Archive for the ‘linux’ Category

VirtualBox - łatwy sposób na 2 lub więcej systemów operacyjnych

Thursday, June 18th, 2009

    Ostatnio zainteresowałem się możliwością uruchomienia drugiego systemu na moim komputerze. Przeszkodą wydawała mi się konieczność partycjonowania dysku. Robiłem to wcześniej kilkakrotnie na starym komputerze jednak tu trochę się boję (nowszy laptop).
Czytałem więc na temat aplikacji dzięki którym mogę zainstalować inny system nie naruszając obecnego. Trafiłem na VirtualPC, ale jakoś brakło mi czasu żeby się z nim zapoznać, za to przypadkiem kilka dni później znalazłem VirtualBox firmy Sun Microsystems i zainstalowałem go. Na pierwszy ogień poszedł (jako system-gość) Damn Small Linux jako że jest to mały system w wersji LiveCD (95MB). Instalacja (a właściwie tylko ustawienie i uruchomienie) zajęła kilka minut. No i działa świetnie.

W Virtual Box można ustawić kilka (właściwie ograniczeniem jest miejsce na dysku i pamięć RAM) niezależnych maszyn wirtualnych (środowisk) w których mogą działać niezależnie od siebie inne systemy operacyjne. Współdzielenie urządzeń peryferyjnych (myszka, klawiatura) odbywa się oddzielnie po wejściu na konkretną maszynę wirtualną.

Przy kliknięciu na okno maszyny wirtualnej pojawia się zapytanie czy maszyna ma przejąć myszkę i klawiaturę, oraz informacja że można łatwo wyjść klikając w klawisz którego oznaczenie widnieje obok “strzałki w dół” na dole okna maszyny wirtualnej. Trochę mi zajęło zanim zrozumiałem że chodzi o klawisz PRAWY CTRL. Zwykle po przejęciu myszki przez maszynę wirtualną nie można nią operować nigdzie poza obszarem okna wirtualnego systemu (co wydaje się oczywiste) więc wyłączenie przejęcia myszką jest niemożliwe. Ale jak wspomniałem PRAWY kalwisz Ctrl załatwia sprawę

Dodam jeszcze że w czasie tworzenia maszyny wirtualnej VirtualBox udostępnia jej sterowniki kart sieciowych i graficznych więc dostęp do sieci jest bezproblemowy a także dostosowanie rozdzielczości okna maszyny wirtualnej nie nastręcza większych problemów. Parametry danej maszyny można w dowolnym momencie zmienić.

Na koniec to co mi się najbardziej spodobało:
Przy zamykaniu maszyny wirtualnej jest opcja zamrożenia jej stanu do momentu ponownego uruchomienia, co w przypadku DSL Linuxa zajmuje kilka sekund, frajda z szybkiego uruchomienia w stanie poprzednio zostawionym jest naprawdę duża (odpada faza konfiguracji linuxa). Podejrzewam że to wygląda dobrze jedynie w przypadku systemów o małych wymaganiach pamięciowych i nie będzie tak rewelacyjne dla XP czy Visty jako systemu-gościa ale zawsze można spróbować :).

Więcej o virtualbox można znaleźć na stronie

http://virtualbox.org

Swoją drogą zechcę opisać jak tworzyłem swoją pierwszą maszynę wirtualną.

Uwaga do użytkowania

Nie zalecam wchodzenia do trybu pełnoekranowego - wygląda super ale nie wiadomo jak go wyłączyć :).
Napotkałem jeszcze jeden mankament, mianowicie funkcjonalnie wszystko działa, ale połączenie karty bezprzewodowej nie jest widziane przez aplikację do zarządzania kartą. Cały czas wyświetla się brak połączenia chociaż ono jest  ustanowione. Być może jest to spowodowane nieumyślnym wciśnięciem jakiejś opcji w trakcie uruchamiania maszyny.
Narazie ten problem rozwiązałem drastycznie poprzez przywrócenie systemu. Jednak będę dalej próbował bogatszy o dotychczasowe doświadczenia.

Deep burner - jak nagrywać płyty CD

Friday, May 30th, 2008

deepburner_ico.jpg

Często do nagrywania używam programu DeepBurner. Jest to niewielki program o dość dobrych możliwościach.
DeepBurner po zainstalowaniu zajmuje na dysku tylko 7,5 MB. Jest to stosunkowo niewiele jak na program o tylu możliwościach

Deepburner pozwala na
- Nagranie plików na płyty CD i DVD
- Tworzenie obrazu ISO (zapisujemy go na dysk twardy lub CD)
- Nagranie obrazu ISO na płytę (przydatne miedzy innymi w przypadku nagrywania płyt z linuxem)
- Wymazanie płyty CD RW
- Zaprojektowanie i wydrukowanie okładki do płyty
- Ustawienie parametrów bootowania płyty (dla bardziej zaawansowanych) jest też kreator autorun tworzący ekran powitalny który będzie się pojawiał po włożeniu płyty do napędu.
- Zgrywanie płyt CD audio na pliki mp3
- nagrywanie płyt CD audio

Pokażę poniżej jak nagrać płytę CD lub DVD
Po uruchomieniu programu pojawia się okno jak pokazałem niżej:

deepburner_splash.jpg

Wybieramy Create data CD/DVD a następnie klikamy Dalej (program wygląda na częściowo spolszczony :) )

deepburner_project.jpg

Domyślnie włączona jest opcja multisesji - możemy ją zostawić i kliknąć dalej trafimy wówczas do głównego okna projektu

deepburner_project2.jpg

Kliknij aby powiększyć

Nad oknem projektu przedstawionym powyżej widzimy menu w głównym oknie programu

deepburner_menu.jpg

Przygotowujemy pliki i katalogi z dysku do nagrania na płytę:

deepburner_project3.jpg

Gdy już wszystko mamy gotowe klikamy w ikonę płyty w głównym menu programu.
deepburner_recbutton.jpg
Pojawi się okno nagrywania, gdzie możemy zdecydować o prędkości nagrywania, wyborze nagrywarki (jeśli w komputerze jest więcej niż jedna), ilości kopii, oraz czy ma to być obraz ISO czy wgranie plików na płytę. Jeśli klikniemy w przycisk Zapisz obraz ISO to nagrywarka nie jest wykorzystywana, jest natomiast tworzony plik obrazu ISO. Na ogół jednak nie klika się tego przycisku.

deepburner_project4.jpg

Nagrywanie płyty CD przy prędkości 24x trwa kilka minut, subiektywnie oceniłbym że program nie ma ujemnego wpływu na prędkość wypalania płyty gdyż są one wypalane stosunkowo szybko.
W trakcie nagrywania widzimy pasek postępu i prognozowany czas zakończenia nagrywania.

deepburner_project5.jpg

Po zakończeniu wypalania pojawia się sygnalizacja dźwiękowa (”ta da” z win95) i napęd jest wysuwany

Zdecydowanie polecam ten program, osobiście używam go w dość wąskim zakresie czyli do nagrywania płyt zdarzyło mi się jednak nagrywać też plik ISO i nagrać go potem na płytę i poszło mi bez problemów. Przedstawiłem tutaj możliwie najkrócej i możliwie prosto jak korzystać z tego programu. Program wydaje mi się bardzo intuicyjny, doszedłem jednak do wniosku, że moje uwagi mogą się komuś przydać.