Makra w excelu
Saturday, November 24th, 2007Makro w excelu - przydatna pomoc w opracowaniu wyników
W pracy zawodowej kilka razy zdarzyło mi się że musiałem sobie usprawnić pracę poprzez zastosowanie makr w excelu. Gdyby nie ta automatyka obliczanie raportów zajęłoby około 7 krotnie więcej czasu nie licząc ewentualnych pomyłek, które wydłużyłyby czas obliczeń o dodatkowe sprawdzanie. W przypadku dobrze przetestowanego makra pomyłki takie są wyeliminowane do zera.
Makro w excelu (jak też w całym pakiecie office) jest zbiorem instrukcji interpretowanych przez odpowiedni interpreter w języku VBA (visual basic for applications). Instrukcje te to między innymi wskazanie odpowiedniego pliku, wybranie aktywnego arkusza wskazanie konkretnej kolumny lub wiersza lub też obu naraz czyli komórki. Instrukcje wskazują też wartość jaką należy wstawić w konkretną komórkę, skąd pobrać wartość, jak ją obliczyć itp. Możliwości są wręcz przeogromne.
Gdyby przyszło się z nimi zaznajamiać na zasadzie prób i błędów nie mając pojęcia o budowie języka i nie znając przykładowych instrukcji byłby to naprawdę ciężki wysiłek. Pakiet office przychodzi jednak na pomoc i udostępnia narzędzie o nazwie rejestrator makr, który skraca pracę z makrami do niezbędnego minimum. Podczas rejestracji makra wszystkie czynności które wykonujemy są zapisywane w postaci instrukcji VB. Instrukcje te możemy edytować po zatrzymaniu rejestracji makra. Można też oczywiście poprzestać na rejestracji i przypisaniu skrótu klawiaturowego. Na przykład jeśli zwykle w danym pliku zaznaczamy określony obszar i kasujemy go lub formatujemy zawarty w nim tekst przez pogrubienie dodanie tła itp. to możemy wykonać te czynności rejestrując makro. Po zakończeniu stałych czynności z plikiem zatrzymujemy rejestrację. Makro jest gotowe do wykorzystania.
Więcej o makrach można poczytać