Archive for the ‘Audio’ Category

Audacity - jak zapisać plik w formacie mp3

Monday, January 4th, 2010

Audacity jest programem do edycji dźwięku, dzięki któremu można składać różne pliki w jeden lub tworzyć wielościeżkowy utwór złożony z nieograniczonej liczby ścieżek (ograniczonej tylko wydajnością komputera). Program umożliwia nagrywanie dźwięku między innymi przez mikrofon lub wejście liniowe. Jest przynajmniej kilka wersji tego programu biorąc pod uwagę system operacyjny jest wersja dla linux i windows poza tym są wersje instalowane oraz portable. Program może operować na kilku formatach plików, ale domyslnym jest format wav.
W opisie tym pominę cały proces tworzenia pliku, który być może opiszę innym razem a skupię się jedynie na samym zapisaniu dźwięku w formacie mp3. Przy zapisywaniu domyślnym plikiem jest plik projektu o rozszerzeniu aup przechowujący wszystkie informacje o wykonywanych operacjach. Jesli chcemy wynik zapisać jako wav lub mp3 musimy wykorzystać opcję eksportowania pliku.

audacity menu Plik

Eksport do formatu wav nie wymaga żadnych dodatkowych czynności natomiast eksport do formatu mp3 spowoduje wyświetlenie komunikatu o braku biblioteki lame_enc.dll obsługującej format mp3

W przypadku wersji instalowanej 1.3 wygląda to tak:

audacity13beta_lameenc1.png

a w przypadku wersji portable (opartej na nieco starszej wersji audacity) tak:

lameencdll_audacityportable.png

Rozwiązanie:
Należy ściągląć plik lame_enc.dll ze strony http://lame.buanzo.com.ar/

ściąganie biblioteki lame_enc.dll

uruchomić plik instalacyjny, zignorować komunikaty typu “publisher could not be verified” wskazać miejsce instalacji w C:\program files\lame for audacity\
Po uruchomieniu audacity i utworzeniu dowolnego pliku lub jego otwarciu, trzeba kliknąć menu plik eksportuj jako mp3 (jak pokazano wyżej) i wskazać położenie pliku lame_enc.dll (tam gdzie był instalowany czyli C:\program files\lame for audacity\). Czynność ta jest jednorazowa i nie będzie wymagana przy kolejnym eksporcie do formatu mp3.

Jak przekonwertować plik wav, amr lub wma na mp3

Monday, November 9th, 2009

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele programów za pomocą których można przekonwertować plik dźwiękowy w formacie wav na plik mp3 oraz mnóstwo innych formatów na różne możliwe sposoby.
Zapewne każdy chwali jakiś tam swój ulubiony program do tego celu. Nie każdy jednak chce instalować programy niepewnego pochodzenia, które “zmulają” nasz komputer lub w zamian za swoją darmowość wyświetlają reklamy, albo nie są dopracowane pod względem wygody obsługi.
Mi zdarzyło się używać kilku różnych programów spośród których polubiłem jeden, o którym chcę teraz napisać.

Mam na myśli program Switch firmy NCH a dokładniej jego darmową wersję (do celów niekomercyjnych). Program jest banalnie prosty w obsłudze a przy tym wygodny, szybki, zajmuje mało miejsca i ma sporo możliwości w zakresie konwersji formatu mp3.

okno głównw programu.

W jakich sytuacjach on się przydaje ?
Potrzebny jest zwykle wówczas gdy
- chcemy zgrać nasze pliki z dyktafonu lub komórki (zwykle format wav, amr, wma)
- chcemy wgrać pliki mp3 na naszą mp3-kę w nieco odchudzonej wersji (mniejszy współczynnik bitrate).
- chcemy sformatować plik mp3 do innych rzadko spotykanych formatów jak np vox (może się przydać jeśli chcemy wgrać zapowiedź na małą centralkę, która wymaga specjalnego formatu dźwięku).

Użycie programu sprowadza się do wskazania plików do konwersji (przycisk “Add Files”) zaznaczenia plików, wskazania miejsca gdzie mają trafić gotowe pliki (przycisk Browse po prawej stronie pola tekstowego Output folder) wybrania z listy Output format i naciśnięcia przycisku Convert. To wszystko.

Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z filmu avi

Saturday, August 22nd, 2009

Dzisiaj chciałem omówić zagadnienie z pogranicza obróbki dźwięku i video a mianowicie jak wyciągnąć z filmu ścieżkę dźwiękową w celu wykorzystania jej fragmentu do dalszej obróbki.
Jako materiał może nam posłużyć film pobrany z youtube i przekonwertowany na avi lub inny film o rozszerzeniu avi np z aparatu cyfrowego.
Do otrzymania gotowego fragmentu dźwiękowego (mp3 lub wav) będziemy potrzebować dwóch darmowych programów: virtualdub oraz audacity

W tym momencie skupię się jednak wyłącznie na konwersji pliku avi-wav.

Obróbka jest banalnie prosta (virtualdub).

1. Otwieramy program virtualdub.exe

virtualdub1.jpg

Przeciągamy film z katalogu w którym jest umieszczony w obszar otwartego programu virtualdub (metodą przeciągnij i upuść)
Pojawia się wówczas okno z komunikatem, który należy zignorować klikając OK.

virtualdub2.jpg

W efekcie pozostanie okno z załadowanym filmem, musimy teraz zapisać wynik jako plik typu Wav. W tym celu
Wybieramy z menu odpowiednie polecenie jak pokazałem niżej

virtualdub3.jpg

To wszystko.

virtualdub możesz pobrać pod adresem
http://portableapps.com/apps/music_video/virtualdub_portable