Archive for the ‘Chrome’ Category

Chrome - wygoda użytkowania

Sunday, November 13th, 2011

Dziś troszkę na temat przeglądarki Chrome. Od jakiegoś czasu chrome jest najczęściej używaną przeze mnie przeglądarką www (w domu). Obserwuję zmiany zachodzące w niej i chciałem się podzielić małymi spostrzeżeniami do wersji 15

chrome15_info.png

1 zmiana dotyczy podziału na dwie odrębne części w panelu startowym (odpowiednik dodatku Fast Dial w Firefox)
pierwsza część to najczęściej otwierane strony druga natomiast to aplikacje rozszerzające funkcjonalność Chrome. Aplikacje były uprzednio zaszyte gdzieś w menu przeglądarki więc to moim zdaniem duży plus.
2 zmiana to bardziej intuicyjne pojawianie się i szeregowanie najczęściej otwieranych stron i łatwe ich usuwanie w razie takiej potrzeby

Rozdzielenie na oba panele pokazałem niżej.

Strony najczęściej otwierane:
chrome15_panel-startowy.png

Panel aplikacji:
chrome15_panel-startowy2.png

Przełącznik między częściami panelu:

switch-panel-chrome.png

Wprawdzie z panelu aplikacji korzystam rzadziej, ale jednak - więc takie rozwiązanie wydaje mi się rozsądne.

Dodatki Firefox - Faviconize tab

Saturday, January 8th, 2011

Faviconize tab to dodatek, który pozwala w szybki sposób dotrzeć do stron, do których najczęściej zaglądamy. Są liczne sposoby aby łatwo dotrzeć do ulubionych stron między innymi pasek zakładek katalogi z zakładkami, dodatek fast dial. Jednak ten dodatek ma to do siebie że przy uruchamianiu przeglądarki strony te od razu ładują się do pamięci i są bezpośrednio dostępne. To trochę tak jak byśmy zamknęli przeglądarkę z otwartymi sesjami i przy jej otwarciu zapamiętane uprzednio sesje ładują się same. Różnica jest tylko taka że karta taka jest zablokowana i jej zakładka zajmuje mniej miejsca na pasku a jej oznaczenie stanowi favikona strony (o ile strona taką posiada). Przez słowo zablokowana należy rozumieć że jej przypadkowe zamknięcie jest odrobinę utrudnione (nie występuje x do zamykania karty). Osobiście używam tego dodatku w odniesieniu do stron które w danym czasie mnie interesują, potem jedne strony zastępuję innymi. Podobna funkcja występuje w Chrome pod nazwą “Przypnij kartę”, która działa równie dobrze i nie trzeba jej ściągać w formie dodatku. Obecnie używam Firefoxa w wersji 3.6.12

Tak wygląda to w Firefox
Firefox dodatek Faviconize

a tak w Chrome

Chrome Przypnij kartę

Dodatek Faviconize Tab można ściągnąć ze strony

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/3780/

Kalendarz offline

Thursday, March 5th, 2009

Po Gmailu i Google Docs do grona aplikacji dostępnych offline dołączył także kalendarz.
Ma to duże znaczenie gdyż potrzeba nieraz na szybko zaplanować zdarzenie nie mając dostępu do sieci (brak zasięgu, awaria łącza adsl) nasz wpis zostanie zsynchronizowany z kalendarzem google na serwerze przy najbliąższej okazji gdy będziemy zalogowani do usługi na danym komputerze.
Z tematem synchronizacji wiąże się jeszcze jeden “wynalazek” Google zwany google sync, który pozwala dokonać synchronizacji kontaktów i terminów z urządzeniem mobilnym (komórką, palmtopem, smartfonem, Pocket PC). Celowo wynalazek umieściłem w cudzysłowiu, gdyż tak naprawdę jest to technologia na licencji serwera Exchange Microsoftu zakupiona przez Google. Tak czy siak usługa bardzo się przydaje co już sam sprawdziłem na smartfonie htc diamond. Konfiguracja odbywa się wyłącznie po stronie urządzenia mobilnego gdzie podaje się dane serwera google i swojego konta. Nie będę tutaj tego szczegółowo opisywał gdyż jest to ogólnie dostępne (pod hasłem google sync).

Na przykład tutaj

Nowość w Gmail Labs - Lista etykiet po prawej stronie

Monday, September 22nd, 2008

W Gmail Labs pojawiła się nowość w zakresie zmiany interfejsu polegająca na możliwości umieszczenia pola etykiet po prawej stronie okna Gmaila.
Aktualnie funkcja ta nie jest kompatybilna z Navbar Drag and drop (przeciągnij i upuść pasek nawigacyjny) tak jak jest to możliwe w ramach lewej strony okna (Chat i Labels można było przemieszczać względem siebie). Niby nieistotne a jednak może się przydać. Funkcję tę aktywuje się jako opcję w oknie Gmail Labs.

gmailrightlabels.jpg

Skróty do aplikacji www w Google Chrome

Thursday, September 18th, 2008

Przyszłością internetu będą aplikacje sieciowe

Tę tendencję można zaobserwować już od jakiegoś czasu i nie ma chyba w tym przesady bo faktycznie powstaje ostatnio bardzo dużo aplikacji działających w oparciu o przeglądarkę www, na dodatek aplikacji, którym już teraz niewiele brakuje w porównaniu z typowymi aplikacjami instalowanymi na dysku komputera (przykład: Pixilr ZOHO, Google Docs ).

Przeglądarka Chrome jest właściwie jakby stworzona do współpracy z takimi aplikacjami, stąd jej ubogi interfejs w zakresie oferowanych opcji, gdyż cała siła przeglądarki jest ukryta w jej sposobie i szybkości przetwarzania kodu Javascript o który jest oparta prawie każda aplikacja sieciowa. Skoro więc przeglądarka jest tylko narzędziem umożliwiającym pracę innych narzędzi to niepotrzebne jest udostępnianie gąszczu opcji nie zawsze potrzebnych przeciętnemu użytkownikowi.
Skróty
Ideą tego krótkiego tekstu było opisanie tworzenia skrótów do aplikacji sieciowych jako do aplikacji samych w sobie. Wprawdzie nic nie stoi na przeszkodzie aby taki skrót powstał pod Firefoxem lub Operą ale w przypadku skrótów do aplikacji które wykorzystują Chrome oraz Google Gears uruchamianie aplikacji jest naprawdę błyskawiczne (zakładając że łącze internetowe jest sprawne).
Aby utworzyć skrót do strony z aplikacją należy kliknąć w ikonę zagiętej kartki tuż za paskiem adresu.

chromeshortcuts1.jpg

Pojawia się wówczas okienko z zapytaniem o miejsce umieszczenia skrótu:

chromeshortcuts2.jpg

Skróty do aplikacji wyglądają jak niżej.

chromeshortcuts3.jpg