Archive for the ‘Gmail’ Category

Szybkie przyporządkowanie etykiet w Gmailu

Wednesday, April 15th, 2009

Zalety stosowania etykiet w Gmailu opisałem już dość dawno. W skrócie rzecz ujmując służą one do szybszego znajdowania emaili i sprawniejszego zarządzania pocztą. Wracam do tematu ponieważ niedawno pojawiły się nowe właściwości związane z etykietami.

Pozwalają one szybko i wygodnie przypisać etykiety bez zagłębiania się w menu.

W menu nad listą wiadomości pojawiły się pozycje: Przenieś do oraz Etykiety. Po rozwinięciu obie funkcje wyglądają dość podobnie lecz różnią się od siebie kilkoma ważnymi szczegółami.

Przenieś do

Ma za zadanie sklasyfikować daną wiadomość do konkretnej etykiety i po jej zastosowaniu wiadomość staje się niewidoczna w liście odebranych a jest dostępna tylko po otwarciu konkretnej etykiety. Działanie jest podobne jak w przypadku folderów.

gmaillabelsmove.jpg

Etykiety

Ma za zadanie przypisanie jednej lub więcej etykiet do wiadomości co jest bardzo przydatne jesli wiadomość spełnia kilka kryteriów a tak jest bardzo często. Wywołanie tej funkcji następuje przez wybranie z menu lub naciśnięcie litery L (może być mała litera). Skrót klawiaturowy działa dopiero po aktywowaniu funkcji skróty klawiaturowe w Gmail Labs.

gmaillabelsmark.jpg

W obu przypadkach możemy używając klawiatury szybko zawęzić listę etykiet do tych, które chcemy przypisać. Wpisując w czarnym okienku początkowe litery etykiety uzyskujemy do nich szybszy dostęp. Jest to szczególnie przydatne jeśli utworzyliśmy już dużą liczbę etykiet i przedzieranie się przez ich listę jest czasochłonne.

gmaillabelsmark1.jpg

To jest ostatni wpis dotyczący Gmaila na tej stronie, wszystkie kolejne wpisy będą się pojawiać na stronie aplikacje online

Gmail Labs po polsku

Friday, April 3rd, 2009

Obecnie aby skorzystać z nowości i opcji w Gmail Labs wcale nie trzeba zmieniać języka na English  US. Wszystkie nowinki techniczne Gmaila i jego  specyficzne opcje są dostępne z opisem w języku polskim. 

Nowe właściwości w Gmail Labs

Monday, March 23rd, 2009

W Gmailu pojawiły się dwie nowe właściwości upodabniające funkcjonalnie Gmaila do np MS Outlook, a mianowicie: 

1. Anulowanie wysyłania danej wiadomości pocztowej.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać że ta właściwość często jest przydatna.

Czasem przyjdzie nam do głowy wycofanie wiadomości w trakcie wysyłania jest więc taka możliwość.

Jak już zostanie wysłana to przepadło :)

W MS Outlook jest możliwość wycofania wiadomości nawet wówczas gdy została ona wysłana (ale jeszcze nie jest odczytana). Wymaga to jednak serwera Exchange.


2. Zaznaczanie wiadomości jako nieprzeczytanej.

gmail-markasunread.jpg

Jeżeli mamy szereg emaili do których zamierzamy w przyszłości wrócić to oznaczenie ich jako nieprzeczytanych jest bardzo dobrym pomysłem. Zaznaczenie takie jest wyraźne  i skłania do jej ponownego odczytania.

Pojawiła się też możliwość wyświetlania filmów Youtube, obrazów z picasa w oknie czatu i wiadomości.

Dzięki temu nie trzeba otwierać osobnej karty w firefox aby obejrzeć przesłany link do filmu.

Gmail Tasks - Zadania do wykonania

Tuesday, January 6th, 2009

Zestaw narzędzi Google zawierał jak do tej pory tylko jedno narzędzie do planowania czasu i zadań. Kalendarz google moim zdaniem spisywał się w tej roli jak najbardziej prawidłowo. Ostatnio pojawiła się nawet możliwość zintegrowania go z Gmailem w ten sposób że w lewym sidebarze pojawiało się okienko kalendarza z aktualnymi zadaniami (oczywiście po dodaniu go w Gmail Labs :) ).

gcingmail1.jpg

Kalendarz to jednak nie wszystko. Twórcy Gmaila postanowili dodać zintegrowany z nim program do planowania zadań (większości użytkowników Gmaila korzystających z planowania czasu znany jest zapewne inny program online o nazwie Remember the Milk)

Gmail Tasks przeznaczony jest do lepszej kontroli nad wykonaniem określonego zadania lub grupy zadań. Wiadomo że jeżeli stale przypominamy sobie o wykonaniu jakiejś czynności to będzie można ją łatwiej lub szybciej zrealizować niż w przypadku gdyby jej plan istniał tylko w obrębie naszej ulotnej pamięci.

Opcja Tasks dostępna jest na razie w wersji angielskiej, ale warto przełączyć język aby z niego skorzystać. Poniżej opisałem jak skorzystać z Gmail Tasks i jak go uruchomić. Uruchomienie odbywa się przez włączenie ustawień w Gmail, w zakładce główne wybieramy język English (US) następnie po samoczynnym przeładowaniu Gmaila przechodzimy do zakładki Labs (w ustawieniach ang. Settings) i zaznaczamy enable przy funkcji Tasks jak pokazałem niżej:

gmailtaskactivate.jpg

Gmail tasks jest widoczny pod menu skrzynki w lewym pasku bocznym:

gt_ingmail1.jpg

Zadanie można dodać na dwa sposoby

1. Poprzez uaktywnienie Gmail Tasks w formie okienka w dolnej prawej części,

gt_ingmail2.jpg

2. Poprzez dodanie z poziomu pisanej lub przeglądanej wiadomości (wówczas wiąże się z tą wiadomością)

gt_ingmail1a.jpg

W odniesieniu do punktu 1 zadanie można dodać na dwa sposoby:

1. Najechanie kursorem pod poprzednie zadanie lub po prostu w środkowy obszar w górnej części pola zadań.

Dodawanie zadania

2. Klikniecie w symbol “plusa” w dolnym menu

Aby ustawić szczegóły zadania (opis i orientacyjną datę)

gt_ingmail21.jpg

Ustawienie daty możemy wykonać z podręcznego kalendarza. Data nie ma takiego charakteru jak w programach przypominających. Tutaj jedynie informuje na kiedy zadanie jest zaplanowane.

gt_ingmail211.jpg

Zadanie możemy opisać jak niżej.

gt_ingmail212.jpg

Kliknięcie w pole po lewej stronie zadania w liście zadań powoduje że jest ono zaznaczone jako wykonane (symbol v i przekreślenie treści zadania).

Zadania mogą mieć zgoła różny charakter, czasem więc lepiej jest je oddzielić wizualnie aby się nie rozpraszać przy ich realizacji. W Gmail Tasks jest to zrealizowane na zasadzie list zadań.

W danym momencie może być wyświetlona tylko jedna lista (ilość zadań w liście może być dowolnie duża).

W prosty sposób można przełączać listy klikając w ich nazwy po rozwinięciu dolnego menu Tasks.

Listy można tworzyć w zasadzie w nieograniczonej ilości. Osobiście przetestowałem utworzenie 11-u list zadań więc myślę że ograniczenie jako takie nie stanowi problemu ponieważ listy można kasować i zmieniać ich nazwy.

gt_ingmail3.jpg

Po lewej stronie w dolnej części pola zadań znajduje się menu Actions zawierające polecenia pomagające w szeregowaniu i ustawianiu zadań jako wykonanych lub niewykonanych.

gt_ingmail4.jpg

Na uwagę zasługuje funkcja Indent i unindent polegająca na zaznaczaniu zadań jako składowych większego planu. Poprzez wykonanie dwupoziomowych wcięć tekstu zadań możemy podzielić większe zadania na czynniki podstawowe i realizować je zgodnie z założoną strukturą. Poniżej przedstawiłem przykładowe zastosowanie funkcji indent. Oczywiście nie wszystkie elementy zadania są do końca zasadne ale chodzi o ideę działania funkcji.

funkcja indent w Gmail Tasks

Zachęcam do testowania Gmail Tasks, z pewnością warto podchodzić do realizacji swoich planów poważnie nawet tych najmniejszych. Satysfakcja z wykonania swoich zamierzeń zwykle wynagradza włożony trud. Skoro są dobre narzędzia, które w tym pomagają to czemu z nich nie skorzystać.

Miłej zabawy w realizacji swoich planów.

————

Oceń ten artykuł

Strażnik wysyłania poczty w Gmailu

Tuesday, December 16th, 2008

Niedawno (ponad miesiąc temu) w Gmail Labs pojawiła się funkcja której idea polega na zabezpieczeniu nas przed zbyt pochopnym wysłaniem emaila gdy jesteśmy przemęczeni (włącza się w nocy). Oczywiście jest to opcja, którą można włączyć lub nie. Przetestowałem ją i stwierdziłem że na razie obędę się bez pomocy. W praktyce działanie tej funkcji polega na tym że jeśli chcemy wysłać emaila po północy wówczas gmail zada nam serię prostych zadań matematycznych polegających na podaniu przez nas w czasie 1 minuty wyników dodawania i odejmowania. Osoba wypoczęta poradzi sobie z nimi bez problemu, za to zmęczenie umysłu staje się przeszkodą w szybkości podania poprawnych wyników i nieraz przy dużym zmęczeniu trzeba kilkakrotnie przechodzić kolejne próby. Oczywiście zwykle takie zmęczenie nie oznacza że nie wiemy co i do kogo chcemy wysłać ale rzeczywiście może wpływać na to jak postrzegamy niektóre sprawy i jak przejrzyście piszemy na jakiś temat, czasem lepiej poczekać z wysłaniem emaila do rana :).

Problem polega na tym że każdorazowe działanie tej funkcji w Gmailu po północy może nas po prostu wkurzyć bo opóźnia wysłanie emaila i wówczas decydujemy się na wyłączenie go.
Kto chce być jednak pewny że wie co wysyła i lubi testować swoją sprawność myślenia na pewno znajdzie w tym coś dla siebie. Aby skorzystać z tej funkcji trzeba zmienić w ustawieniach język Gmaila na US-English inaczej Gmail Labs jest niedostępne a tym samym opisana funkcja.

gmaillabs.jpg

gmaillabs2.jpg