Archive for the ‘konwersja plików’ Category

Word 2010 - jak utworzyć zaszyfrowany pdf

Sunday, March 13th, 2011

W ostatnich dniach zacząłem używać aplikacji MS Word 2010 głównie ze względu na duże możliwości i łatwość formatowania tekstu. Prawdę mówiąc nie oczekiwałem po Wordzie że będzie mógł konwertować do formatu pdf i spodziewałem się raczej że będę w tym celu musiał dodatkowo zainstalować którąś wersję pakietu OpenOffice. Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem że nawet najbardziej wymyślne cieniowania i stylizowania tekstu są bez żadnych problemów przenoszone do pliku pdf. Postanowiłem zainteresować się dodatkowo opcją blokowania dostępu do pliku za pomocą hasła bo jest to dość często stosowane narzędzie w sprzedaży i marketingu ebooków. No i okazało się że i tutaj Word sprawuje się całkiem przyzwoicie. Odnalezienie funkcji nie nastręcza żadnych problemów.
Oto instrukcja jak utworzyć taki plik:

w2pdf.png

w2pdf_2.png

w2pdf_3.png

Jak przekonwertować plik wav, amr lub wma na mp3

Monday, November 9th, 2009

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele programów za pomocą których można przekonwertować plik dźwiękowy w formacie wav na plik mp3 oraz mnóstwo innych formatów na różne możliwe sposoby.
Zapewne każdy chwali jakiś tam swój ulubiony program do tego celu. Nie każdy jednak chce instalować programy niepewnego pochodzenia, które “zmulają” nasz komputer lub w zamian za swoją darmowość wyświetlają reklamy, albo nie są dopracowane pod względem wygody obsługi.
Mi zdarzyło się używać kilku różnych programów spośród których polubiłem jeden, o którym chcę teraz napisać.

Mam na myśli program Switch firmy NCH a dokładniej jego darmową wersję (do celów niekomercyjnych). Program jest banalnie prosty w obsłudze a przy tym wygodny, szybki, zajmuje mało miejsca i ma sporo możliwości w zakresie konwersji formatu mp3.

okno głównw programu.

W jakich sytuacjach on się przydaje ?
Potrzebny jest zwykle wówczas gdy
- chcemy zgrać nasze pliki z dyktafonu lub komórki (zwykle format wav, amr, wma)
- chcemy wgrać pliki mp3 na naszą mp3-kę w nieco odchudzonej wersji (mniejszy współczynnik bitrate).
- chcemy sformatować plik mp3 do innych rzadko spotykanych formatów jak np vox (może się przydać jeśli chcemy wgrać zapowiedź na małą centralkę, która wymaga specjalnego formatu dźwięku).

Użycie programu sprowadza się do wskazania plików do konwersji (przycisk “Add Files”) zaznaczenia plików, wskazania miejsca gdzie mają trafić gotowe pliki (przycisk Browse po prawej stronie pola tekstowego Output folder) wybrania z listy Output format i naciśnięcia przycisku Convert. To wszystko.

Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z filmu avi

Saturday, August 22nd, 2009

Dzisiaj chciałem omówić zagadnienie z pogranicza obróbki dźwięku i video a mianowicie jak wyciągnąć z filmu ścieżkę dźwiękową w celu wykorzystania jej fragmentu do dalszej obróbki.
Jako materiał może nam posłużyć film pobrany z youtube i przekonwertowany na avi lub inny film o rozszerzeniu avi np z aparatu cyfrowego.
Do otrzymania gotowego fragmentu dźwiękowego (mp3 lub wav) będziemy potrzebować dwóch darmowych programów: virtualdub oraz audacity

W tym momencie skupię się jednak wyłącznie na konwersji pliku avi-wav.

Obróbka jest banalnie prosta (virtualdub).

1. Otwieramy program virtualdub.exe

virtualdub1.jpg

Przeciągamy film z katalogu w którym jest umieszczony w obszar otwartego programu virtualdub (metodą przeciągnij i upuść)
Pojawia się wówczas okno z komunikatem, który należy zignorować klikając OK.

virtualdub2.jpg

W efekcie pozostanie okno z załadowanym filmem, musimy teraz zapisać wynik jako plik typu Wav. W tym celu
Wybieramy z menu odpowiednie polecenie jak pokazałem niżej

virtualdub3.jpg

To wszystko.

virtualdub możesz pobrać pod adresem
http://portableapps.com/apps/music_video/virtualdub_portable