Archive for November, 2007

Makra w excelu

Saturday, November 24th, 2007

Makro w excelu - przydatna pomoc w opracowaniu wyników

W pracy zawodowej kilka razy zdarzyło mi się że musiałem sobie usprawnić pracę poprzez zastosowanie makr w excelu. Gdyby nie ta automatyka obliczanie raportów zajęłoby około 7 krotnie więcej czasu nie licząc ewentualnych pomyłek, które wydłużyłyby czas obliczeń o dodatkowe sprawdzanie. W przypadku dobrze przetestowanego makra pomyłki takie są wyeliminowane do zera.

Makro w excelu (jak też w całym pakiecie office) jest zbiorem instrukcji interpretowanych przez odpowiedni interpreter w języku VBA (visual basic for applications). Instrukcje te to między innymi wskazanie odpowiedniego pliku, wybranie aktywnego arkusza wskazanie konkretnej kolumny lub wiersza lub też obu naraz czyli komórki. Instrukcje wskazują też wartość jaką należy wstawić w konkretną komórkę, skąd pobrać wartość, jak ją obliczyć itp. Możliwości są wręcz przeogromne.
Gdyby przyszło się z nimi zaznajamiać na zasadzie prób i błędów nie mając pojęcia o budowie języka i nie znając przykładowych instrukcji byłby to naprawdę ciężki wysiłek. Pakiet office przychodzi jednak na pomoc i udostępnia narzędzie o nazwie rejestrator makr, który skraca pracę z makrami do niezbędnego minimum. Podczas rejestracji makra wszystkie czynności które wykonujemy są zapisywane w postaci instrukcji VB. Instrukcje te możemy edytować po zatrzymaniu rejestracji makra. Można też oczywiście poprzestać na rejestracji i przypisaniu skrótu klawiaturowego. Na przykład jeśli zwykle w danym pliku zaznaczamy określony obszar i kasujemy go lub formatujemy zawarty w nim tekst przez pogrubienie dodanie tła itp. to możemy wykonać te czynności rejestrując makro. Po zakończeniu stałych czynności z plikiem zatrzymujemy rejestrację. Makro jest gotowe do wykorzystania.
Więcej o makrach można poczytać

w tym miejscuSposób rejestracji makra:
rejestracja_makra.jpg

rejestracja_makra2.jpg

rejestracja_makra3.jpg

Dodawanie etykiet w notatniku Google

Sunday, November 4th, 2007

W notatniku Google, który kilka miesięcy temu omawiałem pojawiło się kilka nowych właściwości. Pierwsza zauważalna od razu polega na możliwości dodawania etykiet do wpisów w notatniku co ma służyć dodatkowej możliwości grupowania informacji. Właściwie ta nowa własność nie byłaby potrzebna, ale ma tę dużą zaletę że spośród raz uporządkowanych zapisów pozwala wybierać te które spełniają dodatkowe kryteria. Oczywiście chcąc mieć w każdym wpisie etykiety trzeba je samodzielnie dodawać. Warto poświęcić trochę czasu aby każdy nowy wpis opatrzyć etykietą (lub kilkoma etykietami) dzięki temu będziemy w przyszłości mogli łatwiej wyszukać informację. Na przykład szukałem ostatnio informacji o laptopach jeśli opiszę każdy wpis z linkiem etykietą “laptopy, cenniki” to będę wiedział gdzie wpisałem infomacje zarówno z opisami laptopów jak i z ich cenami.

Pomysł opisywania wpisów za pomocą etykiet został prawdopodobnie przeniesiony z gmaila jak i google Docs and spreadsheets

gn_add_label.PNG

Drugą właściwością jest zintegrowanie etykiet i linków które były wcześniej w igoogle (pulpit i strona startowa google) z notatnikiem

gn_label_int.PNG

Pomysł wydaje się dobry, chociaż muszę jeszcze potestować tę nową funkcjonalność.