większej ilości zdjęć. W wersji dostępnej online na serwer można załadować jednocześnie 5 zdjęć (tyle można wskazać fotografii do pobrania za jednym razem).
Nie jest to nic złego pod warunkiem że mamy ich załadować kilkanaście, ale przy większej ilości dosłownie “ręce opadają”. Google stworzyło program graficzny który całkiem dobrze radzi sobie z obróbką zdjęć i jednocześnie rozwiązuje powyższy problem. Można zatem wybrać tyle zdjęć, ile chcemy i wysłać je na serwer nie martwiąc się aby za każdym razem dodawać kolejne 5 sztuk do załadowania. Takie rozwiązanie ma też drobniutką wadę polegającą na z góry zdefiniowanym rozmiarze zdjęć do wysłania. Uploader wmontowany w program oferuje możliwość wyboru jednej spośród trzech rozdzielczości, jest to rozsądne rozwiązanie, ale nie pozwala zaoszczędzić miejsca gdyż program sam przetwarza obrazy do wysłania.

picasa_uploadopt1.jpg

Właściwie cena minimalnie większego rozmiaru zdjęcia za możliwość automatycznego ładowania całości jest niska tym bardziej że zdjęcia, które nam się mniej podobają możemy w dowolnym momencie kasować i odzyskiwać wolną przestrzeń.
1 GB (1024 MB) pozwala na umieszczenie średnio 2,5-4 tysięcy zdjęć JPG o rozmiarze 1024×768 (40kB-350kB w zależności od złożoności obrazu). Jest to całkiem sporo, jeśli nawet braknie nam miejsca pozostaje utworzenie jeszcze jednego konta lub opłacenie abonamentu za zwiększoną przestrzeń dyskową.

Podsumowując
Zalety Galerii obrazów Picasa:
Możliwość tworzenia albumów prywatnych (udostępnianych jedynie wybranym osobom)
Możliwość powiększania (do podglądu) i obracania zdjęć.
Możliwość dodawania geolokalizacji do swoich albumów prywatnych i publicznych
Duża pojemność w ramach darmowego konta.
Wady:
Konieczność ciągłego otwierania nowych zdjęć do załadowania.
W kwestii ilości ładowanych zdjęć Picasa nie stanowi wyjątku - większość galerii online nie pozwala załadować więcej niż 5 zdjęć za jednym razem.

Nie odpowiedziałem bezpośrednio komu program Picasa ułatwia życie chociaż to wynika z tekstu, oczywiście trzeba mieć konto Google i galerię w Picasaweb bo program nie współpracuje z innymi galeriami.
Stosowanie programu polecam wszystkim początkującym nawet jeśli nie mają konta Google gdyż można przetwarzać nim obrazy na własny użytek a potem wysyłać je z pomocą uploaderów w innych galeriach. Program ma zdecydowanie duże mozliwości i wart jest szerszego omówienia, ale nie zrobię tego w tym wpisie.
Zainteresowanych odsyłam do ściągnięcia programu (program instalacyjny zajmuje niecałe 6MB)