Makra - jak już kiedyś pisałem - ułatwiają życie i skracają pracę poza tym pozwalają unikać błędów obliczeń pod warunkiem że się je prawidłowo przygotuje. Zakładając że dobrze przygotowaliśmy makro i spełnia ono swoją rolę to brakuje tu jeszcze jednego drobiazgu, który z pewnością jeszcze bardziej uprości nam korzystanie z automatyzacji a mianowicie przyciski poleceń (analogicznie do tych jakie na co dzień widzimy we wszystkich aplikacjach windows)

Poniżej opiszę jak można dostosować pasek narzędzi aby pojawiła się na nim ikona przycisku, która potem będzie służyć do łatwego dodawania przycisków do makr.
W tym celu klikamy w menu Narzędzia–dostosuj jak na poniższym rysunku.

Po pojawieniu się okienka Dostosuj wybieramy kartę Polecenia i w lewej części okna wybieramy “Formularze” a z prawej strony zaznaczamy ikonę przycisku i trzymając lewy przycisk myszki przeciągamy ikonę na pasek narzędzi.

W efekcie pojawi się ikonka przycisku w pasku narzędzi jak pokazano niżej (zaznaczona żółtym markerem):

Teraz pokażę jak wygląda idea wykorzystania przycisków do uruchamiania makr. Przede wszystkim w pierwszej kolejności musi się pojawić makro w arkuszu excela. Jeśli masz plik excela w którym makra już funkcjonują i są wywoływane skrótami klawiszowymi to nie musisz sobie zawracać głowy etapem tworzenia jeszcze jednego zbędnego makra - wystarczy że klikniesz w ikonę przycisku potem klikniesz na arkuszu i dobierzesz rozmiar przycisku a potem wykonasz dalsze kroki które opiszę niżej.

Rejestrujemy makro np. liczące maksimum zbioru liczb.
Nadajemy nazwę makra:

W trakcie rejestracji wpisujemy przykładową regułę, która będzie realizowana przez makro.
Poniżej wpisałem regułę liczącą maksimum (w wersji polskiej Excela reguły mają zwykle polskie nazwy). Po zakończeniu wpisywania reguły lub innych czynności objętych makrem należy je zakończyć przyciskiem STOP na okienku rejestracji makra. Co zostało pokazane poniżej.


Doszliśmy do momentu w którym nareszcie widać jak wykorzystać zdobyte umiejętności. Na rysunku pokazałem za pomocą numeracji kolejność postępowania
Punkt 2 oznacza kliknięcie lewym przyciskiem myszki i przeciągnięcie w celu zmiany rozmiaru przycisku. Bezpośrednio po puszczeniu lewego przycisku myszki pojawi się okienko wyboru makra tak jak to pokazują punkty 3 i 4.

Właściwie to już tyle. Wszystko powinno działać. Poniższy rysunek pokazuje jedynie jak wprowadzać zmiany kosmetyczne typu zmiana tekstu na przycisku lub jego rozmiaru względnie pozycji na arkuszu.
