Zestaw narzędzi Google zawierał jak do tej pory tylko jedno narzędzie do planowania czasu i zadań. Kalendarz google moim zdaniem spisywał się w tej roli jak najbardziej prawidłowo. Ostatnio pojawiła się nawet możliwość zintegrowania go z Gmailem w ten sposób że w lewym sidebarze pojawiało się okienko kalendarza z aktualnymi zadaniami (oczywiście po dodaniu go w Gmail Labs
).

Kalendarz to jednak nie wszystko. Twórcy Gmaila postanowili dodać zintegrowany z nim program do planowania zadań (większości użytkowników Gmaila korzystających z planowania czasu znany jest zapewne inny program online o nazwie Remember the Milk)
Gmail Tasks przeznaczony jest do lepszej kontroli nad wykonaniem określonego zadania lub grupy zadań. Wiadomo że jeżeli stale przypominamy sobie o wykonaniu jakiejś czynności to będzie można ją łatwiej lub szybciej zrealizować niż w przypadku gdyby jej plan istniał tylko w obrębie naszej ulotnej pamięci.
Opcja Tasks dostępna jest na razie w wersji angielskiej, ale warto przełączyć język aby z niego skorzystać. Poniżej opisałem jak skorzystać z Gmail Tasks i jak go uruchomić. Uruchomienie odbywa się przez włączenie ustawień w Gmail, w zakładce główne wybieramy język English (US) następnie po samoczynnym przeładowaniu Gmaila przechodzimy do zakładki Labs (w ustawieniach ang. Settings) i zaznaczamy enable przy funkcji Tasks jak pokazałem niżej:

Gmail tasks jest widoczny pod menu skrzynki w lewym pasku bocznym:

Zadanie można dodać na dwa sposoby
1. Poprzez uaktywnienie Gmail Tasks w formie okienka w dolnej prawej części,

2. Poprzez dodanie z poziomu pisanej lub przeglądanej wiadomości (wówczas wiąże się z tą wiadomością)

W odniesieniu do punktu 1 zadanie można dodać na dwa sposoby:
1. Najechanie kursorem pod poprzednie zadanie lub po prostu w środkowy obszar w górnej części pola zadań.

2. Klikniecie w symbol “plusa” w dolnym menu
Aby ustawić szczegóły zadania (opis i orientacyjną datę)

Ustawienie daty możemy wykonać z podręcznego kalendarza. Data nie ma takiego charakteru jak w programach przypominających. Tutaj jedynie informuje na kiedy zadanie jest zaplanowane.

Zadanie możemy opisać jak niżej.

Kliknięcie w pole po lewej stronie zadania w liście zadań powoduje że jest ono zaznaczone jako wykonane (symbol v i przekreślenie treści zadania).
Zadania mogą mieć zgoła różny charakter, czasem więc lepiej jest je oddzielić wizualnie aby się nie rozpraszać przy ich realizacji. W Gmail Tasks jest to zrealizowane na zasadzie list zadań.
W danym momencie może być wyświetlona tylko jedna lista (ilość zadań w liście może być dowolnie duża).
W prosty sposób można przełączać listy klikając w ich nazwy po rozwinięciu dolnego menu Tasks.
Listy można tworzyć w zasadzie w nieograniczonej ilości. Osobiście przetestowałem utworzenie 11-u list zadań więc myślę że ograniczenie jako takie nie stanowi problemu ponieważ listy można kasować i zmieniać ich nazwy.

Po lewej stronie w dolnej części pola zadań znajduje się menu Actions zawierające polecenia pomagające w szeregowaniu i ustawianiu zadań jako wykonanych lub niewykonanych.

Na uwagę zasługuje funkcja Indent i unindent polegająca na zaznaczaniu zadań jako składowych większego planu. Poprzez wykonanie dwupoziomowych wcięć tekstu zadań możemy podzielić większe zadania na czynniki podstawowe i realizować je zgodnie z założoną strukturą. Poniżej przedstawiłem przykładowe zastosowanie funkcji indent. Oczywiście nie wszystkie elementy zadania są do końca zasadne ale chodzi o ideę działania funkcji.

Zachęcam do testowania Gmail Tasks, z pewnością warto podchodzić do realizacji swoich planów poważnie nawet tych najmniejszych. Satysfakcja z wykonania swoich zamierzeń zwykle wynagradza włożony trud. Skoro są dobre narzędzia, które w tym pomagają to czemu z nich nie skorzystać.
Miłej zabawy w realizacji swoich planów.
————
Oceń ten artykuł