Archive for the ‘poczta’ Category

Jak wycofać wiadomość z MS Outlook

Thursday, March 18th, 2010

Sposób dotyczy jedynie aplikacji będącej częścią pakietu Office nie ma on zastosowania w Outlook Express.
Jeśli wyślesz wiadomość i nie masz potwierdzenia że została ona przeczytana (czasem w ogóle nie ma takich potwierdzeń jeśli ktoś sobie je wyłączy) to możesz w razie potrzeby odwołać taką wiadomość. Jak to zrobić
Jeśli już wysłałeś wiadomość przejdź do katalogu Wysłane kliknij dwukrotnie na tę widomość tak aby otworzyła się w osobnym okienku a następnie przejdź do menu Akcje i wybierz pozycję Odwołaj tę wiadomość

Odwołanie wiadomości w MS Outlook

Pojawi się okienko z zapytaniem czy tylko ją odwołać czy odwołać i zastąpić nową oraz czy powiadamiać osobę do której email był wysłany o operacji odwołania. Tutaj jest dowolność ja zaznaczam opcje jak niżej chyba że sytuacja jest specyficzna i wymaga innych opcji.

Opcje odwołania wiadomości w MS Outlook

To wszystko :)

Nowość w Gmail Labs - Lista etykiet po prawej stronie

Monday, September 22nd, 2008

W Gmail Labs pojawiła się nowość w zakresie zmiany interfejsu polegająca na możliwości umieszczenia pola etykiet po prawej stronie okna Gmaila.
Aktualnie funkcja ta nie jest kompatybilna z Navbar Drag and drop (przeciągnij i upuść pasek nawigacyjny) tak jak jest to możliwe w ramach lewej strony okna (Chat i Labels można było przemieszczać względem siebie). Niby nieistotne a jednak może się przydać. Funkcję tę aktywuje się jako opcję w oknie Gmail Labs.

gmailrightlabels.jpg

Dlaczego warto mieć konto Gmail

Monday, May 19th, 2008

Pewnie wielu z Was będzie polemizować ze mną jakie konto jest najlepsze. Nie zamierzam w żadnym razie z nikim wykłócać się o wyższość jednego konta nad drugim. Mam jednak ochotę zaprosić do skorzystania z wielu dobrych cech jakie dostarcza gmail.

1. Pierwszą z dobrych cech jest niezawodność (jeszcze ani razu nie miałem problemu z dostępem do skrzynki przez www).
Zasadniczą cechą i istotą gmail że jest to skrzynka głównie z dostępem przez www. W związku z tym spada ryzyko zainfekowania komputera wątpliwymi załącznikami.

2. Gmail bardzo dobrze radzi sobie ze spamem segregując go już na wstępie, rzadko kiedy okazywało się że dany list trafił tam nieprawidłowo. Dodatkowo w prosty sposób można zakwalifikować wiadomość jako spam i w przyszłości filtr antyspamowy zawsze będzie tak traktował wiadomość od danego nadawcy.

3. Możliwość ustawienia Gmail-a jako klienta pocztowego dla innych kont.
Zanim założyłem konto w gmail używałem conajmniej dwóch różnych skrzynek i pilnowałem żeby żadna z nich na dłuższy czas nie pozostała bezczynna bo wówczas po pół roku wygasa konto. Po podłączeniu ich do gmaila korzystam wyłącznie z tego konta.
Gdyby ktoś jednak bardzo lubiał używać standardowych klientów poczty (Outlook Express, Thunderbird etc.) to może zajrzeć tu aby dowiedzieć się jak ustawić konto
Instrukcja

4. Możliwość łatwego odnajdywania starych wiadomości, tym bardziej jeśli oznaczymy je etykietą. Oznaczanie etykietą może być wykonane ręcznie lub zaprogramowane poprzez użycie filtru

5. Duża pojemność (na dodatek stale rosnąca). W tym momencie u mnie pokazuje się że mam do dyspozycji prawie 7GB pojemności skrzynki.
6. Domyślnie (na www) ładują się nagłówki wiadomości dlatego nie powoduje to problemów z łączem. Jest możliwość wyświetlania 25, 50 lub 100 nagłówków na stronie. Istnieje możliwość kolorowania etykiet wiadomości co ułatwia znalezienie wiadomości na stronie z nagłówkami.
7. Duża liczba opcji formatowania przy tworzeniu wiadomości.

8. Duża ilość usług i aplikacji powiązanych z kontem gmail (kalendarz, dokumenty, arkusze i prezentacje, galeria fotografii, czytnik RSS). Jest możliwe scalenie różnych usług w ramach konta google, wówczas po zalogowaniu do jednej z nich wszystkie pozostałe usługi też są zalogowane.

Oszczędzaj transfer i nerwy użytkowników

Wednesday, May 7th, 2008

Jeśli używasz płatnego hostingu zapewne zetknąłeś się z pojęciem limitu transferu. Jeśli nie to wyjaśnię:

Limit transferu wyrażany jest w gigabajtach na miesiąc

jakie mogą być pobrane z Twojej strony w ramach abonamentu.

Przekroczenie tego limitu oznacza brak dostępu do Twojej strony, chyba że wykupisz dodatkowy transfer.

U mnie ze względu na niewielki ruch jeszcze się to nie zdarzyło, ale mogłoby - gdybym zamieszczał grafikę bez odpowiedniej kompresji oraz duże pliki do ściągnięcia.

W zasadzie rzadko spotykam strony na których grafika powodowałaby wolny transfer, ale takie też się zdarzają. Chcę przez to powiedzieć że gospodarka grafiką na stronie jest często niewłaściwa. Nie pozwól aby strona ładowała się długo z powodu dużych plików graficznych na stronie. Lepiej zrobić miniaturki zdjęć i umieścić je na głównej stronie a większe zdjęcia podlinkować do nich, niż pozwolić zdenerwować się internaucie, który z tego powodu łatwo i szybko opuści stronę.
Jeśli udostępniasz treść w plikach do ściągnięcia kompresuj je za pomocą programów archiwizujących.
Pliki pdf kompresują się w nieznacznym stopniu więc jeśli musisz je umieszczać to nie masz zbytniego wyboru.
Jeśli użytkownik odwiedzający Twoją stronę ma zainstalowaną wtyczkę Adobe reader to plik pdf będzie się otwierał bezpośrednio w jego przeglądarce, jeśli tej wtyczki nie posiada pojawi się prawdopodobnie okno sugerujące konieczność jej zainstalowania. Aby uniknąć kłopotów z tego powodu warto kompresować pliki w formacie ZIP bo jest on dostępny w Windows XP (używany przez znaczącą część internautów). Warto przy tym powiadomić użytkownika za pomocą jakiego programu może otworzyć dany plik. Wbrew pozorom nie każdy o tym wie.

Warto zastosować kompresowanie plików pdf nawet dla czystej oszczędności. Kilkanaście czy kilkaset kilobajtów to niewiele w skali kilku megabajtów ale da spore oszczędności jeśli plik jest często ściągany.

Najlepiej poddają się kompresji się pliki tekstowe i tekstowe formatowane (doc) bez grafiki rastrowej wewnątrz tutaj masz możliwość sporego zaoszczędzenia transferu (txt, doc, xls, rtf). Grafika wektorowa jak corel draw (cdr), czy pliki źródłowe blendera (grafika 3d) zajmuje stosunkowo najmniej miejsca.

Często wysyłamy duże pliki pocztą, miejmy więcej empatii dla odbiorców naszych emaili i nie wysyłajmy im megabajtów pocztą. Jeśli już musimy, to warto zapytać czy akurat nie przeszkadza to odbiorcy.
Pamiętam jak niedawno jeszcze kiedy używałem Outlook Express czy MS Outlook i jak ktoś mi wysłał taki większy załącznik to miałem problem żeby odczytać pocztę, bo akurat ten nieszczęsny załącznik ściągał się jako pierwszy.

Jeszcze nie wszyscy mają łącze adsl lub inne bez limitów i mogą się na Ciebie denerwować mimo że kierowały Tobą dobre intencje. Jeśli wysyłasz plik graficzny spakuj go jeśli przy tym posiadasz stronę www umieść duży plik u siebie na serwerze a odbiorcy daj link do niego a będzie bardziej zadowolony.

Brak domyślnej przeglądarki

Monday, May 5th, 2008

Brak ustawienia domyslnej przeglądarki internetowej może skutkować w różny sposób. Jeden z objawów dotyczy klienta pocztowego Outlook Express i polega on na tym że linki, które są zawarte w emailu są nieaktywne (wyglądają tak jak zawsze ale ich kliknięcie nie powoduje otwarcia strony internetowej). Aby temu zaradzić należy w Outlook Express włączyć domyślną przeglądarkę w następujący sposób. Wejdź w menu Narzędzia wybierz pozycję Opcje otwórz kartę Połączenia. Następnie naciśnij przycisk Zmień. Gdy pojawi się nowe okienko wybierz kartę Programy i u dołu obok napisu:Internet Explorer jest domyślną przeglądarką sieci Web kliknij “Ustaw jako domyślny” oraz zaznacz opcję “Powiedz mi, jeśli Internet Explorer nie jest domyślną przeglądarką sieci Web”.
Kliknij Zastosuj oraz OK i gotowe

Dotyczy to programu Outlook Express w wersji 6 w Windows XP (ze względu na integrację ustawień OE6 i IE oraz ustawień połączeń internetowych dostęp do tych funkcji może się różnić w innych wersjach systemu)

Powered by ScribeFire.