Jeśli używasz płatnego hostingu zapewne zetknąłeś się z pojęciem limitu transferu. Jeśli nie to wyjaśnię:
Limit transferu wyrażany jest w gigabajtach na miesiąc
jakie mogą być pobrane z Twojej strony w ramach abonamentu.
Przekroczenie tego limitu oznacza brak dostępu do Twojej strony, chyba że wykupisz dodatkowy transfer.
U mnie ze względu na niewielki ruch jeszcze się to nie zdarzyło, ale mogłoby - gdybym zamieszczał grafikę bez odpowiedniej kompresji oraz duże pliki do ściągnięcia.
W zasadzie rzadko spotykam strony na których grafika powodowałaby wolny transfer, ale takie też się zdarzają. Chcę przez to powiedzieć że gospodarka grafiką na stronie jest często niewłaściwa. Nie pozwól aby strona ładowała się długo z powodu dużych plików graficznych na stronie. Lepiej zrobić miniaturki zdjęć i umieścić je na głównej stronie a większe zdjęcia podlinkować do nich, niż pozwolić zdenerwować się internaucie, który z tego powodu łatwo i szybko opuści stronę.
Jeśli udostępniasz treść w plikach do ściągnięcia kompresuj je za pomocą programów archiwizujących.
Pliki pdf kompresują się w nieznacznym stopniu więc jeśli musisz je umieszczać to nie masz zbytniego wyboru.
Jeśli użytkownik odwiedzający Twoją stronę ma zainstalowaną wtyczkę Adobe reader to plik pdf będzie się otwierał bezpośrednio w jego przeglądarce, jeśli tej wtyczki nie posiada pojawi się prawdopodobnie okno sugerujące konieczność jej zainstalowania. Aby uniknąć kłopotów z tego powodu warto kompresować pliki w formacie ZIP bo jest on dostępny w Windows XP (używany przez znaczącą część internautów). Warto przy tym powiadomić użytkownika za pomocą jakiego programu może otworzyć dany plik. Wbrew pozorom nie każdy o tym wie.
Warto zastosować kompresowanie plików pdf nawet dla czystej oszczędności. Kilkanaście czy kilkaset kilobajtów to niewiele w skali kilku megabajtów ale da spore oszczędności jeśli plik jest często ściągany.
Najlepiej poddają się kompresji się pliki tekstowe i tekstowe formatowane (doc) bez grafiki rastrowej wewnątrz tutaj masz możliwość sporego zaoszczędzenia transferu (txt, doc, xls, rtf). Grafika wektorowa jak corel draw (cdr), czy pliki źródłowe blendera (grafika 3d) zajmuje stosunkowo najmniej miejsca.
Często wysyłamy duże pliki pocztą, miejmy więcej empatii dla odbiorców naszych emaili i nie wysyłajmy im megabajtów pocztą. Jeśli już musimy, to warto zapytać czy akurat nie przeszkadza to odbiorcy.
Pamiętam jak niedawno jeszcze kiedy używałem Outlook Express czy MS Outlook i jak ktoś mi wysłał taki większy załącznik to miałem problem żeby odczytać pocztę, bo akurat ten nieszczęsny załącznik ściągał się jako pierwszy.
Jeszcze nie wszyscy mają łącze adsl lub inne bez limitów i mogą się na Ciebie denerwować mimo że kierowały Tobą dobre intencje. Jeśli wysyłasz plik graficzny spakuj go jeśli przy tym posiadasz stronę www umieść duży plik u siebie na serwerze a odbiorcy daj link do niego a będzie bardziej zadowolony.