Archive for the ‘aplikacje www’ Category

Jak skierować kogoś do bezpośrednio do filmu w wersji HD na youtube

Tuesday, April 20th, 2010

Filmy umieszczane na youtube są dostępne zazwyczaj w kilku wersjach rozdzielczości, z kilku względów warto od razu obejrzeć tę najlepszą wersję, ale jak to zrobić ? - poniżej jest krótkie i proste rozwiązanie:
Do linku prowadzącego do filmu lub teledysku na youtube należy na końcu dodać kod:

&hd=1

Szybkie przyporządkowanie etykiet w Gmailu

Wednesday, April 15th, 2009

Zalety stosowania etykiet w Gmailu opisałem już dość dawno. W skrócie rzecz ujmując służą one do szybszego znajdowania emaili i sprawniejszego zarządzania pocztą. Wracam do tematu ponieważ niedawno pojawiły się nowe właściwości związane z etykietami.

Pozwalają one szybko i wygodnie przypisać etykiety bez zagłębiania się w menu.

W menu nad listą wiadomości pojawiły się pozycje: Przenieś do oraz Etykiety. Po rozwinięciu obie funkcje wyglądają dość podobnie lecz różnią się od siebie kilkoma ważnymi szczegółami.

Przenieś do

Ma za zadanie sklasyfikować daną wiadomość do konkretnej etykiety i po jej zastosowaniu wiadomość staje się niewidoczna w liście odebranych a jest dostępna tylko po otwarciu konkretnej etykiety. Działanie jest podobne jak w przypadku folderów.

gmaillabelsmove.jpg

Etykiety

Ma za zadanie przypisanie jednej lub więcej etykiet do wiadomości co jest bardzo przydatne jesli wiadomość spełnia kilka kryteriów a tak jest bardzo często. Wywołanie tej funkcji następuje przez wybranie z menu lub naciśnięcie litery L (może być mała litera). Skrót klawiaturowy działa dopiero po aktywowaniu funkcji skróty klawiaturowe w Gmail Labs.

gmaillabelsmark.jpg

W obu przypadkach możemy używając klawiatury szybko zawęzić listę etykiet do tych, które chcemy przypisać. Wpisując w czarnym okienku początkowe litery etykiety uzyskujemy do nich szybszy dostęp. Jest to szczególnie przydatne jeśli utworzyliśmy już dużą liczbę etykiet i przedzieranie się przez ich listę jest czasochłonne.

gmaillabelsmark1.jpg

To jest ostatni wpis dotyczący Gmaila na tej stronie, wszystkie kolejne wpisy będą się pojawiać na stronie aplikacje online

Dodawanie tła w Dokumentach Google

Thursday, April 2nd, 2009

Jeśli często używasz Dokumentów Google zapewne zastanawiałeś się chwilami jak dodać własne tło do dokumentów, zwłaszcza jeśli te dokumenty udostępniasz innej osobie.

Zastosowania tła mogą być różne od ozdobienia dokumentu i stworzenia innego wyglądu do zastosowań informacyjnych i dla podkreślenia ważności dokumentu (znaki wodne)

Grafika tła w Dokumentach Google ma jednak to do siebie że nie przenosi się jeśli konwertujemy plik na pdf, doc, wxf. Czyli jeśli chcesz taki plik zapisać na swoim dysku to niestety będzie on pozbawiony tła.
Mimo iż jest to jakieś ograniczenie, uważam że warto się tego nauczyć i stosować.

Budowa dokumentu google to w zasadzie budowa pliku DHTML a więc do zrozumienia jego struktury wystarczy minimalna znajomość języków html i css. Właśnie w oparciu o konstrukcje językowe html i css opiera się metoda dodawania tła do dokumentu.

Jeśli nie pociąga Cię wiedza z zakresu CSS i HTML to po przeczytaniu tego artykułu właściwie nie będziesz miał potrzeby zgłębiania tajników html gdyż wszystko co jest potrzebne dla dokumentów google będzie tu pokazane.

Istota dodania tła zamyka się w kilku prostych krokach:
1. Tworzymy plik tła w formacie jpg lub png i niezbyt dużych rozmiarach.
2. Wstawiamy plik do jednego z dokumentów.
3. Pobieramy do schowka pamięci jego id otwierając kod html dokumentu
4. Wstawiamy id pliku do kodu css w dokumencie w którym chcemy zastosować ten plik jako tło.

Zacznijmy od 1 kroku
1. Przygotowałem sobie dwa pliki. Jeden ma być znakiem wodnym. Drugi ma imitować tło kartki w zeszycie. Pliki oczywiście znacząco odbiegają od doskonałości :)

1)

znakwodny.jpg

2)

kartka.jpg

2. W drugim punkcie mamy wstawić te pliki do dokumentu. Mam na myśli taki dokument, który nie będzie udostępniony, ani też nie będzie miał żadnej innej funkcji poza tym że będzie kontenerem dla naszych grafik. Aby dodać naszą grafikę do dokumentu wybieramy menu Wstaw (insert) a następnie obraz (picture)

csseditinggdocs3.JPG

Przy wstawianiu obrazu jest możliwość wyboru miejsca skąd chcemy pobrać obraz. Można wybrać ze wskazanego miejsca w internecie lub z własnego komputera. Poniżej pokazałem możliwe opcje przy wstawianiu obrazu.

csseditinggdocs4.JPG

3. Gdy już obraz jest załadowany dążymy do realizacji punktu 3. W tym celu z menu wybieramy Edycja a następnie edycja HTML.

csseditinggdocs5.JPG

Kolorem żółtym zaznaczyłem fragment kodu, na który trzeba zwrócić uwagę. Jego położenie w kodzie html zależy od tego czy jest to pierwszy ze wstawianych obrazów czy też kolejny. ID jest unikalnym kodem grafiki w kontach google. Jeśli przepisałbyś teraz kod tej grafiki i użył u siebie to działałby on tak samo jak u mnie.
Zaznacz i skopiuj do schowka kod który jest u Ciebie.

4. Utwórz teraz nowy dokument lub otwórz dokument już istniejący.

Kliknij menu Edycja a następnie Edycja CSS

csseditinggdocs1.JPG

csseditinggdocs.JPG

Wklej poniższy kod zastępując ciąg File?id=… swoim id.
Będzie to wyglądać jak na ilustracji powyżej.

body {
background-image: url(’File?id=dhjzvcrj_77gdk89nd5_b’);
background-repeat: repeat-y;
padding-left: 70px;
}
p {
line-height: 20px;
}

To już wszystko. Zobacz jak wygląda tło w zastosowaniu. Myślę że Ty stworzysz coś o wiele lepszego (mając zdobytą tu wiedzę).

csseditinggdocs6.JPG

csseditinggdocs2.JPG

Gmail Tasks - Zadania do wykonania

Tuesday, January 6th, 2009

Zestaw narzędzi Google zawierał jak do tej pory tylko jedno narzędzie do planowania czasu i zadań. Kalendarz google moim zdaniem spisywał się w tej roli jak najbardziej prawidłowo. Ostatnio pojawiła się nawet możliwość zintegrowania go z Gmailem w ten sposób że w lewym sidebarze pojawiało się okienko kalendarza z aktualnymi zadaniami (oczywiście po dodaniu go w Gmail Labs :) ).

gcingmail1.jpg

Kalendarz to jednak nie wszystko. Twórcy Gmaila postanowili dodać zintegrowany z nim program do planowania zadań (większości użytkowników Gmaila korzystających z planowania czasu znany jest zapewne inny program online o nazwie Remember the Milk)

Gmail Tasks przeznaczony jest do lepszej kontroli nad wykonaniem określonego zadania lub grupy zadań. Wiadomo że jeżeli stale przypominamy sobie o wykonaniu jakiejś czynności to będzie można ją łatwiej lub szybciej zrealizować niż w przypadku gdyby jej plan istniał tylko w obrębie naszej ulotnej pamięci.

Opcja Tasks dostępna jest na razie w wersji angielskiej, ale warto przełączyć język aby z niego skorzystać. Poniżej opisałem jak skorzystać z Gmail Tasks i jak go uruchomić. Uruchomienie odbywa się przez włączenie ustawień w Gmail, w zakładce główne wybieramy język English (US) następnie po samoczynnym przeładowaniu Gmaila przechodzimy do zakładki Labs (w ustawieniach ang. Settings) i zaznaczamy enable przy funkcji Tasks jak pokazałem niżej:

gmailtaskactivate.jpg

Gmail tasks jest widoczny pod menu skrzynki w lewym pasku bocznym:

gt_ingmail1.jpg

Zadanie można dodać na dwa sposoby

1. Poprzez uaktywnienie Gmail Tasks w formie okienka w dolnej prawej części,

gt_ingmail2.jpg

2. Poprzez dodanie z poziomu pisanej lub przeglądanej wiadomości (wówczas wiąże się z tą wiadomością)

gt_ingmail1a.jpg

W odniesieniu do punktu 1 zadanie można dodać na dwa sposoby:

1. Najechanie kursorem pod poprzednie zadanie lub po prostu w środkowy obszar w górnej części pola zadań.

Dodawanie zadania

2. Klikniecie w symbol “plusa” w dolnym menu

Aby ustawić szczegóły zadania (opis i orientacyjną datę)

gt_ingmail21.jpg

Ustawienie daty możemy wykonać z podręcznego kalendarza. Data nie ma takiego charakteru jak w programach przypominających. Tutaj jedynie informuje na kiedy zadanie jest zaplanowane.

gt_ingmail211.jpg

Zadanie możemy opisać jak niżej.

gt_ingmail212.jpg

Kliknięcie w pole po lewej stronie zadania w liście zadań powoduje że jest ono zaznaczone jako wykonane (symbol v i przekreślenie treści zadania).

Zadania mogą mieć zgoła różny charakter, czasem więc lepiej jest je oddzielić wizualnie aby się nie rozpraszać przy ich realizacji. W Gmail Tasks jest to zrealizowane na zasadzie list zadań.

W danym momencie może być wyświetlona tylko jedna lista (ilość zadań w liście może być dowolnie duża).

W prosty sposób można przełączać listy klikając w ich nazwy po rozwinięciu dolnego menu Tasks.

Listy można tworzyć w zasadzie w nieograniczonej ilości. Osobiście przetestowałem utworzenie 11-u list zadań więc myślę że ograniczenie jako takie nie stanowi problemu ponieważ listy można kasować i zmieniać ich nazwy.

gt_ingmail3.jpg

Po lewej stronie w dolnej części pola zadań znajduje się menu Actions zawierające polecenia pomagające w szeregowaniu i ustawianiu zadań jako wykonanych lub niewykonanych.

gt_ingmail4.jpg

Na uwagę zasługuje funkcja Indent i unindent polegająca na zaznaczaniu zadań jako składowych większego planu. Poprzez wykonanie dwupoziomowych wcięć tekstu zadań możemy podzielić większe zadania na czynniki podstawowe i realizować je zgodnie z założoną strukturą. Poniżej przedstawiłem przykładowe zastosowanie funkcji indent. Oczywiście nie wszystkie elementy zadania są do końca zasadne ale chodzi o ideę działania funkcji.

funkcja indent w Gmail Tasks

Zachęcam do testowania Gmail Tasks, z pewnością warto podchodzić do realizacji swoich planów poważnie nawet tych najmniejszych. Satysfakcja z wykonania swoich zamierzeń zwykle wynagradza włożony trud. Skoro są dobre narzędzia, które w tym pomagają to czemu z nich nie skorzystać.

Miłej zabawy w realizacji swoich planów.

————

Oceń ten artykuł

Strażnik wysyłania poczty w Gmailu

Tuesday, December 16th, 2008

Niedawno (ponad miesiąc temu) w Gmail Labs pojawiła się funkcja której idea polega na zabezpieczeniu nas przed zbyt pochopnym wysłaniem emaila gdy jesteśmy przemęczeni (włącza się w nocy). Oczywiście jest to opcja, którą można włączyć lub nie. Przetestowałem ją i stwierdziłem że na razie obędę się bez pomocy. W praktyce działanie tej funkcji polega na tym że jeśli chcemy wysłać emaila po północy wówczas gmail zada nam serię prostych zadań matematycznych polegających na podaniu przez nas w czasie 1 minuty wyników dodawania i odejmowania. Osoba wypoczęta poradzi sobie z nimi bez problemu, za to zmęczenie umysłu staje się przeszkodą w szybkości podania poprawnych wyników i nieraz przy dużym zmęczeniu trzeba kilkakrotnie przechodzić kolejne próby. Oczywiście zwykle takie zmęczenie nie oznacza że nie wiemy co i do kogo chcemy wysłać ale rzeczywiście może wpływać na to jak postrzegamy niektóre sprawy i jak przejrzyście piszemy na jakiś temat, czasem lepiej poczekać z wysłaniem emaila do rana :).

Problem polega na tym że każdorazowe działanie tej funkcji w Gmailu po północy może nas po prostu wkurzyć bo opóźnia wysłanie emaila i wówczas decydujemy się na wyłączenie go.
Kto chce być jednak pewny że wie co wysyła i lubi testować swoją sprawność myślenia na pewno znajdzie w tym coś dla siebie. Aby skorzystać z tej funkcji trzeba zmienić w ustawieniach język Gmaila na US-English inaczej Gmail Labs jest niedostępne a tym samym opisana funkcja.

gmaillabs.jpg

gmaillabs2.jpg