Archive for February, 2008

Jak bezpiecznie posługiwać się pocztą email

Wednesday, February 27th, 2008

Często spotykam się z sytuacją w której kolega wysyła do mnie email, przekazując przy okazji hurtowo adresy innych swoich kolegów. W zasadzie nigdy nie mam zamiaru ani nawet nie miałbym odwagi wykorzystać tych adresów do własnych celów ale mam wrażenie że ktoś mógłby je wykorzystać. Jeśli więc treść lub załącznik nadaje się aby przekazać go innym to tworzę nowy email i tam wklejam ową treść i wysyłam z osobna do każdej osoby którą chcę “obdarować”.
Staram się unikać przekazywania dalej bo ciągnie to za sobą wszystkie adresy jakie do mnie doszły a nie ma potrzeby przekazywać je dalej - byłoby to uczestnictwem w potencjalnym SPAMIE.
Wysyłanie jednego emaila naraz do grupy osób wiąże się z podobnym ryzykiem jeśli adresat mojego emaila przekaże dalej swojej grupie osób mojego emaila a ktoś tej z tej grupy znowu swojej grupie to adresy mojej grupy docelowej przekazywane są daleko w internet czego niekoniecznie bym sobie zawsze życzył. A potem widać zdziwienie na twarzy i słychać skargi “skąd się to u mnie wzięło przecież ja nikomu adresu nie dawałem” a no właśnie.
Ponieważ jednak wysyłanie anonimowych emaili jakkolwiek technicznie możliwe jest etycznie wątpliwe to ryzykuję że mój adres zostanie przekazany dalej ale nie narażam moich znajomych lub rodziny na to że ich adresy będą przekazywane dalej. Gdyby większośc ludzi poświęciła odrobine czasu aby to stosować nie byłoby tyle spamu.
Są sytuacje oczywiście kiedy wysyłanie emaili grupowych lub ich przekazywanie jest jak najbardziej uzasadnione - i to dotyczy moim zdaniem tylko celów służbowych wewnątrz sieci firmowej.

Bezpiecznie korzystanie nie oznacza - że tylko dla siebie ma być ono bezpieczne, to także nie narażanie innych na spam i wirusy. Wysyłaj pocztę od siebie z osobna do każdej osoby. To trochę tak jak w ruchu drogowym - przestrzegasz zasad = unikasz większości przykrych sytuacji.

Nie uczestnicz w łańcuszkach emailowych

Nawet jeśli cel wydaje się wzniosły. Zazwyczaj jest to oszustwo i naiwni na tym tracą. Jak chcesz pomagać głodnym dzieciom to używaj sprawdzonych sposobów (www.pajacyk.pl) jak chcesz pomóc w operacji upewnij się że to co jest opisane w emailu jest prawdą. Osoby które potrzebują pomocy rzadko kiedy lub wcale nie używają tej metody zbierania pieniędzy.
Wszelkie emailowe łańcuszki szczęścia kasuj od ręki i nie bierz w nich udziału. Twórcy takich łańcuszków stosują psychiczną perswazję dotykającą sfery bezpieczeństwa człowieka, bezpieczeństwo z socjologicznego punktu widzenia jest podstawową potrzebą człowieka. Więc łatwo dać się zmanipulować. Twój adresik idzie wówczas na potrzeby spamerów.

Dodawanie podpisu do zdjęcia w programie Irfan View

Monday, February 25th, 2008

Nieraz zdarza się że mamy ochotę podpisać nasze zdjęcie, które umieszczamy w internecie. Taki podpis może zawierać przykładowo nazwisko i adres naszej strony internetowej. Darmowy program graficzny jakiego często używam pozwala na szybkie dodanie podpisu do zdjęć.

Czytaj dalej

Rozszerzenia Firefox: Clippings - wstawianie gotowych tekstów

Friday, February 22nd, 2008

Praca z firefoxem staje się przyjemniejsza jeśli korzystamy z usprawnień. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka wydają się mało przydatne, lecz po dokładnym zapoznaniu okazują się dobrze przemyślanym rozwiązaniem.
Do takich należy między innymi Clippings - rozszerzenie usprawniające wstawianie często używanych sekwencji tekstu. Oczywiście można się zastanawiać kiedy to jest potrzebne.

Czytaj dalej

Recenzje książek informatycznych

Monday, February 18th, 2008

W dziale “Recenzje książek informatycznych” umieściłem recenzję książki Erica Meyera pt. CSS według Erica Meyera. Sztuka projektowania stron WWW

Notepad++

Monday, February 4th, 2008

Chciałem dziś opisać ogólnie ten program jako że cenię sobie tego typu programy jako pomoc do tworzenia
stron www i programów w pascalu. Właściwie niedawno zainteresowałem się nim czytając w kilku miejscach
w sieci że jest bardzo przydatny. Oczywiście ktoś taki jak ja pewnie i tak nie wykorzysta małej części funkcji
oferowanych przez ten edytor, ale warto jak się przekonałem z kilku względów.
Po pierwsze jest darmowy, po drugie jest intuicyjny, wspomaga kolorowanie i dzielenie tekstu na sekcje
w zależności od wybranego języka programowania (obsługuje dużą ich ilość).

notepadpp_ks.jpg

Kolorowanie składni w języku pascal.

Ciekawą cechą i zapewne wartą poznania jest rejestracja makr (czyli tak jak w excelu przecieramy sobie ścieżki na
skróty żeby się na przyszłość nie męczyć).
W excelu rejestracja makr jest dopracowana do perfekcji, a jak tutaj to wygląda - zapewne trzeba będzie się dopiero
z czasem przekonać. Makro, które wykonałem testowo polegające na wpisaniu “www” w następnej linijce okazało się
niezwykle proste i skuteczne i wszystko było łatwe do opanowania.
Myślę że jeśli ktoś poznał ideę tworzenia makra w excelu tutaj poradzi sobie bez kłopotu bo sposób postępowania jest analogiczny.
Warte zaznaczenia jest bardzo rozbudowane narzędzie wyszukiwania określonego tekstu w plikach.
Właściwie opisywanie wszystkich funkcji mijałoby się w tej chwili z celem. Zakładam jednak ze już niebawem
uda mi się napisać nieco o bardziej znanych i przydatnych funkcjach tego edytora.

Edytor ma stronę internetową z pomocnymi uwagami i pluginami do ściągnięcia

http://notepad-plus.sourceforge.net