Archive for the ‘Przydatne strony’ Category

Dodatki Firefox - Save as PDF

Saturday, April 9th, 2011

Rewelacyjny moim zdaniem dodatek Save as PDF zapisuje stronę tak jak ją widzimy ze wszystkimi linkami w kilka sekund na dysk naszego komputera. Pomijając wygodę jaką to daje lub udogodnienie na wypadek konieczności korzystania w trybie offline jest to niezłe moim zdaniem narzędzie marketingu wirusowego. Możemy łatwo zgrać naszą stronę na pendrive i podarować komuś, do dowolnego dzielenia się z innymi. Jest teraz sporo programów które robią takie czynności, ale pierwszy raz zetknąłem się z tym że jest to tak łatwe i szybkie. Praktycznie nie zajmuje czasu.
Inne zastosowania, które widzę to kolekcjonowanie wycinków z prasy internetowej, czy zgranie jakiegoś terminu z wikipedii do późniejszego wydruku. PDF jest plikiem “przyjaznym” dla czytających, dodatkowo mimo że jest już popularny od ponad 20 lat to jest przed nim jeszcze druga młodość, gdyż branża e-czytników (z wbudowaną sprzętową obsługą PDF) rozwija się obecnie bardzo dynamicznie (o e-czytnikach możesz skrótowo przeczytać na jednym z moich blogów - nowoczesne technologie)

Pobierz i zainstaluj dodatek Save as PDF teraz

Niedrogi ale profesjonalny hosting

Tuesday, January 18th, 2011

Na serwerach webd od początku swojego istnienia rozwija się tupaj.com i kilka mniejszych moich serwisów.

grafika pochodzi ze strony sxc.hu

Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat tych serwerów zaglądnij na stronę mojego usługodawcy Globtel Internet

Jak przekonwertować plik wav, amr lub wma na mp3

Monday, November 9th, 2009

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele programów za pomocą których można przekonwertować plik dźwiękowy w formacie wav na plik mp3 oraz mnóstwo innych formatów na różne możliwe sposoby.
Zapewne każdy chwali jakiś tam swój ulubiony program do tego celu. Nie każdy jednak chce instalować programy niepewnego pochodzenia, które “zmulają” nasz komputer lub w zamian za swoją darmowość wyświetlają reklamy, albo nie są dopracowane pod względem wygody obsługi.
Mi zdarzyło się używać kilku różnych programów spośród których polubiłem jeden, o którym chcę teraz napisać.

Mam na myśli program Switch firmy NCH a dokładniej jego darmową wersję (do celów niekomercyjnych). Program jest banalnie prosty w obsłudze a przy tym wygodny, szybki, zajmuje mało miejsca i ma sporo możliwości w zakresie konwersji formatu mp3.

okno głównw programu.

W jakich sytuacjach on się przydaje ?
Potrzebny jest zwykle wówczas gdy
- chcemy zgrać nasze pliki z dyktafonu lub komórki (zwykle format wav, amr, wma)
- chcemy wgrać pliki mp3 na naszą mp3-kę w nieco odchudzonej wersji (mniejszy współczynnik bitrate).
- chcemy sformatować plik mp3 do innych rzadko spotykanych formatów jak np vox (może się przydać jeśli chcemy wgrać zapowiedź na małą centralkę, która wymaga specjalnego formatu dźwięku).

Użycie programu sprowadza się do wskazania plików do konwersji (przycisk “Add Files”) zaznaczenia plików, wskazania miejsca gdzie mają trafić gotowe pliki (przycisk Browse po prawej stronie pola tekstowego Output folder) wybrania z listy Output format i naciśnięcia przycisku Convert. To wszystko.

Jak umieścić blog

Monday, January 19th, 2009

Istnieje obecnie bardzo dużo darmowych serwerów gdzie można założyć własny blog, są wśród nich systemy na dość wysokim poziomie dające sporo możliwości konfiguracyjnych i w znaczny sposób ułatwiające pisanie bogato sformatowanych tekstów. Można też samemu zainstalować jeden z systemów blogowych (CMS - Content Management System - system zarządzania treścią np PostNuke, Mambo, Wordpress, Joomla!, TYPO3) jeśli posiada się płatne konto hostingowe z obsługą języka php i baz mysql.

Dla większości internautów nieposiadających większego doświadczenia w tematyce baz danych i stron www może to być jednak problem niełatwy do rozwiązania, dlatego na początek polecam systemy blogger.com lub wordpress.com.
Dają one sporą kontrolę nad tym co ma się pojawić na stronie i posiadają największą ilość gotowych szablonów do wykorzystania i dość dużą przestrzeń dyskową do wykorzystania. Blogger jest dostępny w języku polskim i posiada więcej przestrzeni dyskowej, natomiast wordpress.com posiada łatwiejszy moim zdaniem interfejs jeśli chodzi o dodawanie multimediów do strony i zmianę szablonu a także dobrze skonstruowany wbudowany system analizy statystycznej strony (który może być wykorzystany w zewnętrznych skryptach wordpress takich jak ten na mojej stronie).
Oba wymienione systemy wymagają zarejestrowania się (utworzenia konta) które jest darmowe i w kilka minut można zacząć swoją przygodę z blogowaniem.
Jeśli chcesz zacząć zarabiać na blogu możesz używać darmowych rozwiązań jak te wymienione wyżej jednak wcześniej czy później warto pomyśleć o płatnej wersji hostingu, która nie ogranicza tak bardzo transferu i pozwala na wykorzystanie dużo większej przestrzeni dyskowej.
Strona tupaj.com chociaż nie jest blogiem w pełnym tego słowa znaczeniu to opiera się na skrypcie Wordpress przeznaczonym do blogów i zainstalowanym na wykupionej usłudze hostingowej. Wybrałem ten system ponad rok temu bo doszedłem do wniosku że ułatwia mi on znacznie pracę w zakresie rozbudowy strony bez poświęcania uwagi tworzeniu strony od podstaw. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z wyboru.

Infobot - podręczna pomoc w wyszukiwaniu

Thursday, October 2nd, 2008

Na temat infobota rozpisywano się już w wielu blogach, między innymi w Vbeta.pl.
Czym jest infobot ? info -jak informacyjny bot jak robot

Jest on jedną z ciekawszych usług sieciowych polegającą na zautomatyzowanym dostarczaniu informacji za pośrednictwem czatu poprzez zadanie odpowiednio sformatowanego zapytania. Może to służyć znajdowaniu definicji na stronie wikipedii, tłumaczeniu słów na inny język i z innego języka, wyszukiwaniu prognozy pogody dla danego miasta, programu tv, dat imienin itp.

infobot.jpg

Zwróciłem uwagę na tę usługę gdyż wydawała mi się dość ciekawa, i muszę powiedzieć ze nie jestem zawiedziony. Tym co mnie przekonało do korzystania z infobota była prostota skonfigurowania go pod Gmailem. Nie będę niepotrzebnie opisywał tej procedury gdyż wszystko jest czytelnie wytłumaczone na stronie głównej usługodawcy:

http://www.infobot.pl/gmail