Archive for March, 2008

Aplikacje przenośne (portable)

Tuesday, March 25th, 2008

Przyzwyczajenie to siła, którą ciężko przełamać, a im człowiek starszy tym mniej skłonny do poznawania nowych rozwiązań. Nieraz jednak przyzwyczajenie i dobra znajomość jednego tematu może być przydatna. Dzieje się tak wówczas gdy mamy do rozwiązania problem i zależy nam na czasie. Brak czasu na testowanie nowych rozwiązań decyduje o wyborze tego starego i wypróbowanego.
W dziedzinie programów jest sposób, aby stare przyzwyczajenia przenosić w nowe miejsca. Takim rozwiązaniem są aplikacje przenośne. Programy ftp, kompresory plików, programy graficzne (GIMP), programy do obróbki dźwięku (audacity), przeglądarki internetowe (Firefox) są dostępne w wersji przenośnej czyli takiej którą możemy zainstalować raz (na prendrive) i używać wszędzie gdzie jest takie samo środowisko (system operacyjny). Jak dotychczas spotkałem się tylko z aplikacjami z licencją freeware, które przerobiono na wersję portable. Niektórzy mogą poczuć niesmak, ale cóż - tam gdzie są ograniczenia licencyjne - nie można legalnie używać wersji portable.
Ktoś kto lubi używać firefoxa, openoffice, gimpa, putty, notepad++, pewnie nie będzie zawiedziony.

Dodam jeszcze że podstawową zaletą takiego rozwiązania jest przenośność konfiguracji takiego programu. Jeśli się namęczyliśmy dodając do niej różne usprawnienia (rozszerzenia, motywy, skróty klawiszowe, makra) to nie musimy tego robić ponownie na innym komputerze.

Proces Instalacji wersji portable:

1. Ściągamy na dysk komputera aplikację ze strony.
2. Wkładamy pendrive do komputera (może być karta pamięci jesli mamy przenośny czytnik kart na usb)
3. Uruchamiamy plik i wybieramy jako miejsce instalacji swój pendrive.

Po zakończeniu instalacji program jest gotowy do użycia na każdym komputerze z Windows XP/Vista (98 ani Win2000 nie testowałem)

Wczoraj wszechstronnie testowałem pod tym względem Firefox portable i doszedłem do wniosku że opłaca się miec taką podręczną wersję.
Zalecam zajrzenie na stronę portableapps.com

Powered by ScribeFire.

Gmail na komórce

Sunday, March 16th, 2008

Pewnie niektórzy wiedzą co to jest gmail. Jest to darmowe konto pocztowe na serwerach Google o dość dużej pojemności (stale rosnącej) wraz z wieloma usługami towarzyszącymi (dokumenty, kalendarz, galeria zdjęć). Nad wieloma zaletami tego rozwiązania nie będę się chwilowo rozpisywał gdyż zamierzam to opisać innym razem. Od jakiegoś czasu korzystam z możliwości odbierania poczty gmail na komórce. Poczta gmail może być odbierana na każdym modelu telefonu obsługującym javę. Osobiście korzystam z Nokii N70 i nie mogę narzekać. Nie zawsze jest możliwość aby włączyć komputer lub po prostu nam się nie chce, wówczas na komórce można sprawdzić czy przyszła jakaś wartościowa wiadomość. Można nawet na nią odpowiedzieć. Polecam.

Powered by ScribeFire.

Technorati Tags:

Usuwanie pustych wierszy w MS Excel 2003

Wednesday, March 12th, 2008

Aby usunąć zbędne wiersze w arkuszu excela w szybki sposób - należy zaznaczyć wszystkie kolumny w których występują dane następnie z menu Dane wybrać Filtr a następnie autofiltr. Przy każdej kolumnie na wysokości pierwszego wiersza pojawi się przycisk rozwijanego menu z którego trzeba wybrać pozycję “Puste” dla każdej z kolumn.
Efektem tej czynności będzie pojawienie się tylko pustych wierszy, które występują pomiędzy niepustymi. Zaznaczamy następnie wszystkie puste wiersze (na pionowym pasku numeracji wierszy) i klikamy usuń. Następnie wyłączamy autofiltr w sposób identyczny z jego włączeniem (lub używamy skrótu klawiaturowego lewy Alt + D +F +U)
Sytuacja upraszcza się gdy wszystkie komórki danego wiersza są puste wówczas wystarczy zaznaczyć jedną kolumnę i dla niej utawić pozycję “Puste” w autofiltrze.

Powered by ScribeFire.