Archive for the ‘grafika’ Category

Metoda obróbki graficznej w Paint - 10 prostych kroków

Tuesday, March 5th, 2013

Dzisiaj chcę pokazać etapy tworzenia prostej grafiki na strony www. Poniższy artykuł może byś przydatny dla osób, które miały do tej pory mało do czynienia z przygotowaniem zrzutów ekranu, a chciałyby to w prosty i szybki sposób zrobić.
Z pewnością nie znajdzie się tu nic odkrywczego dla młodych osób często korzystających z komputera, mimo wszystko zdecydowałem się napisać o tym bo kilku moich znajomych prosiło mnie o pomoc w tym zakresie.

zaczynamy

1. printscreen
Pierwsze co robimy to otwieramy aplikację w której chcemy wykorzystać fragment jej wyglądu. Następnie naciskamy przycisk PrintScreen oznaczony i umieszczony w większości klawiatur w sposób pokazany poniżej

printscreen.png

2.
Uruchom program MS Paint (ten wbudowany w system windows). Po uruchomieniu naciśnij narzędzie “zaznaczanie”

select_tool.png

3.
Wciśnij kombinację klawiszy ctrl v aby wkleić zawartość pamięci schowka systemowego do programu paint

4. Wybierz narzędzie gumka

erase_tool.png

a następnie ponownie narzędzie zaznaczanie

5.
Teraz zaznacz taki fragment okna we wklejonym zrzucie ekranu aplikacji, który będzie ci potrzebny do prezentacji na stronie.

np tak jak na poniższym rysunku

select_area.png

6.
Naciśnij kombinację klawiszy ctrl c aby zapamiętać do schowka wybrany fragment

7
Utwórz nowy plik w Paint - w poprzednim nie zapisujemy zmian

newfile1.png

newfile2.png

newfile3.png

8.
Naciśnij narzędzie “zaznaczanie”

select_tool.png

9.
Ponownie wciśnij kombinację klawiszy ctrl v aby wkleić zawartość pamięci schowka systemowego do programu paint

10.
Zapisz nowy plik pod swoją nazwą ale z rozszerzenem png (format png zajmuje mało miejsca na dysku, nie będzie też powodował wolnego ładowania stron z twoją grafiką)

Excel - Przycisk do uruchamiania makra - inne podejście

Thursday, March 29th, 2012

W artykule Dodawanie przycisku do uruchamiania makra w Excelu 2003 opisałem metodę przypisania przycisku (takiego jak w większości aplikacji windows) do uruchomienia makra czyli tego typu

button.png

Można jednak utworzyć dużo prościej taki przycisk w oparciu o dowolny element graficzny w excelu jak pokazane jest niżej

przycisk_do_makra1.png

Wybieramy kształt (ja wybrałem prostokąt i prostokąt z zaokrąglonymi rogami , ale można nawet te najbardziej udziwnione - jak chmurki czy gwiazdki)

przycisk_do_makra2.png

Przypisujemy makro (ja miałem napisane jedno dla przykładu)

przycisk_do_makra3.png

Pomijam oczywiście etap tworzenia makra, gdyż był on omawiany wielokrotnie w poprzednich wpisach
Zaletą tego rozwiązania jest większa estetyka i większa dowolność formatowania kształtu i koloru tła przycisku
O ile w zwykłych “windowsowych” przyciskach nie można było zmienić koloru tła a jedynie tekstu o tyle tutaj jest wielkie pole do popisu i przede wszystkim jest to rozwiązanie o wiele szybsze i bardziej intuicyjne w realizacji.

Polecam spróbować.

Książka, która może pomóc w lepszym zrozumieniu tego tematu:

Pobierz fragment

Nowe właściwości konfiguracyjne w Gmail - zmiana motywu

Friday, November 21st, 2008

W poczcie gmail pojawiła się możliwość personalizacji wyglądu strony, polega ona na zmianie tła i stylu strony. Opcja jest dostępna także w języku polskim

. Aby z niej skorzystać należy włączyć menu Ustawienia w Gmail a następnie wybrać kompozycje i po otwarciu strony z kompozycjami wypróbować najlepsze dla siebie ustawienia.

gmail_themes.jpg

gmail_themes2.jpg

Miłej zabawy.

Jak umieścić mapę google z zaznaczoną trasą na swojej stronie www lub w blogu

Thursday, September 11th, 2008

Dzisiejszy temat oddalony jest nieco od dotychczasowych, wydaje mi się jednak że w dobie powszechnie panujących blogów i serwisów społecznościowych umieszczanie spersonalizowanych map z własnymi trasami ma swoje znaczenie. W praktyce jest to bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę maps.google.com, kliknąć link pokaż trasę a następnie wpisać punkty swojej podróży (może to być więcej punktów niż tylko początkowy A i końcowy B).

pokaztrase.jpg

mapygpp1.jpg

mapygpp2.jpg

Pobranie kodu mapy

Aby pobrać kod mapy klikamy w napis Link po prawej stronie nad mapą:

mapygpp3.jpg

Jeśli nie chcemy nic zmieniać w zakresie rozmiaru mapy po prostu zaznaczamy i kopiujemy tekst z pola pod napisem Wklej kod HTML do swojej strony internetowej. Jeśli chcemy dostosować rozmiar mapy do wyświetlenia na swojej stronie klikamy w link

mapygpp3i5.jpg

Na okienku które się pojawi zaznaczamy odpowiednie opcje i pobieramy wygenerowany kod

mapygpp4.jpg

Poniżej przykładowa mapa wygenerowana przeze mnie:

Moja trasa rowerowa którą pokonałem na wakacjach w 1998 roku


Wyświetl większą mapę

Seryjna obróbka zdjęć w programie Irfan View - kadrowanie zdjęć

Saturday, June 14th, 2008

Niedawno pisałem jak dokonać obróbki seryjnej swoich fotografii pod kątem wysłania ich na serwer. Dotyczyło to w głównej mierze zmniejszenia rozdzielczości obrazu.
Niekiedy zachodzi potrzeba kadrowania obrazu aby miał ściśle określone rozmiary nie wynikające bezpośrednio z proporcjonalnego zmniejszenia zdjęcia. Przykładowo 800×600 wynika z dwukrotnego zmniejszenia wymiarów x i y zdjęcia 1600×1200 czyli w efekcie zdjęcie jest 4 razy mniejsze od oryginału. Ale 800×500 nie pasuje do tych proporcji.
Jeśli chcemy ukryć któryś fragment zdjęcia lub chcemy aby pasował poziomym lub pionowym rozmiarem do określonego elementu strony internetowej wówczas potrzebujemy takie zdjęcie przyciąć lub inaczej skadrować.
Chcąc więc obraz 1200×1600 przerobić do rozmiaru 800×500 musimy wykonać kolejno operacje skalowania do 800×600 a drugiej kolejności dopiero skadrować takie zdjęcie.
Niestety w irfan view nie warto zbytnio iść na skróty i tych operacji robić “za jednym zamachem” bo wówczas program wykona samo kadrowanie i wynik będzie bezsensowny. Najpierw skalujemy jedno lub więcej zdjęć. Następnie ustawiamy kadrowanie do 800×500 i dokonujemy kolejnej obróbki.
Osobnego omówienia wymagałoby traktowanie zdjęć pionowych lub poziomych ale nie będę na razie o tym pisał.
W irfan view nie istnieje niestety odrębna funkcja kadrowania. Jest ona zaszyta w przetwarzaniu wsadowym i jeśli chcemy kadrować nawet jedno zdjęcie to musimy skorzystać z przetwarzania wsadowego. Dzisiaj akurat miałem potrzebę przygotowania około 300-u zdjęć o ściśle określonych rozmiarach (w pixelach i dpi). Gdybym chciał to robić “na piechotę” w jakimś profesjonalnym programie (jak photoshop) to pewnie bym nad tym usnął ;).
Nie ma oczywiście porównania co do komfortu pracy w photoshopie bo irfan view ma mniej czytelną metodę kadrowania ale i tak warto go używać tam gdzie chodzi o zysk na czasie i nie przepracowanie się z przyzwoitym efektem.
Wstępnie irfan view był omówiony tutaj