Archive for the ‘TOOLBOX webmastera’ Category

Metoda obróbki graficznej w Paint - 10 prostych kroków

Tuesday, March 5th, 2013

Dzisiaj chcę pokazać etapy tworzenia prostej grafiki na strony www. Poniższy artykuł może byś przydatny dla osób, które miały do tej pory mało do czynienia z przygotowaniem zrzutów ekranu, a chciałyby to w prosty i szybki sposób zrobić.
Z pewnością nie znajdzie się tu nic odkrywczego dla młodych osób często korzystających z komputera, mimo wszystko zdecydowałem się napisać o tym bo kilku moich znajomych prosiło mnie o pomoc w tym zakresie.

zaczynamy

1. printscreen
Pierwsze co robimy to otwieramy aplikację w której chcemy wykorzystać fragment jej wyglądu. Następnie naciskamy przycisk PrintScreen oznaczony i umieszczony w większości klawiatur w sposób pokazany poniżej

printscreen.png

2.
Uruchom program MS Paint (ten wbudowany w system windows). Po uruchomieniu naciśnij narzędzie “zaznaczanie”

select_tool.png

3.
Wciśnij kombinację klawiszy ctrl v aby wkleić zawartość pamięci schowka systemowego do programu paint

4. Wybierz narzędzie gumka

erase_tool.png

a następnie ponownie narzędzie zaznaczanie

5.
Teraz zaznacz taki fragment okna we wklejonym zrzucie ekranu aplikacji, który będzie ci potrzebny do prezentacji na stronie.

np tak jak na poniższym rysunku

select_area.png

6.
Naciśnij kombinację klawiszy ctrl c aby zapamiętać do schowka wybrany fragment

7
Utwórz nowy plik w Paint - w poprzednim nie zapisujemy zmian

newfile1.png

newfile2.png

newfile3.png

8.
Naciśnij narzędzie “zaznaczanie”

select_tool.png

9.
Ponownie wciśnij kombinację klawiszy ctrl v aby wkleić zawartość pamięci schowka systemowego do programu paint

10.
Zapisz nowy plik pod swoją nazwą ale z rozszerzenem png (format png zajmuje mało miejsca na dysku, nie będzie też powodował wolnego ładowania stron z twoją grafiką)

Dodatki Firefox - Save as PDF

Saturday, April 9th, 2011

Rewelacyjny moim zdaniem dodatek Save as PDF zapisuje stronę tak jak ją widzimy ze wszystkimi linkami w kilka sekund na dysk naszego komputera. Pomijając wygodę jaką to daje lub udogodnienie na wypadek konieczności korzystania w trybie offline jest to niezłe moim zdaniem narzędzie marketingu wirusowego. Możemy łatwo zgrać naszą stronę na pendrive i podarować komuś, do dowolnego dzielenia się z innymi. Jest teraz sporo programów które robią takie czynności, ale pierwszy raz zetknąłem się z tym że jest to tak łatwe i szybkie. Praktycznie nie zajmuje czasu.
Inne zastosowania, które widzę to kolekcjonowanie wycinków z prasy internetowej, czy zgranie jakiegoś terminu z wikipedii do późniejszego wydruku. PDF jest plikiem “przyjaznym” dla czytających, dodatkowo mimo że jest już popularny od ponad 20 lat to jest przed nim jeszcze druga młodość, gdyż branża e-czytników (z wbudowaną sprzętową obsługą PDF) rozwija się obecnie bardzo dynamicznie (o e-czytnikach możesz skrótowo przeczytać na jednym z moich blogów - nowoczesne technologie)

Pobierz i zainstaluj dodatek Save as PDF teraz

Tinyusb - mempad

Tuesday, June 16th, 2009

Dziś chciałem krótko opisać zalety pewnego małego programu będącego częścią pakietu Tiny USB
Program służy do organizowania notatek i informacji na różne tematy. Zasada działania programu polega na takim formatowaniu tekstu aby był on ułożony w strukturze listy o wielu poziomach zagnieżdżenia. Program operuje na plikach tekstowych o rozszerzeniu lst, nie można w nim stosować linków i obrazków, za to pozwala tworzyć dowolnie rozbudowane drzewa (gałęzie) kategorii i podkategorii a każda z nich może być opatrzona krótką lub rozbudowaną informacją.

mempad1.jpg

mempad2.jpg

Potencjalne zastosowanie dla tego programu widzę w przypadku pisania książek, artykułów, przygotowania wpisów na bloga, przechowywania informacji o dostępie do różnych stron www.
Generalnie program nadaje się idealnie do organizacji treści.
Przemieszczanie kategorii pomiędzy sobą nie nastręcza żadnych problemów dzięki klawiszom nawigacji. Nowa kategoria może być łatwo dodana w dowolnym miejscu struktury, a niepotrzebna kategoria może być łatwo usunięta.

Można go pobrać ze strony

http://download575.mediafire.com/udjmmyzotm2g/mlynl1yzmmn/tiny_usb_office.zip

Jak umieścić blog

Monday, January 19th, 2009

Istnieje obecnie bardzo dużo darmowych serwerów gdzie można założyć własny blog, są wśród nich systemy na dość wysokim poziomie dające sporo możliwości konfiguracyjnych i w znaczny sposób ułatwiające pisanie bogato sformatowanych tekstów. Można też samemu zainstalować jeden z systemów blogowych (CMS - Content Management System - system zarządzania treścią np PostNuke, Mambo, Wordpress, Joomla!, TYPO3) jeśli posiada się płatne konto hostingowe z obsługą języka php i baz mysql.

Dla większości internautów nieposiadających większego doświadczenia w tematyce baz danych i stron www może to być jednak problem niełatwy do rozwiązania, dlatego na początek polecam systemy blogger.com lub wordpress.com.
Dają one sporą kontrolę nad tym co ma się pojawić na stronie i posiadają największą ilość gotowych szablonów do wykorzystania i dość dużą przestrzeń dyskową do wykorzystania. Blogger jest dostępny w języku polskim i posiada więcej przestrzeni dyskowej, natomiast wordpress.com posiada łatwiejszy moim zdaniem interfejs jeśli chodzi o dodawanie multimediów do strony i zmianę szablonu a także dobrze skonstruowany wbudowany system analizy statystycznej strony (który może być wykorzystany w zewnętrznych skryptach wordpress takich jak ten na mojej stronie).
Oba wymienione systemy wymagają zarejestrowania się (utworzenia konta) które jest darmowe i w kilka minut można zacząć swoją przygodę z blogowaniem.
Jeśli chcesz zacząć zarabiać na blogu możesz używać darmowych rozwiązań jak te wymienione wyżej jednak wcześniej czy później warto pomyśleć o płatnej wersji hostingu, która nie ogranicza tak bardzo transferu i pozwala na wykorzystanie dużo większej przestrzeni dyskowej.
Strona tupaj.com chociaż nie jest blogiem w pełnym tego słowa znaczeniu to opiera się na skrypcie Wordpress przeznaczonym do blogów i zainstalowanym na wykupionej usłudze hostingowej. Wybrałem ten system ponad rok temu bo doszedłem do wniosku że ułatwia mi on znacznie pracę w zakresie rozbudowy strony bez poświęcania uwagi tworzeniu strony od podstaw. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z wyboru.

Porównywanie plików tekstowych za pomocą notepad++ i total commander

Monday, October 20th, 2008

Porównywanie plików tekstowych przydaje się zwykłemu użytkownikowi na ogół dość rzadko. Zwykle nie sprawdzamy czy dany plik w komputerze nie powiela treści innego pliku a jeśli nawet to machamy na to ręką sądząc że jakiś backup też jest potrzebny.
Porównanie może się jednak przydać, gdy chcemy mimo wszystko pozbyć się zbędnych duplikatów.

Jak porządkując pliki pozbyć się śmieci nie tracąc istotnej informacji.
Jednym ze sposobów jest porównanie obu plików i wyrównanie różnic jednego względem drugiego i wybranie tego pełniejszego. Takie zastosowanie ma jednak wąskie zastosowanie gdyż zwykle przechowujemy informacji w postaci bardziej rozbudowanej niż w przypadku pliku txt a więc w Wordzie, Excelu i np PDF-ie.
O wiele bardziej porównanie plików tekstowych przydaje się do kontroli wersji kodu źródłowego jakiegoś programu napisanego na przykład w Pascalu, Javie czy C++ gdyż pliki te to zazwyczaj czysty plik tekstowy bez formatowania (rozszerzenie pliku nie ma znaczenia). Porównanie pozwoli łatwiej wyłapać wszelkie zmiany pomiędzy plikami i jest bardzo przydatne przy budowie nowego kodu.
Poniżej pokazałem jak takiego porównania można dokonać za pomocą dwóch różnych programów. Jeden z nich to mniej znany zaawansowany edytor plików tekstowych, o którym już kiedyś wspomniałem Notepad++a drugi to szerzej znany manager plików Total Commander.

Porównywanie plików w notepad++

nppcompf1.PNG

nppcompf2.PNG

Aby można było skorzystać z funkcji porównywania plików tekstowych należy najpierw pobrać plik Compare plugin
Plugin Compare można pobrać klikając tutaj

Plugin należy rozpakować do podkatalogu plugins będącym wewnątrz katalogu, w którym zainstalowaliśmy Notepad++

Porównanie plików w total Commanderze

totalcom_cf1.PNG

totalcom_cf2.PNG